Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 27 Ekim 2017

Gazi Parkı Emniyet’e Devredildi

Gazi Mahallesi’nde 7 yıl önce ‘şehir parkı’ olarak belirlenen alan İBB Meclisi’nin aldığı kararla güvenlik noktası olarak kullanılmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne devredildi.
Gazi Parkı Emniyet’e Devredildi
Ali Baba Halı Yıkama

Gazi Mahallesi’ndeki devasa şehir parkının tamamı, polis noktası olarak kullanılmak üzere Emniyet’e devrediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 7 yıl önce şehir parkı olarak düzenlediği Gazi Mahallesi’ndeki Gazi Parkı’nın tamamını, polis noktası yapılmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne devredecek. Parkın Emniyet’e devri ile ilgili teklif İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşüldü. ‘Söz konusu taşınmaz üzerinde bulunan parkın tamamının polis güvenlik noktası olarak kullanılmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü adına 25 yıl süre ile bedelsiz tahsisini içeren teklife; CHP grubu ret oyu verdi. AK Parti’nin oyu ile teklif meclisten geçti.

Gazi Mahallesi’de bulunan ve kayıtlara “Gazi Parkı” olarak geçen şehir parkı 90 bin 144 metrelik bir alana kurulu. İBB’nin mülkiyetinde olan parkın, 3 bin metrekarelik kısmına için geçen yıl polis noktası kurulması için karar alınmıştı. Ancak daha sonra bu miktar 18 bin metrekareye çıkartılmıştı. Şimdi ise parkın tamamı Emniyet’e tahsis edildi. Teklife karşı çıkan CHP’li meclis üyeleri, parkın bir kısmının Emniyet’e devredilmesine destek verdiklerini ancak tamamının verilmesine karşı çıktıklarını söyledi. CHP’liler “Koskoca mahallenin tek park alanın alınmasını doğru bulmuyoruz. Orası park alanı olarak kullanılmalı. Emniyetin ihtiyacı varsa bir başka arazi verilebilir. Güvenliği biz de önemsiyoruz. Bu gibi önlemler alınmalı. İlçedeki yaşam kalitesi açısından parkın tamamının halkın kullanıma kapatılması doğru değil.”

Gazi Parkı’nda yer alan eski Nikah Salonu’da geçtiğimiz yıl Emniyet Müdürlüğüne devredilerek, kalekola dönüştürülmüştü.

Kaynak: Gazetem İstanbul

Tasarım | Enba