Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, ÖZEL HABER, RÖPORTAJ, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 28 Kasım 2017

ROCCA İSTANBUL deyince aklımıza ne gelmeli?

ROCCA İSTANBUL, SULTANGAZİ’DE KAFE VE RESTAURANT ANLAYIŞINA YENİ BİR HAVA GETİRDİ
ROCCA İSTANBUL deyince aklımıza ne gelmeli?
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi’de kafe ve gastronomi sektörüne yeni bir renk ve anlayış getiren ROCCA İSTANBUL’un işletmecisi sayın Bayram Aslan ile sektöre dair sohbet ettik.

*Kaç senedir gıda sektörünün içerisindesiniz?

-“Yaklaşık olarak 16 yıldır sektörün içerisindeyim. 2001 yılında Fatih ilçesinde bir şarküteri kurarak gıda sektörüyle tanıştım. Daha sonra farklı birkaç deneyimimiz oldu.

2008 yılında kapalı çarşıda kahvaltı ve köfte menüsünden oluşan bir büfe açtık. Kapalı çarşının açılış kapanış saatlerini ve dükkanların küçük olmasından kaynaklı olarak çalışanların yemek içmek, istirahat etmek ve misafirlerini ağırlamak için yeni mekanlara ihtiyaç duyduklarını gördük ve büfemizi kafeye çevirdik.”

*Geçtiğimiz günlerde ilçemiz Sultangazi’ye aslında kafe anlayışına yeni bir tarz ve anlayış getirdiğine inandığımız ROCCA İSTANBUL’u kazandırdınız. Neden Sultangazi? Diye sormak istiyoruz size.

– “Aslında en önemli etkenlerden bir tanesi, biz Sultangaziliyiz. Yani burada ikamet ediyor olmaktan mütevelli olarak burada çok sayıda eşimiz dostumuz, arkadaşımız var. Sultangazi’nin kaliteli mekanlara ihtiyacı var. Bunun yanı sıra Sultangazili hemşehrilerimizin bu kaliteyi hak ettiğine de inanıyoruz.

Elbette Sultangazi’yi tercih etmemizin tek sebebi bu değil. Sultangazi’de kafe kültürü henüz yeni yeni gelişiyor. İnsanlar artık daha iyi hizmet aldıkları, damak zevklerine hitap eden, istirahat ederken kaliteli zaman geçirebilecekleri mekanlara ihtiyaç duyuyorlar. Yani bu işin temelinde biraz arz-talep ilişkisi var.

Bu mekanı gidip örneğin Beşiktaş veya Florya’ya açsanız en az bir iki sene müşterinin sizi tanımasını ve benimsemesini beklersiniz. Ancak Sultangazi’de zaten hazır bir müşteri potansiyeli var. Bütün bu etmenleri bir araya getirdiğimiz de, Sultangazi’nin doğru bir seçim olacağına karar verdik ve mekanımızı kendi ilçemizde açmaya karar verdik.”

*Sultangazi’ye karar verdikten sonra mekanınızı açmak için ne gibi etkenleri değerlendireniz?

– “İlk tercihimiz ana caddelerden birisinin üzerinde olmasıydı. Tek katlı olması ve düzayak olması da diğer seçeneklerimiz arasındaydı. Ayrıca mekanımızın geniş ferah ve örneğin yemekli toplantılar için de uygun olması ve insan sirkülasyonun da yoğun olduğu bir cadde üzerinde bulunması tercihlerimiz vardı. Eskiedirne Asfaltı Caddesi de, bu anlamıyla Sultangazi’nin yaya ve araç trafiğinin en yoğun olduğu cadde.

Bütün bu ön şartlarımızı karşılayan bir dükkan bulduğumuzda hiç tereddüt etmeden yerimizi kiraladık ve çalışmalarımıza başladık.”

*ROCCA İSTANBUL ismi nasıl doğdu, ROCCA’nın anlamı nedir ve gördüğümüz bütün bu tasarımlar size mi ait?

– “ROCCA ismi yaklaşık 2 aylık bir çalışmanın ürünü. Birçok isim üzerinde çalıştık ve son olarak ROCCA isminde karar kıldık.

ROCCA İtalyanca Kale demek. İstanbul’un daha doğrusu eski İstanbul olarak tabir ettiğimiz bölgenin tarihi surlarla çevrili olması ve bu şehri fethetmek için ecdadımızın gösterdiği kahramanlıkların birçoğu, bu kalelerin aşılması için gösterilen çabalardan oluşuyor. Bütün bunları değerlendirdiğimizde İstanbul isminin bir kale çağrışımı da yaptığını düşündük ve bu ismi tercih ettik.

