Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 9 Mart 2018

Şehitlerimizi Unutmak İhanettir

Şehitlerimizi Unutmak İhanettir
Ali Baba Halı Yıkama

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ayhan Aras, şehit yakınlarının TOKİ’den kredisiz, bedelsiz konut sahibi olmaları gerektiğini söyledi.

Kişisel Facebook hesabından “ŞEHİTLERİMİZ VE YAKINLARI” başlığıyla bir mesaj yayınlayan MHP İl Başkan Yardımcısı Ayhan Aras,“Bizler şehit yakınlarına, emanetlerine nasıl sahip çıkabiliyoruz?” diye sordu. Şehitleri unutmanın mümkün olmadığını belirten Aras,“Unutmak ihanettir” dedi.

Yayınladığı mesajda “Onlar bu dünyayı bırakıp giderken, cennette Peygamber Efendimiz (S.A.V)’e komşu olurken, bizler şehit yakınlarına yani emanetlerine nasıl sahip çıkabiliyoruz?” ifadelerini kullanan Aras kendisinin de bir şehit yakını olduğunu hatırlatarak, şehit yakınlarının yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Şehit olan kahraman polis ve Mehmetçiğin genç yaşta olduklarına vurgu yapan Aras, “Şehitlerimiz evli değilseler şehit yakını olarak anne ve babası sayılıyor. Eğer evli ise ya da yeni evli ise eşi ve çocukları şehit yakını olarak sayılıyor ve şehit yakınlarına tanınan haklardan yararlanıyor. Şehit eşi yeni bir evlilik yaparsa da kendisine tanınan hakları kaybediyor. Bu durumda şehit yakınlarına tanınan hakların anne ve babaya verilmesi gerekirken, maalesef bu haklar anne ve babaya verilmiyor. Şehit yakını kavramında hukukun tanıdığı yasal mirasçı sıfatını genişleterek, şehit anne ve babasına da şehit yakınları imkanları tanınmalıdır.” Dedi.

Şehit anne, baba veya mirasçılarına TOKİ evlerinden kredisiz, bedelsiz konutların verilmesi gerektiğini üstüne basa basa talep eden MHP İl Başkan Yardımcısı Ayhan Aras, “Çünkü bu insanları yetiştirip, büyüttükleri ve yaşlılıklarında desteği görmeyi umut ettikleri fidanlarını, umutlarının yok olduğunu görmektedirler. Destekten yoksun kalınca acıları daha da artmaktadır. 

Şehit yakının bir başka beklentisi de; kamuya ait binalara evlatlarının isimlerinin verilerek yaşatılmasıdır. Özellikle okul binalarında çocuklarının isminin yeni kuşaklarca hatırlanmasını talep etmektedirler.

Edirnekapı Şehitliği sorumlusu ile görüştüğümüzde, Güngören’de şadırvan yaptıran şehit babasının, parayı tam ödemediği gerekçesiyle şadırvandan su akmadığını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Elinde belgelerle yaptığı ödemelerle dolaşan Müslim Amcanın derdine derman olmaya çalışsak da bu yapılan ayıp tümümüze aittir.

Şehit yakınlarının tek istediği çocuklarının isimlerinin yaşatılmasıdır. Afrin’de şehit olan bir kardeşimizin vasiyeti, yuva döneminde olan çocuklar için anaokulu yaptırmaktı. Bunu düşünen ve vasiyet eden kardeşimiz çok parası olan bir kişi değildir. Hatta ufak bir memur maaşı vardır. Ancak gönlü zengin olan ‘arslan Parçası’ Peygamber Efendimize komşu oldu.

Şehitlerimiz unutmayalım; ailelerine gereken destek, hoşgörü ve saygı gösterelim onlar bize emanettir.” Diye konuştu.

Tasarım | Enba