Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 5 Eylül 2016

Sultangazi Askeri Arazilerden Pay Sahibi Olabilecek mi?

Belediye Başkanı Cahit Altunay; “Askeri araziler Esenler ve Başakşehir sınırları içerisinde. Neticede onların sınırları içerisinde kalsa da alanın sahibi hazine olduğu için bu paydan istifade etmek istiyoruz.” Dedi.

“O ARAZİLERDE BİZİMDE PAYIMIZ VAR”

Esenler’de bulunan 8.7 Milyon metrekarelik askeri arazisi 2015 yılında Milli Savunma Bakanlığı tarafından Esenler Belediyesi’ne devredilmişti. 15 Temmuz’da FETÖ’cü üniformalı teröristlerin darbe kalkışması sonrası burada bulunan askeri kışlaların taşınma süreci hızlanmıştı. 15 Temmuz’dan itibaren Sultangazililer bir ay boyunca demokrasi nöbetlerini Esenler ve Başakşehir sınırları içerisinde yer alan Baştabya ve Ahmet Öztük Kışlası’nda da devam ettirmişlerdi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından Esenler Belediyesi’ne devredilen askeri araziden Sultangazililer’de pay istemişlerdi. Emin Haber ve Gözlem Gazetesi olarak Sultangazililerin bu haklı isteğini manşetlerimize taşımıştık.

BAŞKAN ALTUNAY BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, 2015 yılında Başbakanlıktan askeri arazilerden yer talebinde bulundu. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hazırladığı dosyayı bizzat veren Başkan Altunay, o günden beri konuyu yakından takip ediyor.

page_esenlerdeki-askeri-araziye-50-bin-konut-yapilacak_

“TALEBİMİZ ÇOK MAKUL KARŞILANDI”

Geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi ziyaret eden Belediye Başkanı Altunay, bu talebi bir kez daha gündeme getirdi. Bakan Özhaseki ile görüşen Başkan Altunay, konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

Başkan Altunay; “Evet, bizim bu arazilerde yerimiz yok. Bu araziler Esenler ve Başakşehir sınırları içerisinde. Neticede onların sınırları içerisinde kalsa da alanın sahibi hazine olduğu için bu paydan istifade etmek istiyoruz. Bunu Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki ile paylaştık. Bu talebimiz çok makul karşılandı. Haritalar üzerinde çalışıldı. Bir metrekare belirlenmedi. Ama neticede Sultangazi buradan pay sahibi olmalı kanaatine varıldı. Bundan sonra bu süreci takip etmeye devam edeceğiz. İnşallah alacağımız yerler bizimde, burada sıkışmış vatandaşlarımızın nefes almasına fırsat verecek. Yeni alanlarımız, yeni dinlenme mekanlarımız, okullarımız, parklarımız çoğalacak. Bu bizim için sevindirici bir tablo diyebiliriz.  

CrSap_KWIAAT5Oa

Sayın Bakanımızdan bunun bir dönüşüm alanı olarak bize tahsisini istedik. Bu konuda olumlu sonuçlar alacağız. Yine aynı arazi içerisinde askeriyenin boşalttığı bir alan var. Burayla ilgili görüşmeler yaptık. Kesinlikle bundan sonra bu konuda Sultangazi potada. Ama ne kadarı olur? Nasıl bir projenin içerisinden bize ne kadar yer ayrılır onu bilemiyoruz. Ama bu manada fevkalade olumlu gelişmeler yaşandı. Sultangazi’nin bundan sonraki dönüşümüne belki en güzel rezerve temin edecek bu alanlarda Sultangazi’nin söz sahibi olması Sultangazi için büyük bir umuttur. Ayrıca askeri arazi içerisinde bir yolda geçecek. Ama yol geçtikten sonra kalan kısımların tarafımıza tahsis edilmesi yüzde yüz gibi bir durum var.” Dedi.

Yorumlar

Tasarım | Enba