Eminhaber.Org

Polis kaçan Afganları havaya ateş ederek durdurdu

Sultangazi’de polisten kaçan Afganları polis havaya ateş ederek durdurdu. Gözaltına alınan 12 Afgan uyruklu, emniyetteki işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edilecek.

Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü, son günlerde Afganistan ve Pakistan uyruklu şahıslara yönelik bir dizi denetimler gerçekleştiriyor. Vatandaşlardan gelen ihbarları da değerlendiren polis, önceki gün gece geç saatlerde yapılan ‘bıçaklı kavga’ ihbarı üzerine alarma geçti.

15 Afgan uyruklu şahsın ellerinde bıçakla kavga ettikleri yönünde yapılan ihbar üzerine çok sayıda resmi ekip, ‘Gece Kartalları’ olarak bilinen mahalle bekçileri ve Sultangazi Güvenlik Büro Amirliği’ne bağlı sivil ekipler Merkez Habibler Mahallesi’ne sevk edildi.

POLİS İLE AFGANLAR ARASINDA KOVALAMACA YAŞANDI

İhbarın yapıldığı bölgeyi ablukaya alan polis ve mahalle bekçileri ile Afganlar arasında kovalamaca yaşandı. Karşılarında polisi gören Afganlar, kaçmaya başladı. Polis ve mahalle bekçileri de kaçan şahısları yakalamak için peşlerinden koştu. Yaşanan kovalamaca sırasında önlerini kesen bir polis memuru kaçan bazı Afgan uyruklu şahısları havaya ateş ederek durdurdu. Mahalle bekçileri şahısların üst aramasını yaptı. Şahıslardan elde edilen bilgiler doğrultusunda, kaçan diğer şüpheliler de ikamet ettikleri evlerde gözaltına alındı. Bölgede bulunan gecekonduları da kontrol eden polis, gözaltına aldığı 12 kişiyi polis merkezine götürdü. Afganistan’dan kaçarak yasadışı yollarla Türkiye’ye geldiği tespit edilen 12 kişinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

İşlemlerin ardından şahıslar, sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

YABANCI UYRUKLU ŞAHISLARA YÖNELİK DENETİMLER ARTTI

İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü ve Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü, son haftalarda yabancı uyruklu şahıslara yönelik bir dizi denetimler gerçekleştiriyor. 155 Polis İmdat Hattı’na yapılan ihbarları da değerlendiren polis, evraklarında eksiklik tespit edilen ya da durumundan şüphelenilen çok sayıda yabancı uyruklu şüpheliyi gözaltına aldı. Bin kişinin gözaltına alındığı ve sınır dışı edildiği denetimlerin devam edeceği belirtildi.

Yorumlar

Tasarım | Enba