Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 4 Temmuz 2017

Meclis Sivas ve Başbağlar Katliamlarını konuştu

Sultangazi Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısı Hacı Orhan başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Sivas ve Başbağlar Katliamlarına dair konuşmalar yapıldı. CHP’li Metin Polat’ın istifasıyla boşalan meclis üyeliği koltuğuna oturan İsmet Elmas’da Temmuz ayı meclis toplantısına katıldı.
Meclis Sivas ve Başbağlar Katliamlarını konuştu
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısı Hacı Orhan başkanlığında gerçekleşti. CHP’li Meclis Üyesi Metin Polat sağlık sorunları nedeniyle Meclis Üyeliğinden önceki hafta istifa etmişti. CHP’li Polat’ın yerine 2. Yedek Meclis Üyesi olan İsmet Elmas mazbatasını alarak asil üyeliğe geçti. CHP’li Elmas’ı Ak Parti İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan başta olmak üzere Ak Partili Meclis Üyeleri tek tek tebrik etti.

84a6e557-82ff-48d2-af73-dd85c614fe69

CUMHURİYETÇİ VE ATATÜRKÇÜ SUBAYLAR TARAFINDAN DARBE PÜSKÜRTÜLDÜ

CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu gündem dışı söz alarak 15 Temmuz Darbe Girişimine, Sivas  ve Başbağlar Katliamlarına dair konuştu. Geçen sen Temmuz ayında yapılan meclis toplantısında yaptığı konuşmayı hatırlatan Coşkunoğlu, “Temmuz ayının ülkemize iyi şeyler getirmediğini söylemiştim. Bir hafta sonra 15 Temmuz’da ordumuzun içerisine sığınmış ve belirli yerleri ele geçirilmiş alçak FETÖ tarafından darbe girişiminde bulunuldu. Ülkesini seven Cumhuriyetçi ve Atatürkçü Subaylar bu işe ortak olmadı ve onlar tarafından darbe püskürtüldü. O subaylara teşekkür ediyorum. Hayatını kaybedenlere Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralananlara da geçmiş olsun diyorum. Allah ülkemize bir daha o günleri yaşatmasın.”  dedi.

BU ATEŞ YÜREKLERİMİZDE ASLA SÖNMEYECEK

Sivas’ta 24 yıl önce yaşanan katliama da değinen Coşkunoğlu, “24 yıl önce 2 Temmuz’da Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas’a giden aydın ve sanatçılardan 35 can Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu hayatını kaybetti. Bu davada zaman aşımı bakımından tarihi bir karar verdi. O dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşurken konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ‘hayırlı olsun’ demişti. Bu olayın sorumluları tutuklanmadı. Gözü dönmüş yobazlar caniler acımadan insanlarımızı diri diri yaktılar. Bu ateş yüreklerimizde asla sönmeyecek. Bu olayın failleri adalet önünde hesap vermedikçe toplum nezdinde bu acı asla dinmeyecek. Bu olaya sebep veren canileri kanıyorum. Buna müteakip devam edecek olursam Erzincan Başbağlar ‘da 5 Temmuz günü köy meydanında 33 vatandaşımız katledildi. Burada şehit olan vatandaşlarımıza da sabır diliyorum.” diye konuştu.

c7f75c6e-e9c1-443a-9c4b-9213f75ad0d9

 MADIMAK KEBAPÇISI KÜLTÜR MERKEZİ YAPILDI

CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu’ndan sonra söz alan Ak Parti sözcüsü Mustafa Demir’de Sivas ve Başbağlar katliamlarını kınadı. Temmuz ayının Türkiye’ye acılar getiren bir ay olduğunu belirten Demir,  “Madımak olayını partimiz adına şiddet ile kınıyoruz. Madımak Oteli’nin hemen alt katında bir kebapçı açılmıştı. Ak Parti hükümeti o alanı kamulaştırdı ve şu an kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Başbağlar Katliamını da şiddet ile kınıyoruz. Bu iki olayda Osmanlı’dan bu yana Türklüğün kardeşliğini bozan provokasyonlardır. Yenikapı Ruhu ile bir bu olumsuzlukları aşacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağız bunları. 15 Temmuz günü meydanlara çıkarak bu birlikteliği göstereceğiz.” İfadelerini kullandı.

 

Tasarım | Enba