Eminhaber.Org
Ana Sayfa SİYASET 21 Haziran 2018

Ortak oy ne demek?

YSK genelgeleri ve yapılan yasal düzenlemelere göre, mührün, oy pusulasında bir ittifak altında yer alan partilerin birden fazlasına vurulması ya da ittifakın adının yazdığı kısma vurulması veya aynı ittifak içindeki iki partiye ayrılan bölümlerin ortasına vurulması halinde bu oy geçerli kabul ediliyor ve ittifakın ortak oyu olarak kaydediliyor.

Böylece bir ittifakın aldığı toplam oy sayısı da ittifakın ortak oyu ile ittifak içerisindeki partilerin tek tek aldıkları oyların toplamıyla belirleniyor.

Milletvekili dağılımı da ilk etapta ittifaklar ve seçime ittifak dışında katılan partiler arasında dağıtılıyor. Bu bölümde ittifaklara ve partilere göre oy dağılımı gösteriliyor.

Artık oy ne demek ve nasıl dağıtılıyor?

Ortak oyların dağılımı da her partinin kendi oyunun, ittifak içindeki partilerin tamamının aldığı toplam oya bölünmesiyle elde edilen sayının ittifakın ortak oy miktarıyla çarpılması sonucu bulunan ‘katsayıya’ göre yapılıyor.

Ortak oylar her partinin kendi katsayısına göre partiler arasında dağıtılıyor. Oyların tam sayı olarak dağıtılması gerektiğinden dolayı dışarıda kalan ve hiçbir partiye gitmeyen oylara da ‘artık oy’ adı veriliyor.

Artık oy da partilerin katsayılarının küsuratının, yani ondalık kısımları büyükten küçüğe dizilerek, en yüksekten en düşüğe doğru sıfırlanana kadar partiler arasında dağıtılıyor. Böylece ittifaka gelen ortak oyların tamamı bir şekilde dağıtılmış oluyor.Türkiye, 24 Haziran’da sandık başına gidiyor. Seçmen, ülkenin yeni cumhurbaşkanı ile 27. Dönem Milletvekilleri için tercihini yapacak.

İlk kez siyasi partilerin ittifak yaparak seçime girmeleri nedeniyle nasıl oy kullanılacağı ve oyların hangi durumlarda geçerli sayılacağı merak ediliyor. Peki oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Oy verme işlemi tüm yurtta sabah saat 08:00’de başlayacak akşam 17:00’de son bulacak.

Saaat 17:00’de seçim merkezlerinde halen oylarını vermek üzere bekleyenlerin olması halinde önce sandık başkanı tarafından sayıları sayılacak sonra sırayla oylarını kullanabilecekler.

Dış temsilciliklerde 7 Haziran’da başlayan oy verme işlemi 19 Haziran’da son buldu. Yurt dışında yaşayan seçmen, bulundukları ülkede belirlenen günlerde saat 09.00-21.00 arasında oy kullandı.

Gümrük kapılarında ise 24 Haziran saat 17.00’ye kadar oy verme işlemleri devam ediyor.

Nerede oy kullanacağım?

Seçmenler, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) resmi internet sitesinden nerede, hangi sandıkta oy kullanabileceklerini görebiliyor.

Oy vermek için seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Bu kural cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması halinde de geçerli olacak.

Kimlik numarası bulunan resmi belge yeterli olacak

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, resimli, kimliği ortaya koyan belgelerden biriyle oy kullanabilecek.

Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini kontrol edecek, kimlik tespitinin ardından, birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene verecek. Seçmen oyunu kabinde kullanacak. Oy verirken görüntü alınması yasak

Cep telefonu, fotoğraf makinası ile oy kullanırken görüntü kaydetmek yasak. Görüntü kaydeden veya haberleşme sağlayan cihazlarla oy verme kabinine girilmesine müsaade edilmeyecek. Sandık kuruluna teslim edilecek cihazlar, oy verme işleminin ardından seçmene iade edilecek.

Mühür, tercih edilen alanın dışına taşmayacak

Oy pusulasına basılacak mührün tercih edilen alanın dışına taşmaması gerekiyor. Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana “EVET” veya “TERCİH” mührü basılacak.

İttifak alanı içerisinde mührün sadece bir siyasi partinin alanına basılması durumunda, oy pusulası geçerli sayılacak ve oy, basılan partinin oyu olarak kabul edilecek.

Başka bir siyasi parti veya ittifak alanı dışına taşırmadan, siyasi parti ittifak alanına birden fazla mühür basılması halinde oy pusulası yine geçersiz kılınmayacak ve bu oy ittifakın oyu sayılacak.

Oy pusulasına, “TERCİH” veya “EVET” dışında bir işaret konulması veya bir yerine imza atılması halinde oy geçersiz sayılacak.

Kabinde uzun süre kalanlar uyarılacak

Seçmen oy kabininden çıkmadan kimse oraya giremeyecek. Ancak oy pusulasını hazırlamak için makul sürenin aşılması durumda ise kurul başkanı tarafından uyarılacak. Uyarıya rağmen oy kabininden çıkmayan seçmene müdahale edilebilecek.

Tercihler aynı zarfa konacak

Cumhurbaşkanı ve milletvekillerine yönelik iki ayrı tercihi seçmen, tek bir zarfa koyarak sandığa atacak. Zarfa birleşik oy pusulasından başka bir şey konulmayacak.

Seçmene hata veya başka bir nedenden ötürü ikinci bir oy pusulası verilmeyecek.

Oy kullandıktan sonra seçmen listesindeki isminizin karşısınıza oy kullandığınıza dair imza atılacak.

Sandık, kurul başkanı tarafından açılacak

Oy verme işlemlerinin tamamlanmasından sonra sandık, oy verme yerindekilerin huzurunda başkan tarafından açılacak.

Oy sayma işlemi esnasında ilk önce Cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulaları sayılacak.

Yorumlar

Tasarım | Enba