Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, ÜST MANŞET 4 Ekim 2015

Seçim bataklığını birlikte aştılar

Seçim bataklığını birlikte aştılar
Ali Baba Halı Yıkama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan…

 

Son günlerde Erdoğan, Türkeş ve Erbakan’ın yer aldığı bir fotoğraf karesi sosyal medyada büyük bir ilgi görüyor. 1991 yılında çekildiği tahmin edilen fotoğraf karesin de şu an hayatta olan tek isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

 

1991 yılında rahmetli Türkeş ve Erbakan’ın, ANAP’a karşı MÇP-RP-IDP ittifakını kurduğu ve 52 gün süren ittifak döneminde çekildiği düşünülen bu fotoğraf karesi, “Üç dava adamı” başlığıyla sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor.

alparslan türkeş-tayyip erdoğan-necmettin erbakan-1991 yılı mhp-refah ittifakı

1991 YILINDA İTTİFAK NASIL KURULDU?

 

ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Mesut Yılmaz, erken genel seçimlere hazır olduklarını söyleyip TBMM’de seçimlerin 20 Ekim 1991’de yapılmasının kararlaştırıldığını ilan etti. Dönemin başbakanı tarafından erken genel seçim kararı ilan edildikten sonra Refah Partisi Genel Başkanı Merhum Necmettin Erbakan Milliyetçi Çalışma Partisi Genel Başkanı Merhum Alparslan Türkeş’i ziyaret etti. “Seçim bataklığı”nı birlikte aşmayı önerdi. Alparslan Türkeş bu öneriyi tereddütsüz kabul etti. Hemen iki partinin Genel Sekreterleri tarafından görüşmelerin başlatılması kararı alındı. Sonradan milliyetçi ve muhafazakâr kamuoyunda önemli bir teveccüh de kazanarak hayata geçirilecek olan bu seçim ittifakına Aykut Edibali’nin başında bulunduğu Islahatçı Demokrasi Partisi (IDP) de katıldı. 20 Ekim 1991 günü yapılan seçimlerde İttifak % 16.88’lik bir oy oranına ulaştı. RP 43, MÇP 19 ve IDP 3 milletvekilini parlamentoya soktu.

 

Not: 1991 yılında RP İstanbul İl başkanlığını bırakıp aday olan Recep Tayyip Erdoğan normal olarak İstanbul’dan milletvekili seçilmişti. Fakat Özal’ın bulduğu “tercihli oy” uygulamasını değerlendiren alt sıradaki arkadaşı Mustafa Baş onu geçip TBMM’ye gitti.

Tasarım | Enba