Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 29 Aralık 2017

Onların Kudüs sevdası yağmurlu havaya kadar sürdü

Sultangazi Belediyesi de ilçe halkının tepkilerini dile getirmek amacıyla  “Direniş ve Dirilişin Öyküsü Kudüs” adlı etkinlik düzenlendi. Etkinliğe ilçenin protokol meraklıları ve selfieciler katılmadı. Yağan yağmura rağmen gerçek Kudüs sevdalıları da meydanda ki yerini aldı.

PROTOKOL MERAKLILARI VE SELFİECİLER OLMAYINCA ÇOK DAHA GÜZELSİN SULTANGAZİ

ABD’nin Kudüs’ü katil İsrail’in başkenti olarak tanımasından sonra Türkiye genelinde tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Sultangazi’de de düzenlenen etkinliklerle ABD protesto edildi. İlki 8 Aralık Cuma günü düzenlenen “Kudüs’e destek mitingi” düzenlendi. Cuma namazından sonra düzenlenen mitinge yüzlerce Sultangazili katıldı. Gerçek Kudüs sevdalıları ellerinde Türk ve Filistin Bayrakları ile 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nı doldururken, protokol meraklıları ve selfieciler konuşmaların yapıldığı sahneyi doldurdular. Protokol listesinde yer almayan STK temsilcileri bir sahneye çıkarak ‘buradayım’ mesajı vermeye başladı. İlçenin çılgın selfiecileri de sahneden çektikleri fotoğrafları bol bol paylaşmakla meşgul oldular.

İddia ediyoruz; Kudüs’ün tarihini, bulunduğu konumu, coğrafi özelliklerini birçok protokol meraklısı ve selfieciler bilmez. Onlar sadece kendi şovunu yapmanın derdindeler. Yani; Kudüs bahane, selfie şahaneydi.

Bugün ise Sultangazi Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda “Direniş ve Dirilişin Öyküsü Kudüs” adlı etkinlik düzenlendi. Cuma namazından sonra düzenlenen etkinliğe yağan yağmura rağmen gerçek Kudüs sevdalıları katıldı. Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile ABD’yi protesto ettiler. Bir an olsun meydandaki yerlerini terke etmediler. Protokol meraklıları ve selfiecilerden bir tanesi bile bu etkinliğe katılmadı. Sahnede gerçek protokol üyeleri, alanda gerçek Kudüs sevdalıları vardı.Anlayacağınız, protokol meraklılarının ve selfiecilerin Kudüs sevdası yağmurlu havaya kadar sürdü. Bu vesile ile onlarsız etkinliklerin ne kadar güzel geçtiğini de çok daha iyi anlamış olduk.

“KUTSAL EMANETİMİZ KUDÜS”

Etkinlikte selamlama konuşması yapan İstanbul Milletvekili Şirin Ünal ve AK Parti İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan, ABD’nin almış olduğu bu kararı sert dille eleştirirken, İsrail’in Filistin halkına yaptığı zulümlerin bir an önce sona erdirilmesi gerektiğine vurgu yaptılar. Belediye Başkanı Cahit Altunay ise yaptığı konuşmada İsrail’in mazlum Filistin halkına kadın ve çocuk demeden saldırdığına dikkat çekerek, “Filistin halkına bu zulmü yapanlar tarihin en utanç verici sayfalarında yer alacaktır. Kudüs bizim onurumuzdur. Filistin bu davada yalnız değildir, her zaman Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağız ” dedi.

Öte yandan Sultangazi Belediyesi’nin, Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda açtığı “Kutsal Emanetimiz Kudüs” adlı fotoğraf sergisi ise büyük ilgi gördü. Fotoğraf sergisinde Kudüs’ün tarihi anlatılırken, İsrail zulmüne karşı Filistin halkının 3 farklı tarihte başlattığı intifada hareketinde objektiflere takılanlar da fotoğraf sergisinde yer alıyor.

Yorumlar

Tasarım | Enba