Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER 7 Eylül 2018

Kırtasiye malzemeleri alırken dikkat edilecek hususlar

Kırtasiye malzemeleri alırken dikkat edilecek hususlar
Ali Baba Halı Yıkama

Çocukların küçük yaşlardan itibaren kırtasiye malzemeleri kullanmaya başlamaları ile birlikte kırtasiye malzemelerinin sağlık açısından ne kadar önemli olduğu da yadsınamaz derecede önemli olmaktadır.

Üç yaşından itibaren kreş ve yuvalara bırakılan çocuklar bırakıldıkları yuva ve kreşlerde etkinlik saatlerinde kırtasiye malzemeleri ile etkinlikler yapmaktadır.0-2 yaş süt yaşından 3 yaşa geçmiş çocukların gerek solunum yolları, gerek zinde kalmaları için etkinlik yaparken kullandıkları kırtasiye malzemelerinin sağlıklı olması çocukların yaşam kalitesinin iyi olması için önem arz etmektedir.

Kırtasiye malzemeleri alırken etiketli, bandrollü,  orijinal ve lisanslı ürünlerin tercih edilmesi sağlık açısından önemlidir. Okul çantası, beslenme çantası, kalem kutusu bunlarda en az boya kullanılmış, kokusu olmayan, yıkanmaya dayanıklı kumaşlardan yapılmış olanları tercih edilmelidir.

Okulda kullanılacak suluğun, çocuğun kullanımına uygun şekilde tasarlanmış cam veya çelik olmasına özen gösterilmelidir. Kullanılan suluğun ara ara hijyenik bir şekilde temizliği yapılarak içerisinde eskimiş su kalarak, çocuğun içeceği suyun bekletilmiş ve kokuya maruz kalmış olmamasına dikkat edilmelidir.

Çocukların el kaslarının güçlenmesi için yaptırılan çalışmalarda kullanılan oyun hamurlarının markası belli, kokusuz, uzun süre kullanıma dayanıklı, çok katı veya sıvı olmayanlarının tercih edilmesi çocuğa çalışmalarında kolaylık sağlayacaktır.

Yine aynı şekilde bol bol yapıştırıcı kullanan çocukların okulda kullandıkları yapıştırıcıların uçucu madde içermeyenleri tercih edilmelidir.

Kullanılacak kurşun kalemlerin, boya kalemlerin, silgilerin parfüm içermeyen, kokusuz olanları tercih edilmelidir.

Kalem açacaklarının, açtığı kalem ve boya kalemlerinin uçlarını kırmayan, cinsten olanları tercih edilmelidir. Çoğu insan, kalemlerin dayanıksız olduğunu düşünür oysaki kötü bir kalem açacağı iyi bir kalemin dahi, ucunu açmaz onun yerine kalemin ucunu kırar.

Kreş ve anaokulu çocuklarının kullanacağı kırtasiye ürünlerinde çocukların güvenliği de ön planda tutulmalıdır. Çabuk kırılabilecek ürünler tercih edilmemelidir.

Alınan ürünlerin yağmur yağarken çocuğun okula giderken yağmura maruz kaldığında suya dayanıklı okul çantası. Beslenme çantası tercih etmiş olması önem arz etmektedir.

Tasarım | Enba