Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 18 Şubat 2018

İHH Sultangazi Temsilciliği basın mensuplarını ağırladı

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Sultangazi Temsilciliği basın mensuplarıyla kahvaltılı bir toplantıyla bir araya gelerek, çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Eğitimci Vedat Yüksel başkanlığında kurulan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Sultangazi Temsilciliği, kısa sürede büyük işlere imza attı. İHH Sultangazi Şube Başkanı Vedat Yüksel, vakfın Sultangazi’de teşkilatlanma çalışmalarını tamamladığını ve yardımların daha büyük kitleye ulaşacağını söyledi.

İHH Sultangazi Şube Başkanı Vedat Yüksel, basın mensuplarıyla bir araya geldi. İHH Sultangazi İlçe Temsilciliği binasında düzenlenen ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı programda konuşan İHH Sultangazi Şube Başkanı Vedat Yüksel, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nın çalışmaları hakkında bilgi verdi. İHH’nın Türkiye başta olmak üzere dünyanın 135 ülkesinde bulunan 90 bin yetim çocuğun her ay düzenli bakımını üstlendiğini dile getiren Yüksel, vakfın eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi konularda da destek verdiğini ve her yıl dünyanın 135 ülkesindeki 800 bin yetime yardım ulaştırdığını söyledi.

YETİM AİLELERİMİZE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Sultangazi’de ise şu anda 50 yetim çocuğa her düzenli olarak yardımda bulunduklarını ifade eden İHH Sultangazi Şube Başkanı Vedat Yüksel, “İlçemizde şu anda 50 yetim çocuğumuz İHH’nın himayesi altında yaşamlarını sürdürüyorlar. Ayrıca Sultangazi özelinde 400’e yakın da yetim sponsorumuz var. ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesi kapsamında 400 yetim çocuğumuz Sultangazi’deki okullarımızın ve öğrencilerimizin sponsorluğunda eğitimlerini görmektedirler. İHH Sultangazi temsilciliği sistemli olarak üç yıl önce çalışmalarımıza başladık. 8 ay öncede ilçede resmi teşkilatlanmamızı tamamladık. İlçemizde yetim sayısının çok fazla olduğunu biliyoruz. Yetim ailelerimize yönelik çalışmalarımız devam ediyor.” Dedi.

“GAZZE’DEKİ AŞEVİMİZİN İHTİYAÇLARINI KARŞILADIK”

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan terör olayları nedeniyle evlerinin terk etmek zorunda kalanlara ulaştırılmak üzere, bölgeye 3 tır yardım gönderdiklerini belirten Yüksel, “Ayrıca vakfımızın Suriye’deki ihtiyaç sahipleri için başlattığı ‘Suriye’ye Acil Un’ kampanyasına destek vererek, ilçemizden 10 tır un yardımında bulunduk. İHH’nın şu anda işgal altındaki Filistin’in Gazze kentinde bir aşevi var. İHH Sultangazi temsilciliği olarak geçen ay açık cezaevi olarak da bilinen Gazze’deki aşevimizin ihtiyaçlarını karşıladık. Bu aşevimizde ihtiyaç sahipleri insanlara üç öğün yemek veriliyor. Gazze aşevimize yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Sultangazi’de İHH kendi faaliyet alanlarında çalışmalarını sürdürüyor.” Diye konuştu.

“İNSANİ DİPLOMASİSİ ALANINDA DA ÇALIŞMALARIMIZ ÇOK YOĞUN”

İHH’nın hiçbir siyasi organizasyonla, cemaatle bağı olmayan bir yardım kuruluş olduğuna vurgu yapan İHH Sultangazi Şube Başkanı Vedat Yüksel, yardım alanın da kurulmuş ilk Türk vakfının İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) olduğunu söyledi. İHH’nın BM’de resmi arabulucu rolünde olduğuna da dikkat çeken Yüksel, “Bir yardım kuruluş olmamızın yanında esirlerin kurtarılmasında devreye giren, anlaşmazlıkların çözülmesi gibi İnsani diplomasisi alanında da çalışmalarımız çok yoğun.” Şeklinde konuştu.

Afrika’da suya ulaşmada sıkıntı yaşanan bölgelerde su kuyuları açmaya devam eden İHH’nın Afrika’da bir tarım okulu faaliyete geçirdiğini söyleyen Vedat Yüksel, bu okulda yerel halkın tarım çalışmaları noktasında eğitim gördüklerini belirtti. Afrika’nın birçok ülkesinde yetim aileleri iş sahibi yaptıklarını da ifade eden Yüksel, “Çok küçük paralarla desteklenen bu insanlar, artık yardıma ihtiyaç duyulmayacak konuma geldiler.” Diye konuştu.

İHH Sultangazi Şube Başkanı Vedat Yüksel, 22 Şubat’ta Kadınlar Komisyonunun Somali’de 10 aileye yönelik bir projesi olacağını belirterek, proje kapsamında 10 aileye dikiş makinesi gönderileceğini söyledi.

Yorumlar

Tasarım | Enba