Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 3 Kasım 2020

Meclis’in gündemi deprem! Sultangazi 2’nci derece deprem kuşağında yer alıyor

Sultangazi Belediye Meclisi Kasım ayı olağan meclis toplantısı Meclis 1. Başkanvekili av. Hasan Esat İlhan başkanlığında yapıldı. Meclis üyeleri, İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle üzüntülerini dile getirerek, depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan Rahmet, yakınlarına sabır diledi. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, Sultangazi’nin 2. Derece deprem kuşağında bulunduğunu söyledi.

Sultangazi Belediye Meclisi Kasım ayı olağan meclis toplantısı Meclis 1. Başkanvekili av. Hasan Esat İlhan başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündem maddeleri görüşülmeden önce İzmir’de meydana gelen depremden dolayı meclis üyeleri üzüntülerini dile getirdi. Gündem dışı konuşmalar da ağırlıklı olarak ‘deprem’ konuşuldu. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, Sulangazi’deki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında meclisi bilgilendirirken, Kent Meydanı projesi kapsamında kalan ve kamuoyunda ‘Küçük Uğur Mumcu Mahallesi’ olarak bilinen bölgede yer alan konutların tehlike arz ettiğini ifade etti. CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, Yiğit’in açıklamalarına “Oranın rantı Küçük Uğur Mumcululara aittir. Hiç kimseye ait değildir” diye cevap verdi.

MECLİSTEN SATIRBAŞLARI…

“SULTANGAZİ’NİN HER SOKAĞINDA GÖNÜLLÜ EKİPLER OLUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ”

Ak Parti Grup Başkanvekili Kemal Eyyüpoğlu, İzmir’de meydana gelen 6.6’lık deprem sonrasında Sultangazi Belediyesi Arama Kurtarma Ekibinin de çalışmalara katılmak için İzmir’e giderek, arama-kurtarma çalışmalarına katıldığını hatırlattı. Eyyüpoğlu, Sultangazi Belediyesi Arama Kurtarma Ekibinin kurulmasından dolayı Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun’a teşekkür ederek, “Amacımız ilçemizin her sokağında gönüllü arama kurtarma ekipleri oluşturmaktır” dedi.

“TEDBİR VE ÖNLEMLER BİR AN ÖNCE ALINMALI”

CHP Meclis Üyesi Nihat Demir, olası İstanbul depreminde can ve mal kaybı yaşanmaması tedbir ve önlemlerin bir an önce alınması gerektiğine vurgu yaptı. Demir, “Sultangazi ilçemizde hızlı tarama tespit yöntemleri uygulanarak, 1975 deprem yönetmeliği ile yapılmış, hazır beton kullanılmamış ve yapı denetimsiz yapılan yapıların risk durumu tespit edilmelidir. Ayrıca ilçemizde zemin katında işyeri bulunan bütün yapılar kolon kesilmesi ve benzeri yapısal taşıyıcı sistemine müdahale edilip edilmediği ile ilgili hızlı tespit çalışması yapılmalıdır. Bu çalışmalar sonucunda deprem olduğu ilk anda tamamen yıkılarak can kaybına sebebiyet verecek yapılar hızlı bir şekilde tespit edilip bunların güçlendirilmesi veya yenilenmesi ile ilgili çalışmalar başlatılmalıdır” diye konuştu.

BAŞKAN DURSUN’A TEŞEKKÜR

Türkiye’nin bir deprem kuşağında olduğuna değinen CHP Meclis Üyesi Zekir Görer ise, depremin bir doğa olayı olduğunu, bunu minimize etmenin de yöneticilerin elinde olduğunu söyledi. Olası İstanbul depreminde Sultangazi’de 10 bin ailenin etkileneceğini dile getiren Görer, Sultangazi Belediyesi Arama Kurtarma Ekibinin deprem sonrası İzmir’e gönderilmesinden dolayı Başkan Abdurrahman Dursun’a teşekkür etti.

“İLÇEMİZ İKİNCİ DERECE DEPREM KUŞAĞINDA BULUNMAKTADIR”

Türkiye’de deprem riski oluşturacak 485 tane fay hattı bulunduğuna dikkat çeken Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit,  “Bunlardan biri de Marmara bölgesidir. Hem doğusunda hem de batısında kalmış 400 kilometrelik bir fay hattı mevcuttur. İlçemizde bu fay hattı ile birlikte ikinci derece deprem kuşağında bulunmaktadır” dedi. Sultangazi’nin kentsel dönüşüm stratejisinin hazırlandığını ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunulduğunu belirten Yiğit, “İlçemizin yapı stokunun birçoğu 2008 yılı öncesine dayanmaktadır. İlçemizde daha önce ilan edilen ve hükmen iptal edilen Cumhuriyet Mahallesi Kentsel dönüşüm alanıyla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından farklı noktalarda yürütülen kentsel dönüşüm proje çalışmaları yürütülmektedir” diye konuştu.

