Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 21 Nisan 2019

Özdemir; ‘İğneden ipliğe her sektörü vuracak silah yüksek faizdir’

Üçler Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özdemir ile ekonomiyi konuştuk.
Özdemir; ‘İğneden ipliğe her sektörü vuracak silah yüksek faizdir’
Ali Baba Halı Yıkama

Kuyumculuk, inşaat ve metal sektöründe hizmet veren Üçler Grubun Yönetim Kurulu üyesi genç iş adamı Ali Özdemir ile ekonomiyi konuştuk.

Dövizin yükselmesi ve politik gelişmelerden dolayı halkın gelir gider dengesinin bozulduğunu belirten Ali Özdemir, yükselen faiz oranlarına dikkat çekti; “Dövizin yükselmesiyle birlikte insanların alım gücü düştü. Genel oranlar yüzde 30 ila 40 arasında yükseldi. Ama gelirler oranı keza yüzde 3 ila 5 arası yükseldi. Bu gelir gider dengesi insanların bir anda algılayamadığı bir şey oldu. Çünkü bu olay yaz sezonunda başlamıştı. İnsanlar yaz tatilindeydi. Özellikle okulların açılmasıyla birlikte halkımız bunu algıladı. Gelirler düşütü, giderler yükseldi. Bundan dolayı alım gücü düştü. Dolayısıyla ülkemizde dövizin yükselmesinden ziyade faizlerin yükselişleri gelir gider dengesini bozdu. Yüksek faizin olduğu hiçbir yerde ekonomik çark dönmez. Hangi ülkede olursanız olun, faizler yüksek ise ekonomik tıkanır. İğneden ipliğe her sektörü vuracak silah yüksek faizdir.”

Herkesin elinde bulunan parayı yatırımdan çok faize yatırdığını söyleyen Özdemir, bazı bankaların faize isim kılıfı bulduklarını belirtti. Özdemir, “Yüzde 99’u Müslüman ve laik olan bir ülkeyiz. Bu durumda faize kimse para yatırmaz. Ama gel gelelim bugün bankalarda faizlerde mevduatlarda hepsinin dolu olduğunu biliyoruz. Bankalarımız mevduatların faize yatırılan paralardan dolayı dolu olduğunu açıklıyor. Yani herkes işin en kolayı olan parasını faize yatırıyor. Vatandaşımız yatırım yapmak ya da elinde bulunan para ile bir şeyler almak yerine parasını her hangi bir bankada faize yatırıyor. Bazı bankalar da bu faize katılım kar payı adı altında kılıf bulmuşlar. Buda bana göre faizin ağa babası” dedi.

Dünyada altının tek geçerli para olduğuna vurgu yapan Ali Özdemir, bir düşüş yaşansa da halkın altın yatırımının da devam ettiğini söyledi. Dövizdeki yükselişten dolayı vatandaşların ciddi anlamda altın bozdurduğuna değinen Özdemir, “Dövizin ilk yükselişinde halkımız ciddi anlamda altın bozdurdu. Bu süreçte altın çok fazla düşüş yaşanmadı. Bugünkü bulunduğumuz pozisyonda altın hem ülkemizde TL karşısında yüksek gözükse de, dünyada altın şu anda ucuz. İnsanlarımız dövizin yükselişinden önce ayda bir tane çeyrek alırken, şimdi 2 ayda bir çeyrek alıyor. Türk insanın periyodik anlamda gerçek yatırımı yine altın ve altın almaya devam ediyor” diye konuştu.

Özdemir, söyleşimizin sonunda 15 Temmuz’daki milli ruhu örnek göstererek, “Bizi bize bıraksalar biz her türlü bir birimize yeteriz. Dış güçler ülkemiz üzerinde oyunlar oynamasa iddia ediyorum hepimiz bir birimize sahip çıkarız” dedi.

Tasarım | Enba