Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, Genel 1 Temmuz 2017

İETT zammına tepki sürüyor

Dün akşam saatlerinde doğru haber merkezlerine düşen İstanbul’daki toplu taşıma biletlerine zam yapılacağı bilgisi gündeme bomba gibi düştü. İstanbullular tarafından bir anda öğrenilen zam haberi sonrası vatandaşlar sosyal medya üzerinden büyük tepki gösterdi.
İETT zammına tepki sürüyor
Ali Baba Halı Yıkama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kararıyla İETT, Otobüs A.Ş. ve Özel Halk Otobüsleri ile raylı ve deniz ulaşım sistemlerinde uygulanacak ücret tarifesi yeniden düzenlendi. 1 Temmuz 2017 Cumartesi gününden itibaren geçerli olan yeni tarifeye göre tam bilet 2,60 TL, öğrenci bileti 1,25 TL, indirimli bilet ise 1,85 TL oldu. Tam aylık mavi kart ücreti 205 TL, indirimli aylık mavi kart 125 TL, öğrenci aylık mavi kart ücreti de 85 TL olarak belirlendi.

Aylık Mavi Kart ücretlerinin tam 185 TL’den 205 TL’ye, öğrenci 80 TL’den 85 TL’ye çıkarılması sonrasında çok farklı tepkiler geldi.

 “İETT KAR AMACI GÜDEN BİR KURUM DEĞİL”

Sosyal medya üzerinde verilen tepkilerden bazısı şöyle;

“İstanbul’da toplu ulaşıma zam yapıldı. Sanki iett iflas ediyor, belediye iflas ediyor. 2.30 dan 2.60 Tl ye çıkıyor %12,5 gibi zam”

“Ulaşım zammına solcular kadar islamcılar da tepki koymalı, iett kar amacı güden bir kurum değil, kim yüzde 13 zam almış ki sen yapıyorsun”

“iett öyle bir zam yapmış ki sanırsın spora teşvik ediyor…”

“Her yerde petrol fiyatlari düşüyor, bizim ülkemizde iett zam yapıyor. Pardon zam değil tarife değişikliği”

“Hadi sigarayı anladım da iett sen niye zam yaptın, zalımın oğlu”

“ŞEHİRLERARASI YOLCULUK YAPILIR”

Emrah Köseoğlu adlı bir yolcu ise zam olayını trajikomik bir şekilde anlattı. Köseoğlu, “Her gün işe giderken toplu taşımıyı kullanıyorum. Mavi kart kullanmadığımı düşürsek Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na gidiş-geliş maliyetim 20 TL’ye yakın. Bu fiyata Adana’dan Mersin’e gidersin. Şehirlerarası yolculuk yaparsın” şeklinde konuştu.

Tasarım | Enba