“KÜÇÜK UĞUR MUMCU’DAKİ KONUTLAR TEHLİKE ARZ EDİYOR”

Konuşmasında geçmiş yıllarda projesi kamuoyuna sunulan kent meydanına da değinen Yiğit, Küçük Uğur Mumcu olarak bilinen belediye yanındaki konutların yıkılarak meydan projesine dahil edildiğini, burada bulunan hak sahiplerine, depreme dayanıklı konutlar yapıldığını ancak bu konutların halen teslim edilemediğini ifade etti. Kent Meydanı projesi kapsamında kalan Küçük Uğur Mumcu’da bulunun yapıların 1999 yılı öncesi yapıldığını ve bundan dolayı bu bölgenin tehlike arz ettiğini söyledi. Yiğit, İBB’nin bu konuyu acilen çözüme kavuşturması gerektiğini belirtti.

“DOSYAMIZ 7 AYDIR İBB’DE BEKLEMEKTEDİR”

Sultangazi’nin en çok eğitim tesis alanlarına ihtiyacı olduğunu dile getiren Yiğit, “Eğitim tesis alanlarının eğitime kazandırılması açısından büyük gayret sarf edilmiştir. 5 adet yeni okul için ruhsat verilmiştir. Maalesef Esentepe Mahallesi’nde bir okul yapma ihtiyacımız vardır. Plan tadilat dosyamız 7 aydır büyükşehir de beklemektedir” şeklinde konuştu.

“ESENTEPE HALKININ KULLANDIĞI TEK PARKI OKUL YAPACAKLAR”

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit’in Esentepe Mahallesi’nde yapılmak istenen okul ile ilgili açıklamalarına cevap veren CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, İBB’nin Sultangazi’ye ön yargıyla bakıyormuş gibi bir algı yaratılmaya çalışıldığını söyledi. Ak Parti döneminde de aylarca bekleyen dosyalar olduğunu ifade eden Çelik, “Esentepe Mahallesi’ndeki okul konusu çok detaylı olarak incelenmesi gerek bir husus. Esentepe halkının tek kullandığı parkı okul yapacaklar. Sultangazi Belediyesi’nin bu mahalle de kendisine ait mülkü var. Bu mülke niye yapmıyorsunuz? 50 dönümlük yerin 5 dönümünü de Esentepe’nin evlatları için verin. Belediyenin kendi yeri yok deniliyor. Orada 50 dönüm yer var” dedi.

“ORANIN RANTI KÜÇÜK UĞUR MUMCU SAKİNLERİNE AİTTİR”

Yiğit’in Küçük Uğur Mumcu mahallesi olarak bilinen ve kent meydanı projesi kapsamında kalan bölge ile ilgili de konuşan Çelik, “Oranın geçmişi uzun. Bu bugünün meselesi değil. Küçük Uğur Mumcu sakinlerine ‘siz buradan gideceksiniz’ dediniz. Gitmeleri için her türlü baskıyı yaptınız. İnsanlar orada size dava açtılar. Yaptırdığınız bütün imar planlarını vatandaşlar size iptal ettirdi. Çünkü sürekli olarak vatandaşların aleyhinde iş yaptınız. En son mahallenin karşısında güzel bir park alanı vardı. O alana ucube bir yapı yaptınız. Orası Sultangazi’ye yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Mahalleliyi oraya taşımak için 200 tane konut yaptınız. Mahalleli geliyor mu oraya gelmiyor. Demek ki halka rağmen bir şey yapılmaz. Orada rantsal bir amaç olmazsa bu iş çoktan bitmişti. 10 yıldır Küçük Uğur Mumcu’daki sorunu büyüttünüz, şimdi de diyorsunuz ki İBB çözsün. Bu sorunu kim yarattı? Kim büyüttü? Geçmişe de bakmak lazım. Oranın bütün kahrını orada yaşayan insanlar çekmiş. Sultangazi’nin en değerli yeri olmuş, şimdi sen diyorsun ki vatandaşa, ‘çık git buradan’. Vatandaş geçmişinde de oradaysa, geleceğinde de olmak istiyor. Oranın rantı Küçük Uğur Mumcululara aittir. Hiç kimseye ait değildir” diye konuştu.

Toplantıda söz alan Ak Parti Meclis Üyesi Oktay Birinci, CHP’li Mithat Çelik’in açıklamalarını şaşkınlıkla dinlediğini belirterek, İBB’nin Eylül ayında gerçekleşen meclis toplantısında CHP Grubunun Kiptaş’ın elinde olan mülklerin ve Kent Meydanı projesi içerisinde kalan projelerin satışıyla ilgili teklif sunduğunu, Ak Parti grubunun bu teklife ret oyu vererek, satış yetkisi vermedi.

CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik ise, sunulan teklifin ‘lüks konutları’ içerdiğini, bu teklifin içerisinde ViaPort Venezia’da yer alan lüks konutların da yer aldığını Ak Parti’nin bu teklife ret oyu verdiğini söyledi. Çelik, sunulan teklifte kent meydanı içerisinde kalan konutların yer alamadığını belirterek, “Amacımız lüks konutların satılarak, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaktı. Kent meydanın da yer alan konutlar teklifin içeriğinde yer almıyordu. Ama Ak Parti lüks konutların satılarak, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın konut sahibi yapılmasına karşı çıktı” dedi.

Yorumlar

Tasarım | Enba