Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 20 Ekim 2015

İBB’den Şaka Gibi Açıklama

İBB’den Şaka Gibi Açıklama
Ali Baba Halı Yıkama

“Duy bu sesi Kadir abi!” haberimize İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş’den cevap geldi.

Topkapı-Mescid-i Selam tramvay hattının Sultangazi sınırları içinde kalan bölümün de yapılan çalışmaların uzaması ve tramvay geçişinde çevreyi rahatsız eden bir sesin oluşmasını dün sitemizde “Duy bu sesi Kadir abi!” başlığıyla okurlarımızla paylaşmıştık.

Haberin sitemizde yayınlanmasından kısa bir süre sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş’den konu ile ilgili açıklama geldi. İBB Ulaşım A.Ş yaptığı açıklamada, Sultangazi’de yaşanan rahatsız edici sesin dünyada ki tüm demiryolu hatlarında meydana geldiğini belirtti.

Ulaşım A.Ş yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Tramvay hattındaki kurb (demiryolu virajı) bölgelerinden, tramvay araçlarının geçişi esnasında gürültü oluşması, dünyada ki tüm demiryolu hatlarında meydana gelen spesifik bir durumdur. Bunu önlemek için gürültü ölçümleri yapılmış ve uzun süreden beri birçok yöntem denenmiştir. Gürültü seviyesinin en aza indirildiği yöntem olan yağlama yöntemi şu an aktif olarak çalışmaktadır. Bunun yanı sıra gürültü seviyesinin üst limite çıktığı saptanan 22.00- 06.00 saatleri arasında tramvayın seyir hızı 10 km/saat’e indirilerek gürültü seviyesi mümkün olan minimum seviyeye indirgenmiştir. Ayrıca, söz konusu bölgeden geçiş yapan tren sürücüleri belirtilen saatlerde hız limitlerine azami riayet etmeleri konusunda uyarılmıştır.”

 

sultangazi-esnaf-tramvay ses-

Tasarım | Enba