Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 29 Mart 2018

Kahvehanelere, bakkallara ve büfelere polis operasyonu

Kahvehanelere, bakkallara ve büfelere polis operasyonu
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi’de kumar makineleri olarak nitelendirilen sigara makinelerine polis tarafından operasyon gerçekleştirildi. Kahvehanelere, bakkallara ve büfelere konulan çok sayıda sigara makinesine el konuldu.

Halkın huzur ve güvenliği için çalışmalarını yürüten Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ilçede bulunan kahvehanelere, bakkallara ve büfelere yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda ‘sigaramatik’ olarak bilinen çok sayıda sigara makinesine el konuldu.

1980’li yılların başında özellikle Almanya’da hemen hemen her sokakta bulunan, içinde farklı markalarda sigaraların bulunduğu, madeni parayla çalışan makineler olarak bilinen sigaramatikler halen Türkiye’nin farklı noktalarında faaliyet gösteriyor. Sigaramatikler, özellikle yaşı küçük çocukların sigara alışkanlığı kazanmasında önemli rol oynuyor.

“Sigara makinesi değerinden çok az bir para ile talihe bağlı olarak sigara kazanmayı sağladığı için kumar makinesidir. Bu makinenin çalışmasını sağlayanlar kumar oynanmasına yer ve imkan sağlama suçunu işlemiş olurlar.” ve kumarı, ‘kazanç amacı ile oynanan kar ve zararın tahliye bağlı olduğu oyunlar’ olarak tanımlayan Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Sultangazi’deki kahvehanelere, bakkallara ve büfelere yönelik gerçekleştirdiği operasyon ve denetimlerle çok sayıda sigara makinesine el koydu.

Bir çeşit elektronik tombala olan sigara ve benzeri ikramiye veren türden, el veya ayakla kullanılan oyun alet ve makinelerinin kullanım amacının kumar olduğu, bundan dolayı 1072 sayılı kanun kapsamında iş yeri sahiplerine yasal işlem yapıldı.

Sigaramatiklerin içindeki sigaralar ve paralara da el konularak, adli emanete teslim edildi.

Öte yandan ekiplerin yaptığı operasyon kapsamında bazı kahvehanelerde kumar makinesi olarak bilinen Çarkıfelek makinelerine de el konuldu.


İlginizi çekebilir

DEVA tabelayı astı

DEVA tabelayı astı

Tasarım | Enba