Eminhaber.Org
Ana Sayfa GAZİOSMANPAŞA, Genel, MANŞETLER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 22 Temmuz 2017

Sahte polis infazına müebbet

Sahte polis infazına müebbet
Ali Baba Halı Yıkama

Gazi Mahallesi’nde terörist başı Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının yıl dönümünde eylem yaparken, uyuşturucu almak için gelen ve üzerinden sahte polis kimliği çıkan Ayhan Aksu’yu polis muhbiri olduğu iddiasıyla öldürdükleri suçlamasıyla yargılanan Ulaş Günaçan ve Muharrem Esina “tasarlayarak kasten öldürmek” ve “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık Serhat Yıldız da “cinayete yardım etmek” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl hapis cezasına çarptırdı.

NE OLMUŞTU?

Geçen yıl; Diyarbakır’ın Sur ve Şırnak’ın Cizre ilçelerinde yapılan güvenlik operasyonları ile İmralı’daki hükümlü bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın yurda getiriliş yıldönümü 15 Şubat’ı bahane eden Halk Cephesi üyeleri, 13 Şubat’tan itibaren Gazi Mahallesi’nde yasadışı eylemler düzenledi. Olaylar 15 Şubat gecesi doruğa çıktı.

Aynı gün 1398/1 sokakta kimlik sorgulaması yapan DHKP-C’li militanlar, cüzdanında polis rozeti taşıyan Ayhan Aksu’yu silahla yaraladı. Kanlar içerisinde yere yığılan Aksu Gaziosmanpaşa’daki Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. İki gün yoğun bakımda tutulan 31 yaşındaki Ayhan Aksu, hayatını kaybetti. Sultangazi’de ikamet eden Aksu’nun babasına ait mermer atölyesinde usta olarak çalıştığı öğrenildi.

Tasarım | Enba