Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ 9 Mart 2016

Sultangazi Belediye Meclisinde Gündem, ‘Suriyeli Sığınmacılar’

Sultangazi Belediye Meclis toplantısının Mart ayı 2’nci oturumunda ilçemizde resmi olarak ikamet eden ve sayıları yaklaşık olarak 24 bini bulan Suriyeli sığınmacılar gündemdeydi.
Sultangazi Belediye Meclisinde Gündem, ‘Suriyeli Sığınmacılar’
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi Belediye Meclisi CHP grup sözcüsü Sait Coşkunoğlu, sözlü olarak verdiği önergede Suriyeli sığınmacılara yasal olmayan bir şekilde konut kiralandığını gündeme getirerek, konuya dikkat çekti.

“Ranza Sitemiyle Kiralanan Dükkanlar”

Coşkunoğlu önergesinde, ilçenin birçok yerinden konuyla ilgili şikayetler aldıklarını ve bunların bir bölümüyle bizzat kendilerinin de ilgilendiklerini dile getirerek, özellikle 50. Yıl Mahallesinde bazı bina sahiplerinin giriş dükkanlarını sığınmacılara kiraya verdiklerini söyledi.

“Dükkanlar Adeta Korsan Otellere Dönüştü”

Coşkunoğlu 10-15 kişiye kiraya verilen dükkanların içerisine ranzalar kurulduğunu ve buraların özellikle bekar sığınmacılara kiraya verildiğini, bu sığınmacıların da özellikle davranışlarıyla ve alışkanlıklarıyla çevreyi rahatsız ettiğini belirtti.

Konunun meclis gündemine alınması ve konuyla ilgili daha detaylı bir araştırılma yapılarak, gerekli önlemlerin alınmasını isteyen Coşkunoğlu’nun önergesi oy birliğiyle kabul edildi.

NEJDET SELVİ GAZİ OLAYLARINI ANDI

Toplantıda gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Nejdet Selvi, Gazi olaylarının 21. yıldönümünde yaşamını yitirenleri andı. Selvi, “21 yıl önce 12 Mart 1995 akşamı derin güçler tarafından organize edilip, Gazi Mahallesi’nde bulunan üç kahve ve bir pastane haince ve alçakca silahlarla tarandı. 1 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi yaralandı. Yaşanan bu hain saldırıyı Gazi halkı protesto etmek için sokağa çıktı. Dört gün süren Gazi olaylarında 22 kişi hayatını kaybetti, 1000 kişi yaralandı. Ölen vatandaşlarımızın polis kurşunuyla öldürüldüğü otopsi raporları doğrultusunda da netleşti. O dönem olayların sorumluları ve üst düzey hiçbir yetkili yargılanmadı. CHP Grubu olarak Gazi şehitlerini birkez daha anıyoruz. Gazi katliamını unutmadık, unutmayacağız.” Dedi.

DEMİR, KILIÇDAROĞLU’NU KINADI

Terörün her türülüsnü kınayan Ak Parti Grup Sözcüsü Mustafa Demir gündem dışı söz alarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik yaptığı hakaretlerden dolayı Kılıçdaroğlu’nu kınadı. Demir, “Ana muhalefet partisinin lideri Kemal Kılıçdaroğlu, halkın yüzde 52 oyuyla Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ediyor. ‘Diktatör bozuntusu’ demek siyasi üsluba yakışmadığı gibi, seviyeyi de düşürüyor. Ak Parti grubu olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletin iradesine yaptığı bu hakaretten dolayı kınıyorum.” Şeklinde konuştu.

Mustafa Demir’e cevap veren CHP’li Doğan Olgun, “Mustafa Demir’in genel başkanımıza yönelik yaptığı açıklamlardan dolayı kendisini kınıyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı savunmasını Mustafa Bey’in yapacağını düşünmüyorum. Musataf Bey daha önce buranın TBMM olmadığını, yerel parlamento olduğunu söylemişti. Genel siyaseti şimdi kendi yapıyor.” Diye konuştu.

EMİN HABER VE GÖZLEM GAZETESİ’NDE YER ALAN HABERLER KAYNAK GÖSTERİLSE DAHİ KULLANILAMAZ…

İlginizi çekebilir

Cahit Altunay’a yeni görev

Cahit Altunay’a yeni görev

Tasarım | Enba