Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 5 Aralık 2015

Nostalji; Eski Edirne Asfaltı

Nostalji; Eski Edirne Asfaltı
Ali Baba Halı Yıkama

İlk yapım tarihi bilinmeyen Eski Edirne Asfaltı  Tem otoyolu yapılmadan önce Edirne-İstanbul şehirler arası ve ülkeler arası motorlu taşıtlar yolu olarak hizmet vermiş ve halende bu görevini sürdürmektedir.

 

Resimde görülen bu antik araçlar çok uzun zaman insan taşımacılığı yapmışlardır, dönemin ihtiyaçlarına göre yolcu yüklerinde hayvanlarda taşınmıştır.

sultangazi-eski-edirne-asfaltı-caddesi-

Yurt dışından Edirne’ye ve Edirne’den İstanbul Sirkeci’ye kadar uzanan bu yol Eski Edirne Asfaltı olarak anılmış olmasına rağmen zamanla birçok bölümün cadde olarak yenilenmiş ve yeni isimler almıştır.

 

Bu harita  1940’lı yıllarda Sultanın Çiftliği dönemindeki yolları göstermektedir, Sultanın çiftliğinin çiftlik olarak kuruluş dönemindeki yönetim ve yerleşim yapıları  antik kervan yolları güzergahındadır, Eski Edirne Asfaltının Çiftliğin kuruluşundan sonra oluştuğunu düşünmekteyiz.

sultangazi-eski-edirne-asfaltı-caddesi

Sultanın çiftliği iken 66 kişinin 110 hisseli bölünme ile satın aldıkları çiftlik arazisi iletişim sebebi ile Eski Edirne Asfaltı üzerinde iki taraflı parselasyon yapılarak yerleşim haline getirilmiştir.

 

Kaynak: Sultangazisanat.com

Tasarım | Enba