Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER 8 Şubat 2017

Ölmüşlerin adına su faturası kesildi.”Öbür dünyada ödersiniz”

Ölmüşlerin adına su faturası kesildi , köylü faturaları mezarlığa götürdü: “Öbür dünyada ödersiniz”

Bursa’nın Orhaneli ilçesine bağlı Başköy’de su abonesi olan kimse yok. Ancak BUSKİ, aralarında hayatını kaybedenlerin de birçok kişiye fatura kesti. Başköy sakinleri hayatını kaybedenlerin su faturalarını mezarlarının üzerine bırakarak ”Öbür dünyada ödersiniz” derken, Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi yetkilileri ise, ‘Büyükşehir Yasası gereği’ aboneliği bulunmayan köylere aboneliği teşvik amaçlı 3 ayda bir cüzi miktarda fatura gönderildiğini belirtti.

Köylerinin yakınına kurulan mermer ocakları yüzünden suları kirlenen ve tepkilerini kadınlar ve çocuklar ile Bursa’da çeşitli eylemler yaparak gösteren Başköy sakinleri, 2012 yılında başlattıkları hukuk mücadelesini geçtiğimiz yıl kazanarak mermer ocaklarının kapanmasını sağladılar. Su ihtiyaçlarını köydeki çeşitli yerlerde bulunan çeşmelerden karşılayan 130 haneli Başköy’e, Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) 16’sı ölen toplam 130 kişi adına 15 liralık su faturası gönderdi.

Evlerinde, abonelikleri bulunmayan, su şebekesi çekilmeyen, su saati olmayan Başköylüler kendilerine ve ölen kişiler adına gönderilen faturayı görünce şok oldular.

Yorumlar

Tasarım | Enba