Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ 8 Kasım 2019

Hamzaoğlu, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nü kutladı

Sultangazi belediyesi dün gerçekleşen Kasım ayı son oturumunda konuşan İYİ Parti Meclis üyesi Enver Hamzaoğlu, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nü kutladı, İstanbul ve Sultangazi’de yeşil alan miktarının hergeçen gün azaldığını söyledi. İYİ Partili Hamzaoğlu’na teşekkür eden Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit ise, İBB’nin yetki alanında bulunan ana arterlerdeki yeşil alanların yenilenmesi için talepte bulunduklarını ancak İBB’nin tasarruf tedbirlerini gerekçe göstererek taleplerinin ret edildiğini açıkladı.
Hamzaoğlu, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nü kutladı
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi Belediyesi Kasım ayı son oturumunda konuşan İYİ Parti Meclis Üyesi Enver Hamzaoğlu, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nü kutladı. Hamzaoğlu, konuşmasında yeşil alanlara ve kentsel dönüşüme vurgu yaptı. Hamzaoğlu, “8 Kasım Dünya şehirciliği aslında çok önemli bir gün. 1950’lerden beri dünya genelinde kutlanıyor. Bu kutlamaları özellikle İstanbul gibi şehirlerimizde dert yanma günü olarak değerlendiriyoruz. Şehirciliğe baktığınızda İstanbul tam bir sorunlar yumağı. İstanbul artık yaşanamayan kendine yetemeyen bir şehir. Bizim için en önemlisi Türkiye’nin bütün şehirlerinin yaşanabilir bir hale getirilmesi ya da en azından daha fazla dokusunu parçalayıp bozmamaktır.

Şehirleri büyütürken yanlış plan ve projeleri konuşmamız lazım. Köye dönüş için köyleri yaşanabilir hale getirmeyi konuşmamız lazım. Şehirlerin havasını nasıl kirlettiğimizi ve nasıl önleyeceğimizi konuşalım.Yüksek yüksek binaların şehre ve insanlara verdiği zararları konuşalım.

Sultangazi’de kişi başına düşen yeşil alan 5 metre kare. İBB de ise 6 metre kare. Bunlar çok küçük alanlar. Bir ilçede kişi başına düşen yeşil alan en az 10 metre kare, İBB de ise en az 15 metre kare aralığında olmalıdır. Bugün İstanbul’da ve Sultangazi’ de yeşil alan her geçen gün azaldığını görüyoruz.

Dünyanın gözbebeği İstanbul’da bu kadar güzellik ve özellik varken acaba neden ve nasıl yaşanmaz hale getirdik diye kendimize soralım cevabını buluruz. Şehirlerimizi depreme dayanaklı hale getiremedik.  Biraz fazla yağmur yağdığında sorunları çözemedik.

Yürüyüş ve bisiklet yollarını çözemedik. Yeşili koruyamadık. Gürültüyü kesemedik. Doğamıza ve doğallığımıza sahip çıkamadık. Özellikle İstanbul’da rantçıları doyuramadık. İnşallah Sultangazi’yi rantçılara kaptırmayız. Sultangazi’de yeniden yeni bir sayfa açarak doğruyu, güzeli, iyi olanı, güvenli ve sağlıklı olanı kendimiz ve geleceğimiz için el ele vererek başarmak zorundayız. Şehirleşirken rant yüzünden sevgi ve saygıyı kaybettik. Herşeye rağmen pembe vaatlere kanmaya devam ettik.

Kentsel dönüşümleri ranta çevirmeden planlı ve akıllı bir şekilde hızlandırmalıyız. Çarpık yapılaşmaya son vermeliyiz. Akıllı şehirler modelini de ihmal etmemeliyiz.  İstanbul’da ve Sultangazi’de en üst ölçekli plandan, en alt ölçekli uygulama imar planına kadar, uyumlu plan çalışmaları yapmak kamu mülkiyetinde olan alanların satışlarını gerçekleştirmeden bunların kamusal faaliyetler, sosyal donatı alanları anlamında kullanabilmeliyiz. Eğer bunu başarabilirsek bir sonraki dünya şehircilik gününde dert yanmıyor olacağız” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nü gündeme taşıyan Hamzaoğlu’na teşekkür etti. Sultangazi Belediyesi’nin yeşil alanlarla ilgili çalışma ve projelerine değinen Yiğit, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetki alanında bulunan alanlarda, İBB’nin yeşil alanların yenilenmesi için talepte bulunduklarını söyledi. Yiğit, İBB’den taleplerine tasarruf tedbirleri gerekçe gösterilerek olumsuz cevap verildiğini ifade etti.

Tasarım | Enba