Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, Genel, MANŞETLER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 17 Temmuz 2017

Geleceğe güvenle bakabilmek için: MEDENİYET OKULLARI

Geleceğe güvenle bakabilmek için: MEDENİYET OKULLARI
Ali Baba Halı Yıkama

2016-2017 teog sonuçları açıklandı. Bir yılı aşkın bir maratonun ardından stres ve kaygıyı bir kenara bırakıp nereye, hangi okula tercih yapılacağı ile ilgili çalışmaların bir an önce başlaması gerekiyor.

Tercihler YEP (yerleştirme esas puan ) üzerinden yapılacak. Velilerin en fazla sorduğu sorulardan biri öğrencilerin aldığı puana göre mi yoksa yüzdelik dilime göre mi tercih yapacağız? Tercihler yüzdelik dilime göre mi yoksa puana göre mi yapılacak?

Peki, nedir bu yüzdelik dilim?

Yüzdelik dilim; sıralamanızın diğer öğrencilere göre yüzdesi olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye genelinde veya il genelinde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Yani taban puanlar her yıl değişebilir. Bu nedenle yüzdelik dilime göre tercih yapılması daha sağlıklı olacaktır. Tabi bu arada yüzdelik dilimler de değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerinin değişmesi ya da okulun kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimin değişmesine neden olan etkenlerdir.

Teog sınavının ilk yılında yüzdelik dilimlere çok fazla öğrenci biriktiği için iyi puan alan öğrenciler bile açıkta kalmıştı. Bu sıkıntıların önlenmesi adına “özel okula tercih yapmak istiyorum” butonu açılarak bu yığılmanın önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Teog puanı ile öğrenci alacak özel okullar tercih dönemi 30 Haziran 13 Temmuz arasında yapılacaktır. Devlet okullarına yerleştirme işlemleri 14 Temmuz – 24 Temmuz arası yapılacaktır. Öğrenciler 25 okul tercihi yapabileceklerdir.

Peki ya okul seçerken nelere dikkat edilmeli?

Ev ve okul mesafesi konusunda biraz düşünmekte fayda var. Evinize en yakın olan okul en iyi okul gibi görünse de uzakta olan iyi okullar için de alternatifler geliştirmek gerekir. Derslik mevcutları ne kadar? Sınıflarda kaç öğrenci var? Eğitim müfredatını detaylı işliyor mu? Tercih yapacağınız okul size kariyer imkanı sunuyor mu? ilerde yerleşeceğiniz üniversite ve mesleğe katkı sağlıyor mu? Okulun eğitim kadrosu nasıldır? Öğretmenlerin yeterlilikleri ve deneyimleri bize ne kadar katkı sağlayacak?

Gideceğiniz bu liselerin daha önce üniversiteye yerleştirmedeki başarıları dikkat edilmesi gereken önemli konulardandır.
medeniyet-okulları
Medeniyet Okulları 27 yıldan beri Sultangazi’de anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde eğitim öğretim veren bir kurumdur. Medeniyet okulları üniversiteye yerleştirmede %100 başarı elde etmiş bir kurum olarak sizlere hizmet vermektedir.

Kurum rehberlik Servisi Başkanı Psikolog Gülser Aydın veli ve öğrencilere tercih döneminde rehberlik yaptıklarını ve yerleştirme puanına göre öğrencilere burs imkanı sunduklarını ifade etti. Ayrıca öğrencilerin akademik kariyerlerini belirlemede yardımcı olmak için mesleki yönelim envanterleri ilgi ve yetenek testleri gibi değişkenleri ücretsiz olarak yaptıklarını ifade etti.

Velilerin en fazla hassas olması gereken nokta öğrencilerin aldıkları puanlarla onları yargılamadan suçlamadan ilerisi için ne yapılabileceği üzerine düşünülmesi ve karar verilmesi olduğunu hatırlatır, bütün öğrencilerimize başarılar dileriz.

Her şey yarınlar için gelecek için. Geleceğe güvenle bakabilmek için. Gelecek medeniyetle şekillenir. Bizlere danışmadan karar vermeyin.

 MEDENİYET OKULLARI

51661ae1-cc58-4a89-8edd-b19bb823bec1

Tasarım | Enba