Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ 11 Mart 2016

Sultangazi Belediye Meclis üyelerinden ‘Hukuk Dersi’

Sultangazi Belediye Meclis üyelerinden ‘Hukuk Dersi’
Ali Baba Halı Yıkama

Sigorta şirketlerinin ‘ZARAR EDİYORUZ’ bahanesiyle pervasız olarak fahiş fiyatlara yükselttiği, zorunlu trafik sigortası konusu toplumun farklı kesimlerinden tepkiler alırken, konuyla ilgili olarak açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’nın açıklamasının üzerinden henüz birkaç gün geçmeden, Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Serdar Ayduğan, sosyal medya hesabından, sigorta şirketlerinin artık kan parası olarak adlandırılan tazminatı da ödemeyeceğini duyurdu ve “Yazık Vallahi Yazık bu Memleket ne çekiyorsa sivri akıllılardan çekiyor” diye sitem etti.

Konuyla ilgili televizyonda bir haber programında izlediğini söyleyen Ayduğan, “Artık sigorta şirketleri yaşadı gözünüz aydın kaza yapıp suçlu olan kişinin zararlarını karşılamayacak” dedi. Türkiye’de sigorta şirketleinin çalışma sisteminin bir türlü düzenlenmemesi özellikle taksici esnafını zor duruma sokmuştu. Yıllık zorunlu trafik sigorta prim bedeli 5 bin 400 lirayla sınırlandırılmıştı.

Zorunlu trafik sigortasının, kasko sigortasıyla birleştirilmesi konusunu gündeme getiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın açıklamasından sonra sigorta şirketleri, suçlu bulunan sürücünün kusuru oranında yapacağı ödemeyi düzenleyeceği konusu ise henüz tam anlamıyla sonuçlanmamış bir kör dövüşüne dönüşmüş durumda.

Serdar Ayduğan’ın sosyal medya hesabında yayınladığı, “Artık sigorta şirketleri yaşadı gözünüz aydın kaza yapıp suçlu olan kişinin zararlarını karşılamayacak Bir düşünün yılda 1 milyon kaza oluyor bunun 500 bini haklı 500 bini şuçlu hadi yine köşeyi döndünüz sigorta şirketleri 2 tane yayın yaptınızmı tamamdır Yazık Vallahi Yazık bu Memleket ne çekiyorsa sivri akıllılardan çekiyor” paylaşımına ilk cevap Sultangazi Belediye Meclis Başkan Vekili Av. Hacı Orhan’dan geldi.

Hukukçu kimliğiyle konuyu değerlendiren Orhan, “Bu haber doğru değildir. Sigortanın amacı zaten kusur riskini azaltmaktır.zaten kusurlu değilseniz karşı taraf yani kusurlu taraf zarardan sorumlu olacak. Bu dediğim kasko sözleşmeleri için geçerli. Trafik sigortaları ise karşı tarafın zararının Kusuru oranında karşılar. Eskiden de böyleydi. Trafik sigortası ile kendim çarpayım üstüne arabamı yapsınlar yok öyle üç kuruşa beş köfte” diye yazdı.

Adsız

Tasarım | Enba