Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 7 Eylül 2016

Sultangazi Belediye Meclisi’nde Personel Alımı Tartışması

Sultangazi Belediye Meclisi 2. Birleşiminin ardından Eylül ayı olağan toplantıları sona erdi.

Meclis 2. Başkanvekili Elif Doğruyol Şahin Başkanlığında, Meclis toplantı salonunda yapılan Eylül ayı olağan toplantısının 2. Birleşiminde 22 madde görüşülerek karara bağlandı.

Sultangazi Belediye meclis toplantısı, Meclis 2. Başkanvekili Elif Doğruyol Şahin’in başkanlığında gerçekleştirildi. 22 maddenin görüşüldüğü toplantıda 8 sözleşmeli personelin alınmasına yönelik teklif mecliste tartışma konusu oldu.

IMG_3767

Gündemin 12. Maddesinde yer alan sözleşmeli personel alımıyla ilgili teklif üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu, “Gördüğümüz kadarıyla 4 tane mühendis, 2 avukat, 2 şehir planlamacısı alımı yapılacak. CHP Grubu olarak bu personel alımının hangi kriterlere göre yapıldığını merak ediyoruz. Bu personeller nasıl bir mülakattan geçecek? Mülakat komisyonunda kimler yer alacak? 15 Temmuz’dan önce şehir planlamacısı personelimiz vardı. Ancak bu personelin FETÖ/PDY terör örgütü ile ilişkisi olduğundan dolayı kendisi zannedersem istifa etmiştir.” İfadelerini kullandı.

SAİT COŞKUNOĞLU; “MEZHEP AYRIMCILIĞI YAPILIYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubunun Sultangazi Belediyesi’nin personel alımlarıyla ilgili kaygılarının olduğunu belirten Coşkunoğlu, personel alımlarında adaletli davranılmadığını söyledi. İş müracaatı için Sultangazi Belediyesi’ne başvuran bir vatandaşın mezhebinden dolayı işe alınmadığını ileri süren CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu, “Tüm meclis üyelerini göreve Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in adaletini uygulamaya davet ediyorum.” Dedi.

IMG_3778Coşkunoğlu,“Sultangazi Belediyesi bütçesi 240 Milyon TL. Bu bütçenin büyük bir bölümü Sultangazi’de yaşayan vatandaşlarımızın gelirleri ile elde ediliyor. Ama ne yazık ki, hizmet anlamında Sultangazi’de hakkaniyeti göremiyoruz. Ve çok adaletli bir şekilde personel alımı ve vatandaşlarımıza hizmet verildiğini görmüyoruz.  Sultangazi Belediyesi çatısı altında özel şirketlerde sokaktaki temizlik işçisi alımına kadar yedi sülalesi, mezhebi, bölgesi, siyasal düşüncesi sorgulanıyorsa vay halimize. Vatandaş iş için müracaat ediyor. GBT’si geliyor. Herhangi bir illegal yapılarla bu kişinin hiçbir bağlantısı bulunmuyor. Buna rağmen işe alınmıyor. Bu bahsettiğim arkadaş sadece mezhebin dolayı işe alınmıyor. Yazık hepimize, bu ülke hepimizin” şeklinde konuştu.

15 Temmuz’da oluşan Yenikapı ruhuna değinerek konuşmasını sürdüren Coşkunoğlu, mülakat heyetinde CHP’li bir üyenin bulunmadığını hatırlatarak bu heyette mutlaka bir CHP’li üyeninde bulunması gerektiğini söyledi. Coşkunoğlu, personel alımlarında hangi kriterleri ve değerlendirmelerin yapıldığını da bilmek istediklerini sözlerine ekledi.

MUSTAFA DEMİR; “BİZİM BÖYLE BİR BAKIŞ ACIMIZ YOK”

IMG_3769

CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu’na cevap veren Ak Parti Grup Sözcüsü Mustafa Demir, 15 Temmuz’dan sonra Sultangazi Belediyesi’nden 11 personelin görevden alındığını belirterek tayini başka yerlere çıkan teknik personelin bulunduğunu söyledi. Bundan dolayı Sultangazi Belediyesi’nin personel alımı yaptığını ifade eden Demir, mezhep ayrımcılığı yapmadıklarını söyledi. Demir, “Bizim böyle bir bakış acımız yok. Zaten bu bakış acısı olduğu için Ak Parti yüzde 52 oy alıyor. Biz kimseye mezhebinden, dininden dolayı farklı bakmıyoruz. Biz ilçemize kim faydalıdır düşüncesiyle bakıyoruz.” Dedi. Demir, Sait Coşkunoğlu’nun bahsettiği kişinin temizlik işleri hizmeti veren özel firmaya müracaat ettiğini, bununda Sultangazi Belediyesi’ni bağlamadığını söyledi. Demir, konunun araştırılacağını da sözlerine ekledi.

Mecliste yeniden söz alan CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu kaygılarını yenileyerek, “Bu personellerin başka bir cemaatin üyesi olmadığını nerden bilelim? Bu Cumhuriyeti seven, Misak-i milli sınırlarını savunan her vatandaşın bizim başımızın üzerinde yeri var.” Diye konuştu.

Gündemin 12 maddesinde yer alan Hukuk-Plan Bütçe Komisyonu Ortak 20 nolu raporu Ak Partili üyelerinin oy çokluğuyla meclisten geçti.

Yorumlar

Tasarım | Enba