Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 6 Eylül 2018

iPhone satışları tepetaklak oldu

iPhone satışları tepetaklak oldu
Ali Baba Halı Yıkama

ADL GYO sahiplerinden Hamdullah Güngör, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD’yi boykot kararına yönelik ‘Iphone almayın’ çağrısının ardından, Sultangazi’de Iphone satışlarının yüzde 85 oranında düştüğünü söyledi.

Son dönemde döviz kurlarındaki artış ve Türkiye piyasasındaki dalgalanmalar, teknoloji ürünlerini ve özellikle de iPhone satışlarını etkiledi. Tek başına Türkiye’de en çok satan akıllı telefon modellerinden biri olan iPhone’un satışları son 2 ayda Sultangazi’de yüzde 85 geriledi. iPhone satışlarının düşmesindeki etkenlerden biri ABD ile yaşanan siyasi ve ekonomi gerginlik sonucu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın boykot çağrısı oldu. Bazı vatandaşlar yerli ve yabancı diğer markaların akıllı telefon modellerine geçmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sizde iPhone varsa bizim de Vestel’imiz var” diyerek ABD ürünlerine yaptığı boykot çağrısının geniş yankı bulduğunu belirten ADL GYO sahiplerinden Hamdullah Güngör Türkiye genelinde olduğu gibi Sultangazi’de de iPhone satışlarının durma noktasına geldiğini söyledi. Erdoğan’ın boykot çağrısından sonra tüketicilerin Casper, Samsung ve Huawei markalara yöneldiğini dile getiren Güngör, “iPhone satışları inanılmaz bir şekilde düşüşe geçti. Firma olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısından önce ayda 400 adet İphone model telefon satışı yaparken, boykot çağrısından sonra bu rakam 10’a düştü. İphone satışlarımızda yüzde 85 bir düşüş yaşandı. Boykot çağrısından sonra tüketiciler Casper, Samsung ve Huawei gibi markaları tercih etmeye başladı. Özellikle Casper’a talep daha yoğun.” dedi.

Casper’ın bir Türk markası olduğuna dikkat çeken Güngör, vatandaşların da bundan dolayı bu markayı tercih ettiklerini söyledi.

Tasarım | Enba