Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 21 Mayıs 2020

Sultangazi Belediye Meclisinde İBB Gerilimi

Sultangazi Belediye meclisi olağanüstü toplandı. Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun’un talimatıyla toplanan mecliste, İBB gerilimi yaşandı. CHP ile Ak Partili meclis üyelerini karşı karşıya getiren olay ise İBB’nin dağıtım yaptığı yardım kolileri oldu.

Haber: Tuğçe HUY/Emin Haber… Covid-19 salgını nedeniyle sosyal mesafe ve sağlık tedbirlerinden dolayı aylar sonra ilk kez olağanüstü toplanan mecliste, gündem dışı yapılan konuşmalarda İBB’nin yardım kolileri konuşuldu.

İBB’YE GIDA YARDIMI BAŞVURUSU 1 MİLYONU GEÇTİ  

Olağanüstü toplanan mecliste ilk söz alan CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, hem Pandemi sürecini, hem de yerel belediyelerin zorlu günlerde üstlendikleri rollerden bahsederek, “Dünyanın başına bela olan bu pandemi sürecinde birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Yine birçok vatandaşımız ise hastalıkla boğuşuyor. Bu zorlu günlerde bizler yerel belediyeler olarak pandemiye karşı gerek merkezi idare ve gerek yerel idareler ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarına inanıyorum. Tabi bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesine ayrı parantez açmak istiyorum. Bu sürecin başından sonuna kadar İBB, İstanbul’da yeni bir yönetim olmasına rağmen çok iyi yürütmüştür. Özellikle gıda yardımı noktasında 1 milyon 200 bin civarında müracaat söz konusudur. Bu müracaatlardan en çok gelen talepte bulunanlardan biride Sultangazidir. İlk dörtteyiz arkadaşlar. Sultangaziye de 25 bin koli dağıtımı planlanmıştır. Bir kısmı da dağıtılmıştır. Bu koli dağıtımıyla ilgili olarak İBB bu süreci siyasetin dışında tutmak istemiş ve bütün ilçe belediye başkanlarıyla irtibata geçmiştir ve parti ayırımı yapmamıştır. Bu kolilerin dağıtımı noktasında bütün belediyelerden yardım istenmiştir. Yine bu kolilerin verilmesi tespitinde de İstanbul Büyükşehir belediyesine maalesef bu konuda da yardımcı olunmamıştır” şeklinde konuştu.

MAKARNA İLE OY SATIN ALIYORSUNUZ DEDİLER ŞİMDİ İSE…

Konuyla ilgili Mithat Çelik’e cevap veren Ak parti Meclis üyesi Nurcan Öztürkmen, ise; “Ak Parti 18 yıl önce iktidara gelirken sosyal devlet ve sosyal belediyecilik adına çalışmalarla başladı. 18 yıldır biz hiç yolumuzdan sapmadan her gün daha çok ilerleyerek gitmeye devam ediyoruz. Biz bu sosyal belediyecilik anlayışıyla yıllar içerisinde itinayla yürütürken bu muhalefet bize şunu söyledi. Makarna ile oy satın alıyorsunuz. Makarnayı alanı da aşağıladılar yılarca demeçler verdiler. Başlıklar attılar çarşaf çarşaf ama geldik gördük ki yıl 2020 Büyükşehir’in dağıtmış olduğu yardımlarla gurur duyar hale gelmişler ve içerisinde yine makarna var. Tabi ben burada partimizle ve liderimizle gurur duyuyorum. Birilerine yine bir şeyler öğretmişiz ama karşı taraf tam anlayamamış, sosyal devleti sosyal belediyeciliği ki Büyükşehir Belediye Başkanı kalkıp dedi ki tespit yapmadan insanlara yardım verelim. Bu teklifi önümüze getirdiler bizim, biz de hayır deyince şunu söylediler; ‘insanlara yardım edilmesi istenmiyor, Ak Partililer bunun önüne geçiyor’ diye biz sosyal belediyecilikte örnek olan bir partiye, örnek olan bir yönetime bunları söylemiş oldular, bu birdi. İkincisi ise bize büyükşehirde, tepeden kendini ifade edemeyen bir yazı geldi. Bu yazıda aynen şu yazıyor. Siz diyor Sultangazi Belediyesi olarak size başvuran kişilerin ihtiyaçlarını karşılayamaz iseniz, www…. Vesaire adresine isimleri gönderin. Yani arkadaşlar biz Sultangazi Belediyesi olarak çok şükür bize gelen her türlü talebi karşılayabiliyoruz. Ancak sen Büyükşehir olarak yardım mı yapmak istiyorsun, lider mi olmak istiyorsun 39 belediyeye, ne yaparsın ararsın başkanı dersin ki sayın başkan, yarın senin belediyene 10 bin koli erzak bırakıyorum. Bütün Sultangaziye dağıt. İşte iyi niyet budur” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SULTANGAZİ’YE BİR ÇİVİ BİLE ÇAKMADI 

Mecliste söz alan Ak Parti Meclis Üyesi Yasin Gazi, yine pandemi sürecini ve belediye gelirlerinin azalması noktasında Mithat Çelik’e ithafen şu açıklamalarda bulundu; “Belediyemize gelen kamu gelirlerinde evet bir düşüş var. Bunun sebebi, toplanamayan vergilerden dolayıdır. Biliyorsunuz belediyeler paylarını toplanan vergilerden alıyor. Ancak ben kendisine şunu söylemek istiyorum, Sultangazi Belediyesinin %40’lık bir bölümünü alan Büyükşehir belediyesi bir çivi çakmamışken Sultangazi’ye, kendisi oradan geniş geniş atarak konuşuyor. Bununla ilgili neden bir şey söylemiyor. Belediye gelirlerinin %60-70 civarında düşüş var bugün biz vatandaşımıza mesaj atarken bile bunun hassasiyetini düşünerek yapıyoruz. Ancak tedbirli gidiyoruz ki olası risklere karşı borçlanma teklifinde bulunuyoruz. Zaten geçen sene ki 20 milyon borçlanmamızın bir kuruşunu bile kullanmadık.

SÜREÇLE İLGİLİ HERKES ÜSTÜNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMIŞTIR

CHP Meclis Üyesi Zeki Görer ise söz alarak şu açıklamalarda bulundu; “Ekonomik anlamda ülkemizde yönetilemeyen bir süreç olduğu görüyoruz. Özellikle pandemi sürecinde belediyenin gelirleri azalmıştır. Bizde görüyoruz doğaldır. Burada samimiyet önemli, cumhurbaşkanı ekonomik anlamda İBAN istemiştir normaldir bu ekonominin çokta iyi olmadığını görüyoruz. Ancak burada işi çarpıtarak, arkadaşımın bir söylediğinden bir şeyler kopararak, bir şeyler söylenmek isteniyor. Gerek sağlıklar ve gerekse diğer alanlarda süreçle ilgili herkes üstüne düşen görevi yapmıştır” dedi.

Yorumlar