Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 5 Mart 2018

Gazi Olaylarında Hayatını Kaybedenleri Andı

Gazi Olaylarında Hayatını Kaybedenleri Andı
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Toplantısı, meclis 1. Başkanvekili Av. Hacı Orhan başkanlığında yapıldı. Toplantıda söz alan CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu, Gazi Mahallesi’nde 23 yıl önce yaşanan olaylarda hayatını kaybedenleri andı.

Sultangazi Belediye Meclisi Mart ayı olağan birinci oturumu, meclis toplantı salonun da yapıldı. CHP İlçe Başkanı Murat Poyraz’ın da takip ettiği toplantıda görüşülen 10 gündem ve 2 ek gündem maddesi görüşülerek, ilgili komisyonlara havale edildi.

Meclis 1. Başkanvekili Av. Hacı Orhan’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu, Gazi Mahallesi’nde 12 Mart 1995 yılında meydana gelen ve 22 kişinin hayatını kaybettiği olayları meclis gündemine taşıdı.

12 Mart 1995 yılında Gazi Mahallesi’nde kahvehane ve pastanelerin taranmasıyla başlayan ve farklı mahallelere de yayılarak 4 gün süren olaylarda 22 kişi öldüğünü, 155 kişinin de yaralandığını hatırlatan CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu, “12 Mart 1995 akşamı saat 20.45’de caniler gasp ettiği bir taksiyle 3 kahvehane ve 1 pastaneyi taradı.  Kahvehanelere yönelik saldırıda Halil Kaya adlı vatandaşımız öldürüldü, 5’i ağır 25 kişi yaralandı. Bu saldırıya karşı Gazi halkı bir protesto eylemi yaptı. Gazi Mahallesi’ndeki protestolar dört gün devam etti ve bu protestolar Ümraniye, Ankara ve İstanbul’un bazı mahallelerine de yansıdı.  Sivil giyimli memur gözetiminde olan bazı kişiler tarafından halkın üstüne silah sıkıldı. Ve 22’ye yakın vatandaşımız hayatını kaybetti. Daha sonra yapılan incelemede ve otopsi raporlarına göre hayatını kaybeden yedi kişinin polis kurşunuyla vurulduğu ortaya çıktı. Bunu yapan canileri nefretle kınıyorum. Bunlar birilerine yaranmak için etnik köken üzerinden ülkeyi kaosa sürüklemek istediler. Burada amaç mezhepsel çatışma yaratmaktı. Ama çok şükür halkımız onların oyununa gelmedi.

Bu olaylarda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, ailelerine sabırlar diliyorum. Ülkemizde bir daha bu olayların yaşanmasını temenni ediyorum.” Diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu, TSK’nın Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’de gerçekleştirilen operasyonlarına da değindi. Coşkunoğlu, “Zeytin dalı harekatında şehit olan güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Harekat başladığından bu ya 44 şehidimiz oldu. Ülkemizin başı sağolsun. Allah ordumuzun yardımcısı olsun.” Dedi.

Tasarım | Enba