Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 18 Aralık 2017

Moldovalı Başkanlar ASİAD’ı Ziyaret Etti

Türkiye Belediyeler Birliği’nin düzenlediği bir programa katılma üzere İstanbul’a gelen Moldova Belediye Başkanları ASİAD’ı ziyaret etti.

Moldova Volkanejti Belediye Başkanı Victor Petrioglu ve Moldova Çeşmeköy Belediye Başkanı Piotr Madjaz merkezi Sultangazi’de bulunan Adıyaman Sanayici İş Adamların Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarette ASİAD Genel Başkanı Ömer Yıldırım, Moldovalı iki belediye başkanına Buğday ve Ceviz projelerini sundu. Konuk belediye başkanları ASİAD’ın sunduğu projeyi gözden geçirip, hayata geçireceklerini belirttiler.

Ziyarette konuşan ASİAD Genel Başkanı Ömer Yıldırım, “Türkiye ile Moldova arasındaki dış ticaret hacmi 2014 yılında 533,7 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’nin Moldova’ya ihracatı 224,3 milyon dolar, ithalatı ise 135 milyon dolar olmuş, bu ülkeye karşı 39,9 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlası vermiştir.2015 yılında ise Türkiye ile Moldova’nın ticaret hacmi 418.5 milyon dolar olmuştur. 2016 yılında Türkiye ile Moldova’nın ticaret hacmi 410.1 milyon dolar olmuştur. Bizlerin ülkelerarası dayanışmaya sımsıkı sarılmamız gerekiyor. Eğer birlik beraberlik içerisinde olursak 2023 yılına ulaşabiliriz. Bu başarı yüz yılın lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Hep birlikte bir gücüz Avrupa’ya göstermemiz gerekiyor. Moldova’ya en kısa sürede projelerlerimizle ziyaret etmeyi düşünüyoruz.” Şeklinde konuştu. Yıldırım, konuk belediye başkanlarına ASİAD’ın hazırladığı ceviz ve buğday projelerini de sundu.

Gıda ve Tekstil üzerine Ticari ilişkileri güçlendirmeyi hedefleyen projeler hakkında değerlendirme yapılan ziyarette Moldova Volkanejti Belediye Başkanı Victor Petrioglu Türkiye’nin çok iyi bir dost ülke olduğunu söyledi. Victor Petrioglu, “Moldova’nın 162.000 nüfusu var. Türkiye ile ilişkilerimizin hukuki temeli sayılan ‘Dostluk ve İşbirliği Antlaşması’ merhum Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in 2-3 Haziran 1994 tarihlerinde Moldova’yı ziyareti sırasında imzalanmıştır. Bundan dolayı Moldova olarak dost ülke Türkiye’ye çok şey borçluyuz.” Dedi. Türkiye ve Moldova arasında ticari ilişkilerin artması gerektiğine vurgu yapan ve Türk yatırımcıların ülkesine yatırım yapmaya devam etmeleri yönünde çağrıda bulunan Victor Petriogl, “Moldova Volkanejti ve Çeşmeköy belediyeleri olarak bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Türkiye bizim ağabeyimiz gibi ve siz işadamlarını ülkemizde ağırlamaktan her zaman onur duyarız. Bizler Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı çok seviyoruz.” Diye konuştu.

Moldova Çeşmeköy Belediye Başkanı Piotr Madjaz ise, Türk yatırımcılarla olan işbirliklerinin devam edeceğini, ilerleyen günlerde ASİAD yöneticilerini Moldova’ya davet edeceklerini söyledi. Piotr Madjaz, ASİAD’ın kendilerine sunduğu ceviz ve buğday projesini gözden geçirip, hayata geçireceklerini belirtti.

Ziyarette ASİAD Başkan Yardımcıları Mustafa Kamer ve Zülfükar Yeşil, Yönetim Kurulu üyeleri Doç.Dr. Bekir Ayaz ve Mahmut Kılınç ve Kadın Kolları Başkanı Sultan Oğuz’da hazır bulundu.

Yorumlar

Tasarım | Enba