Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 23 Haziran 2020

Minibüs değil ‘koronabüsü’

Koronavirüs salgını nedeniyle minibüslerde ayakta yolcu alımı yasak olmasına rağmen, kurallara uyulmadığı görülüyor. İstanbul’un farklı ilçelerinde vatandaşlar tarafından cep telefonu ile kaydedilen görüntülerde, kalabalık şekilde, sosyal mesafe olmadan yolculuk etmek zorunda kaldıkları görülüyor.

Yeni tip koronavirüs salgınını önleme tedbirleri kapsamında toplu taşıma araçlarında fazla yolcu taşınmaması maske ve sosyal mesafe kuralları getirilmişti. İstanbul’da büyük çoğunluğunun taşınabilir yolcu sayısı 12 olan minibüslerde kurallara uyulmadığı görüldü. Tüm uyarılara rağmen minibüsçüler kendilerine verilen kapasiteden fazla yolcu almaya devam ediyor.

Koronavirüs genelgesine rağmen kural tanımayan minibüsçüler, salgına davetiye çıkarıyor. Sultangazi, Arnavutköy ve Esenler’de vatandaşlar tarafından cep telefonu ile çekilen görüntülerde uyarıların dikkate alınmadığı görüldü. Minibüsçüler çok fazla yolcu alırken, vatandaşlar dip dibe yolculuk yaptı. Tıklım tıklım dolu minibüslerde kurallar hiçe sayıldı. Görüntülerde, ayakta ve sıkışık halde seyahat eden vatandaşlar görülüyor. Çocukların da bulunduğu minibüsler de, bazı vatandaşların maske bile takmadığı da dikkat çekiyor.

Yorumlar

Tasarım | Enba