Mekanın iç ve dış dizaynının tamamı bize ait. 2 tane iç mimar arkadaşımızla birlikte çalıştık. Yapboz yapmak yerine, oturup en doğru parçanın nerede kullanılması gerektiğine yani lego titizliği ve hassasiyetiyle tasarımlar ve çalışmalar yaptık ve ortaya böyle bir şey çıktı. Bu konuyla ilgili olarak birçok müşterimizden çok olumlu geri dönüşler alıyoruz ve bizi oldukça mutlu ediyor. Çünkü doğru bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz.”

*Sultangazi ve müşteri potansiyeli beklentilerinizi karşıladı mı?

– “Sultangazi tam olarak beklentilerimizi karşıladı. Müşteri portföyümüzde istediğimiz şekilde gelişti. Müşterilerimizin çoğunluğu aile ve biz mekanımızda bu insanları ağırlamaktan son derece memnun ve mutluyuz.”

*ROCCA İSTANBUL deyince aklımıza ne gelmeli?

– “Bunu bizde çok düşündük. Yani mekanımızı ziyaret eden insanların tekrar bizi tercih etmeleri için onlara nasıl bir lezzet ve hizmet sunmalıyız veya bu sıralamada ilk sırada olması gereken hangi tercih olmalı? Diye düşündük ve bu iki şeyin aslında başa baş gitmesi gerektiğine karar kıldık ve mekan dizaynımızı bu mantıkla yaptık. Daha sonra gelen misafirlerimizin damak zevklerine uygun, hijyenik ve bir kez tattıktan sonra bir kez daha tatmak istedikleri lezzetleri sunmak için yaptık bütün hazırlıklarımızı. Mutfağımız, yaklaşık 20 yıldır dünya mutfağı konusunda deneyimli bir şefimize emanet ettik. Mutfağımızda dünyaca ünlü lezzetlerin neredeyse tamamını üretebiliyoruz.

Bunun yanı sıra Sultangazi’de henüz hiçbir işletmede olmayan hafta sonu açık büfe kahvaltı hizmetimizi başlattık. İnsanlar artık özellikle aileleriyle birlikte dışarıya çıkıp birlikte kahvaltı yapmak istiyorlar. Sultangazili hemşehrilerimiz açık büfe kahvaltı için bazen kilometrelerce gidip başka ilçelerde yapabiliyorlardı bu kahvaltıyı. Artık hafta sonu kahvaltı keyfi için kimsenin yol gitmesine gerek yok. Çünkü ROCCA İSTANBUL’da hafta sonları açık büfe kahvaltı hizmetimiz var.

*Tavsiye ettiğiniz özel bir ürün veya ürünler var mı?

– “Elbette bütün ürünlerimiz birbirinden lezzetli ve damak tadı kişiden kişiye değişen bir şey. Ancak özellikle Et Fileto, Makarna çeşitlerimiz ve pizza çeşitlerimizi mutlaka tatmanız gerektiğini düşünüyorum.

Benzer birçok müessesede pizzalar hazır alınıyor ve sadece fırına atılarak servis ediliyor. Yanlış anlaşılmasın kötülemek anlamında söylemiyorum ama böyle durumlarda müşteri kendi tercihini değil, sunulanlardan bir tanesini tercih etmek zorunda kalıyor. Ancak ROCCA İSTANBUL’da durum bu değil.

Pizza hamurunu bile burada aşçılarımız hazırlıyor. Ayrıca onlarca seçenek sunma imkanı buluyoruz. Müşterilerimize böyle bir seçenekleri olduğunu sunduğumuzda elbette müşterilerimizin de memnuniyetleri artıyor. Müşterilerimiz nasıl bir pizza istediklerine kendileri karar veriyor ve en geç 15 dakika içerisinde istediği pizza kendilerine servis ediliyor.”

*ROCCA İSTANBUL’da kaç kişi istihdam ediyorsunuz ve son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

– “İşin yoğunluğu ve örneğin yemekli toplantılarda daha fazla çalışma arkadaşı ihtiyacımız oluyor ve bu sayı değişiyor ama 20-25 çalışma arkadaşımızı istihdam ediyoruz. Son olarak şunu eklemek istiyorum, insanlarımız kaliteye sahip çıkmalı ve herkes hakkettiğine inandığı hizmeti ve ürün kalitesini satın almalı.”

İlginizi çekebilir

Cahit Altunay’a yeni görev

Cahit Altunay’a yeni görev

Tasarım | Enba