Eminhaber.Org

Mithat Çelik, Sultangazi Belediyesi’nin Araç İhalalerini Sordu

Sultangazi Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı son oturumu Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda, 7 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

“BİZ BÖYLE BİR GEREKÇEYİ ÜLKE GENELİNDE GÖRMEDİK”

Toplantıda gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, araç ihalesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Araç ihalelerinin pazarlık usulüne göre yapıldığını belirten CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, “Araç ihalesi 5 milyon 180 bin TL ile pazarlık usulü ile bir firmaya ihale edilmiştir. Böyle bir durumun olması için istisnai bir durum olması gerekiyor. Belediyemiz; doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi, ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasını zorunlu olarak gerekçe göstermiştir. Biz böyle bir gerekçeyi İstanbul’da ve Türkiye’de görmedik. Takdir meclisindir. Bu ihale 60 günlüğüne verilmiştir. Aşağı yukarı günlüğü 86 bin TL’ye geliyor.

“BU İHALEYE GİRECEK KİŞİ SAYISINI KISITLAMAKTIR”

Yine aynı şekilde 2020 yılında açık ihale yapılacak. Açık ihalede de şöyle bir husus var. İhale şartnamesine özel bir madde eklenmiştir. İhale konusu işin yapılabilmesi ve hizmetin aksamamasıdır. Teknik şartnamede belirtilen; 1 adet tır, 1 adet özel amaçlı 10 tonluk su tankeri, 1 adet 26 metreküp yandan alıma uygun çöp kamyonu ve 1 adet kazıcı, yükleyici olmak üzere toplam 4 aracın hizmet alımı ihaleleri uygulama yönetmeliğinin hükmü doğrultusunda kendi malları olmaları gerekmektedir. Eğer ellerinizde bu mallar varsa ihaleye girebiliyorsunuz. Yoksa ihaleye giremezsiniz. Şimdi bu malların kimde olduklarını bilemiyoruz. Normal şartlarda bu madde olmasa herkes ihaleye girecek, ihaleye girecek firma bu araçları zaten temin edecek. Sadece ihaleler de bu araçlar istenmeyecek. İhalenin kapsamı çok büyük. Ama bir kısım araçlar için kendi malı olma zorunluluğu getirilmiş. Bu ihaleye girecek kişi sayısını kısıtlamaktır. Başka bir amacı yoktur. Kendi malı olma zorunluluğu niye koyarsanız. Biz buna samimiyetle bir açıklama bekliyoruz” dedi.

“MİTHAT BEY BU KONULARDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİL”

CHP Grup Başkanvekiğli Mithat Çelik’in araç ihalesine yönelik açıklamalarına cevap veren Ak Parti Meclis Üyesi Fatih Sultan Mehmet Çiçek, “Mithat bey hukukçu kimliği ile öne çıkıyor ama demek ki bu konularda yeterli bilgiye sahip değil. Doğrudan alımla ilgili ihalelerde pazarlıkla yapılması daha iyidir. Çünkü fiyatı kırarsınız. Daha uygun bir fiyata, fiyat alırsınız. Ona göre iş yaparsınız. Buda rekabeti artırır” diye konuştu. Mithat Çelik bu açıklamadan sonra Çiçek’e “demagoji yapmayın” diye cevap verdi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

DEVA tabelayı astı

DEVA tabelayı astı

Tasarım | Enba