Eminhaber.Org
Ana Sayfa ANTALYA, Genel, MANŞETLER, ÜST MANŞET 10 Kasım 2016

İstanbul’da da en büyük sorun uygun fiyata ev

Avrupa Komisyonu’nun 4’ü Türkiye’den Avrupa’da 83 kentte yaptığı yaşam memnuniyeti anketinde Antalya 48’inci olurken, İstanbul son sırada yer aldı.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu’na bağlı Kentsel Politika ve İletişim Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılında, Avrupa’da 83 kentte gerçekleştirdiği ve yeni açıklanan yaşam memnuniyeti anketine Türkiye’den 4 il alındı. Londra, Paris, Roma, Madrid, Amsterdam, Zürih, Berlin, Barcelona gibi kentlerin de bulunduğu ‘Avrupa Şehirlerinde Yaşam Kalitesi (2015)’ başlıklı araştırmaya, Türkiye’den İstanbul, Ankara, Antalya ve Diyarbakır alındı. Kentte yaşam, kentin çeşitli imkan ve hizmetlerinin memnuniyet derecesinin ölçüldüğü araştırmaya Türkiye’den katılan 4 il arasında yaşam memnuniyeti anketinde İstanbul son sırada yer aldı.

İSTANBUL SON SIRADA

Araştırmada yaşanılan kentten duyulan memnuniyet oranı Antalya’da yüzde 92, Diyarbakır’da yüzde 86, Ankara’da yüzde 83, İstanbul’da ise yüzde 65 çıktı. 83 Avrupa kenti arasında Antalya 48’inci olurken, İstanbul ise yaşam memnuniyeti açısından 83’üncü sırada yer aldı.

İSTANBUL’DA DA EN BÜYÜK SORUN UYGUN FİYATA EV

İstanbulluları en çok memnun eden şey alışveriş imkanları olurken, birçok alanda memnuniyet düzeyi yüzde 50’nin altında kaldı. İstanbul’da uygun fiyata ev bulma, gürültü, kentteki insanları güvenilir bulma oranları çok düşük çıktı. İstanbul için memnuniyet düzeyleri ise şöyle:

“Yaşanılan kentten duyulan memnuniyet yüzde 65. Toplu taşıma yüzde 57. Hastane, doktor, sağlık hizmetleri yüzde 57. Spor tesisi ve salonları yüzde 44. Caddeler ve binalar yüzde 47. Okul ve diğer eğitim imkanları yüzde 44. Kamusal alanlar, pazar, yürüme yerleri yüzde 51. Alışveriş imkanları yüzde 82. İş bulma kolaylığı yüzde 46. Uygun fiyata iyi bir ev bulma yüzde 19. Güvenli hissetme yüzde 41. Kentteki insanları güvenilir bulma yüzde 26. Komşulara güvenme yüzde 67. Kamu kurumları, idari kurumlar halka etkin yardım ediyor mu yüzde 51. Kamu kurumlarına güven yüzde 50. Hava kalitesi yüzde 52. Gürültü yüzde 28. Kentin temizliği yüzde 57. Yeşil alanlar yüzde 49. İklim değişikliği ile mücadele (enerji verimliliği, yeşil taşımacılık) yüzde 41. Kendi yaşamından memnuniyet yüzde 75. Yaşadığı yerden memnuniyet yüzde 75. Ailenin maddi durumundan memnuniyet yüzde 70. İş durumundan memnuniyet yüzde 67.”

Yorumlar

Tasarım | Enba