Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 1 Ekim 2018

‘Kötü Malzeme Kullanılsaydı Sonuçları Daha Ağır Olurdu’

‘Kötü Malzeme Kullanılsaydı Sonuçları Daha Ağır Olurdu’
Ali Baba Halı Yıkama

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Zübeyde Hanım Mahallesi Gazi Caddesi’nde bulunan Sultangazi Huzurevin’de çıkan yangın belediye meclis gündemine taşındı. Sultangazi Huzurevi’nde kullanılan malzemelerin kağıt gibi yandığını belirten CHP’li Haluk Bozkurt, Sultangazi Belediyesi Hizmet binası başta olmak üzere birçok kamu kurum binasında da yanı malzemelerin kullandığını belirterek, “Buna bir önlem alınması gerekiyor” dedi. Bozkurt’a cevap veren Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Yerinde incelemeler de bulunduk. Aslında tam tersi bir durum söz konusu. Taş yünü kaplama olmanın avantajlarını gördük” ifadelerini kullandı.  

Sultangazi Belediye Meclisi, Ekim ayı olağan toplantılarına başladı. Belediye Başkanı Cahit Altunay’ın yönettiği oturumda 6 gündem maddesi görüşülerek, ilgili komisyonlara havale edildi.

“HUZUREVİ’NİN DIŞ CEPHESİNİN KAĞIT GİBİ YANDIĞINI GÖRDÜK”

Toplantı öncesi gündem dışı söz alan CHP Belediye Meclis üyesi Haluk Bozkurt, geçtiğimiz hafta Cuma günü Zübeyde Hanım Mahallesi Gazi Caddesi’nde bulunan Sultangazi Huzurevi’nde çıkan yangını meclis gündemine getirdi. Yangında yaralı ve can kaybının olmamasının tek tesellileri olduğunu ifade eden Bozkurt, binada kullanılan malzemelere dikkat çekti.

Bozkurt şunları söyledi;

“Huzurevi’nin dış cephesinde kullanılan malzemelerin bir kağıt gibi yandığını gördük. Bundan dolayı ileride aynı manzara ile karşılaşmamak adına buna bir önlem alınması lazım. Sultangazi Belediyesi Hizmet Binamız başta olmaz üzere birçok kamu kurum binasında da bu malzeme kullanılmıştır. Bunlara silikon cephe diyorlar.

Olası yangında silikon cephe dediğimiz bu malzemelerden dolayı yangın şiddetini artıyor. Belki bu uygulama yangın mevzuatına uygundur ama yağmurlama dediğimiz sistemin olması daha doğru olur”

“KÖTÜ MALZEME KULLANILSAYDI SONUÇLARI ÇOK DAHA AĞIR OLURDU”

CHP Belediye Meclis Üyesi Haluk Bozkurt’un konu ile ilgili açıklamalarına cevap veren Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Aslında tam tersi bir durum söz konudur. Huzurevi binasının taş yünü kaplaması olmasının avantajlarını yaşadık. Binalarımızda kaliteli malzeme kullanılmasına özen gösteriyoruz. Zannediyorum, huzurevinde kullanılan malzeme kötü bir malzeme olsaydı, sonuçları çok daha ağır olurdu. Dikkat ederseniz taş yünü kaplamalı süngerler dökülmemişti ve dış cephenin yanmadığını gördük. Bu yangının bir avantajı da gündüz olması ve itfaiye amirliğinin bölgeye çok yakın olmasıdır. Bundan dolayı huzurevi’nde kalan yaşlılarımızın transferi daha kolay yapılmıştır. Yangından sonra belediye olarak ilgili birimlerimizi hemen buraya yönlendirdik” diye konuştu.

Tasarım | Enba