Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 20 Aralık 2017

Polat, ‘Sultangazi’de plan notuna sınırlandırma getirildi’

Sultangazi Müteahhitler Derneği ‘Kentsel Dönüşüm’ konulu seminer düzenledi. Seminere ‘Kentsel dönüşümün özel hukuk alanında getirdiği sorunlar’ kitabının yazarı Av. Yeşim Beyazkılıç, konuşmacı olarak katıldı.

Sultangazi Müteahhitler Derneği, Sultangazi Belediyesi Nikah Salonu’nda ‘Kentsel Dönüşüm’ konulu seminer düzenledi.  Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Erdönmez, Sultangazi Müteahhitler Derneği Başkanı Mahir Polat, dernek yöneticileri ve üyelerinin katıldığı seminere Av. Yeşim Beyazkılıç konuşmacı olarak katıldı.

“Kentsel Dönüşümün Özel Hukuk Alanında Getirdiği Sorunlar” kitabının yazarı olan Av. Yeşim Beyazkılıç, “Kentsel dönüşüm şehircilik ve hukuki bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Kentsel Dönüşüm konusu ülkemizde bu kadar önemli olmasına rağmen, özellikle Marmara Bölgesi’nde, Düzce’de ve Van’da yaşanan büyük depremlerden sonra daha belirgin hale gelmeye, en çok konuşulan konular arasına girmeye başlamıştır. Ve nitekim bu konu üzerine bir kanun yapma gereksinimi duyulmuştur. Her ne kadar 6306 sayılı Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun (Kentsel dönüşüm yasası) hiçbir sivil toplum kuruluşuna, üniversitelerde öğretim üyelerine, konusunda uzaman kişilere danışılmadan hazırlanmış bir kanundur. Bugün birçok hukukçu tarafından çok fazla bir şekilde eleştirilmektedir. Nitekim gelinen en son aşamada, 6704 sayılı Kanun ile Anayasa Mahkemesinin iptal sebeplerine uygun şekilde yeni düzenlemeler olduğunu görmekteyiz. Yine, son yönetmelik değişiklikleri ile birlikte de; çok ciddi ve süreci hızlandıracak bir dönüşümün olacağı kanaatindeyiz. Diye konuştu.

Sultangazi Müteahhitler Derneği Başkanı Mahir Polat ise seminerde yaptığı konuşmada; “Kentsel dönüşümün ilk amacı depreme hazırlık yapmaktı. Başta Sultangazi’de olmak üzere birçok yerde karşılık bulmadı. Yani riskli, yapılar bir türlü dönüşmedi. Yapılan inşaatların yüzde 90’nı da boş alanlara yapıldı. Sultangazi genç bir ilçe. Yapıların en yaşlısı 30 yaşında. Her adanın da yaklaşık yüzde 30’u depreme dayanıklı yeni binalardan oluşuyor.  Bundan dolayı ilçemizde dönüşüm yapılması pek mümkün olmadı. Hem bakanlık, hem ilçe belediyeleri kentti dönüştürmek, riskli yapıları düzeltmek için plan notları ve yönetmelikler yayınladı. Bizim ilçemizde de 1000 metre ve üzeri parseller oluşturmak kaydıyla kentsel dönüşümü teşvik eden bir plan notumuz vardı. Sultangazi’de bu plan notuna bir sınırlandırma getirildi. Bu sınırlandırma bize göre plan notunun kaldırmasıyla eşdeğer. Sultangazi gibi ilçelerde adanın tamamını toplamanız mümkün değil. Çünkü var olan yapıların yüzde 30’u yeni, yüzde 70 ise 4-5 katlı betonarme yapılar. Biz yine aynı plan notunu tekrardan gündeme gelip, görüşülmesini talep edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

Seminerde Sultangazi Müteahhitler Derneği Başkan Yardımcısı Harun Öge, hazırladığı plan notları öneri çalışması hakkında davetlileri bilgilendirdi.

Yorumlar

Tasarım | Enba