Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 23 Kasım 2019

‘Muhtar oturmayacak, halkın arasında olacak’

31 Mart yerel seçimlerinde en yakın rakibine 10 bin oy fark atarak Cebeci Mahallesi Muhtarlığına seçilen Muhammet Ayşan, Emin Haber’e konuştu.
‘Muhtar oturmayacak, halkın arasında olacak’
Ali Baba Halı Yıkama

Cebeci Mahallesi Muhtarı Muhammet Ayşan, göreve seçildiği günden bu yana sürekli halkın içinde olan biri. Göreve seçilir seçilmez ilk işi Cumartesi günü de muhtarlığın kapılarını açmak oldu. Resmi tatil olan Cumartesi günü vatandaşlar Cebeci Muhtarlığına uğrayarak işlemlerini yaptırabiliyorlar. Kurulan Whatsapp ihbar hattı ile de Cebeci Mahallesi sakinleri sorunlarını daha hızlı bir şekilde iletebiliyor.

“MUHTAR OTURMAYACAK, HALKIN ARASINDA OLACAK”

“Muhtar oturmayacak, sürekli halkın arasında olacak. Vatandaş senin ayağına değil, sen vatandaşın ayağına gideceksin. Ben şu anda bunu yapıyorum” diyen Cebeci Mahallesi Muhtarı Muhammet Ayşan, “Çalmadık kapı bırakmıyoruz. Bir ihbar geldiği zaman oraya müdahale etmeye çalışıyoruz. Kimseyi başımızdan savmıyoruz. Günde 20’ye yakın sokak geziyorum. Hergün mahallemizin farklı noktalarında gezdiğim bu sokaklarda yollara bakıyorum, elektrik direklerine bakıyorum. Sokaklarda tespit ettiğim sorunların çözümü için hemen ilgili kurum yetkilileri ile iletişime geçerek o sorunu çözüyoruz. Vatandaşlarımızla da sürekli diyalog içerisinde olarak onların sıkıntılarını dinlemeye çalışıyorum. Muhtarın kapısı dert kapısı. Kedisi dama çıkar sana gelir, kapısı açılmaz çilingirci yerine sana gelir. Muhtarlığa gelen vatandaş derdini anlatıyor. Bizlerde vatandaşlarımıza yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Muhtar oturmayacak, sürekli halkın arasında olması gerekir. Vatandaşın ayağına sen gideceksin. Ben şu anda onu yapıyorum.

Benim muhtarlığım Cumartesi günü 11.00’dan 14.00’a kadar açık. Göreve seçilir seçilmez ilk işim bu oldu. Çünkü hafta içi çalışan vatandaşlarımız işleri için muhtarlığa uğrayamadığı için Cumartesi günü bahsettiğim saatlerde hizmet veriyoruz. Daha sonra whatsapp ihbar hattı kurdum. Bu ihbar hattı ile vatandaşlarımız çok daha hızlı bir şekilde sorunları bizlere iletiyoruz. Yine e-muhtar sistemiyle de vatandaşlarımız işlemlerini daha hızlı bir şekilde çözebiliyor” dedi.

“1. CEBECİ YOLU PRESTİF CADDESİ BİZİM MAHALLEMİZE YARAMADI”

Emin Haber’e konuşan Cebeci Mahallesi Muhtarı Muhammet Ayşan, bir önceki yönetim tarafından “prestij cadde” yapılan 1. Cebeci Yolu ile ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını belirterek, “1. Cebeci Yolu Prestij Caddesi açıkçası bizim mahallemize yaramadı” dedi. Cebeci Mahallesi’nin sorunlarına değinerek 1. Cebeci Yolu’nun prestij caddeye dönüştürülmesinden dolayı hem cadde esnafının hem de vatandaşların mağdur ettiğini ifade eden Ayşan, “Mahallemizde 1. Cebeci Caddesi yani diğer adıyla prestij cadde ile ilgili vatandaşlarımızdan ve esnafımızdan çok sayıda şikayet alıyoruz. Hem bir mahalle sakini, hem bir esnaf olarak, hem de bu mahallenin muhtarı olarak bu caddenin artık düzelmesini istiyorum. Bu caddeye bağlantı yolu oldukça fazla. Burada yaşanan mağduriyetlerin sona ermesi gerekiyor. 1. Cebeci Yolu’nda bulunan esnafların gel, geç müşterisi oldukça fazla. 1. Cebeci Yolu Prestij Caddesi açıkçası bizim mahallemize yaramadı” diye konuştu.

“KAPALI PAZAR ALANIMIZ VAR, YAPTIRAMIYORUZ”

Sultangazi’ye kazandırılan modern kapalı Pazar alanlarının Cebeci Mahallesi’ne de mutlaka kazandırılması gerektiğine vurgu yapan Ayşan, “Mahallemizin bir diğer sıkıntısı da açık Pazar alanları. Özellikle Çanakkale Şehitleri Caddesi’nde kurulan Pazartesi pazarı, kurulduğu gün o caddeyi öldürüyor. Çünkü Eski Edirne Asfaltı’na alternatif P Caddesi ve Çanakkale Şehitleri Caddesi var. Aynı zamanda pazarın kurulduğu cadde üzerine 2 tane de okul var. Çok sayıda öğrenci okula gidiş ve gelişte bundan dolayı sorun yaşıyor. S Caddesi’nin sonunda, projesi hazır bir kapalı Pazar yerimiz var. Pazar yerimizi yaptıramıyoruz. Bu yeri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gerekiyor. Muhtarlık olarak konu ile ilgili yazıyı İBB’ye ilettik. ‘Şu anda yapamayız’ diye bir cevap aldık. Ama kapalı Pazar alanı ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Tabiri caizse bu alanın yapılması için bastırıyoruz” şeklinde konuştu.

“CEBECİ KÖYÜ’NDE SU PROBLEMİ VAR”

Cebeci Köyü’nde 10 konutta ikamet eden vatandaşların taşıma su ile bugüne kadar su problemi yaşadıklarını söyleyen Muhhamet Ayşan, “Bu sokaklarda altyapı probleminden dolayı su yok. Bu sokaklarda yaşayan vatandaşlarımız taşıma su ile su problemini çözmeye çalışıyor. İnşallah önümüzdeki hafta İSKİ yetkilileri ile görüşerek, vatandaşların bu sorununu çözmeye çalışacağız. Ayrıca Cebeci Köyü’nün bir doğalgaz problemi de var. Onu da çözmek için görüşmelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Tasarım | Enba