Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÜST MANŞET 11 Mayıs 2018

Günümüzün en önemli problemi: DİKKAT!

Günümüzün en önemli problemlerinden biridir dikkat. Küçük çocuklarda fark edilmeyen ve önlem alınmayan dikkat sorunu; çocukların yetişkin olduklarında başlarına büyük bir problem olacaktır. Dikkat, insanların günlük hayatlarının büyük bir bölümünü etkilemektedir. İyi bir dikkate sahip doğmamış olunabilir. Ancak bu noksanlık, bilinçli bir eğitim alınarak tamamen giderilebilir.

Dikkat problemleri günümüzde ilaç kullanmaya ihtiyaç kalmadan çözülebilmektedir…

Ailelerin dikkat konusunda çok duyarlı hareket ederek çocuklarını küçük yaşlarda dikkat konusunda eğitmeleri gerekmektedir. Aileler dikkat eğitimi ile ilgili materyallerle bu işe başlayarak çocuklarına mutlaka ama mutlaka “dikkat eğitimi” vermelidirler.

Dikkat başarının ön koşuludur…

Dikkatlerini kontrol edebilen kişiler daha kısa zamanda daha çok konuda etkili öğrenme yaşadıkları gibi başlarına gelen her türlü problemi daha kısa sürede çözebilirler. İstediği konuya anında konsantre olabilir, dilek ve isteklerini kolaylıkla tanımlayabilir, tanımladıkları hedefleri hayata geçirebilir. Bu noktada önemli olan dikkatini kararlı bir şekilde kullanmayı ve hayaller gerçekler arasında denge kurarken zihin gücünden en etkili şekilde yararlanmalıdır. Zihin gücünden en etkili şekilde yararlanmayı öğrendikçe, zihninin belli bir dikkat konusunda eğitilmesinden ve sürekli zihnin etkili bir şekilde kullanılması, dikkat süresinin zamanının artmasını sağlayacaktır.

Bu dikkatin kullanılma süresinin uzaması, sürekli zihne ters gelen belli odaklanma süresinin arttırılmasıyla ve bu odaklanma süresinin uzatılması ile sağlanacaktır. Dikkatle ilgili gelişmelerin fark edilmesi, sorun yaşanan alanlarla ilgili olumlu düşünceler edinilmesi, birden çok şeyi bir arada yapmak yerine tek bir şeyle ilgilenme, aynı anda tek iş yapmak tek bir konuyla ilgilenmek ve bu yönde teşvik edilmesi, günlük gazetelerde yer alan veya çevremizde gördüğümüz metinlerden “b,c,d,g,” harflerini daire içine almak, bol bol bulmaca çözmek, puzzle yapmak, açık ve etkili iletişim kurarak duygusal açıdan rahatlamak, dikkatimizi geliştirme konusunda günlük hayatta bizlere yardımcı olacak basit ama etkili yöntemlerden bazılarıdır.

Yorumlar

Tasarım | Enba