Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 5 Kasım 2020

Sultangazi Belediye Meclisi’nde tansiyon yükseldi! Ak Parti ve CHP arasında sert tartışma

Sultangazi Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı ikinci birleşimi meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda, Esentepe Mahallesi’nde yapılması planlanan okul ile ilgili CHP ve Ak Partili üyeler arasında polemik yaşandı. Ak Parti gurubu konu ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik’i şov yapmakla suçladı. Gündem dışı konuşmaların uzaması üzerine Ak Partili Yasemin Batur, toplantıya geçilmesi öneriisnde bulundu. CHP’li Zeki Görer’de Batur’un meclis toplantılarına katılmadığını ifade etmesi üzerine Batur, adeta çileden çıkarak Görer’e, “Sen bu soruyu bana soracak adam değilsin. Önce bir bayanla nasıl konuşulması gerektiğini öğren. Aptal aptal konuşuyorsun” dedi.

Sultangazi Belediyesi Kasım ayı ikinci birleşimin de üç gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Toplantı öncesi gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, Esentepe Mahallesi’nde yapılması planlanan okul projesini gündeme taşıdı.

Geçtiğimiz ay gerçekleşen mali ve performans görüşmeleri toplantısında Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, İBB’nin Esentepe Mahallesi’nde yapmak istedikleri okul projesine engel olduğunu, proje kapsamında hazırlanan dosyanın İBB’de 7 aydır bekletildiğine değinmişti. Başkan Dursun’un açıklamalarına destek veren Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit’te Pazartesi günü gerçekleşen Kasım ayı meclis toplantısı birinci birleşiminde “Plan tadilat dosyamız 7 aydır bekletilmektedir” dedi.

Pazartesi günü gerçekleşen toplantıda Dursun ve Yiğit’in açıklamalarına cevap veren CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, bugün gerçekleşen ikinci birleşimde de aynı konuya değindi ve bir de öneri de bulundu.

Çelik, “Esentepe’nin hem parka hem de okula ihtiyacı var. Orada bir park var. Sultangazi Belediyesi mahalle sakinlerine o parkı tek alternatifmiş gibi gösteriyor. Okul yapılması planlanan bu park aynı zamanda deprem toplanma bölgesidir. Böyle bir parka bölgenin ihtiyacı var ve önceliğimiz o parkı korumaktır” dedi. Çelik konuşmasına yanında getirdiği harita üzerinden devam etti. Çelik, haritadan okul yapılması planlanan parkı gösterdiği sırada, Ak Partili üyeler haritanın kendilerine gösterilmesini belirterek, “Medyaya değil bize gösterin. Sanki basın toplantısı düzenliyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Esentepe Mahallesi’nde okul yapılması planlanan parkın Sanko Sanayi sitesi yakınlarında bulunan 12 dönümlük eğitim alanına taşınacağını söyleyen Çelik, “Sultangazi Belediyesi oradaki eğitim alanını da okul yapılacak olan park alanına getirecek. Bu alternatifsiz bir şey değil. Sultangazi Belediyesi isterse bu park burada kalır ve isterse okul da yapabilir. Okul yapmak için birçok bol bol, alternatif yerler var. Esentepe Mahallesi’nde hem parkı koruyacak, hem de okul yapılacak birçok alanı vardır. İlçemizin birçok farklı noktasında devletimizin ayırmış olduğu eğitim alanları var. Bu alanlarının bazılarını Milli Eğitim Bakanlığı’nın kamulaştırması gerekiyor. 25-30 yıldır buralar boş duruyor. Bakanlık buraları kamulaştır diyor. Her şeye para bulan hükümet Sultangazi’nin evlatları için niye bulmuyor?” dedi.

Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanında 2017 yılında temeli atılan geçtiğimiz yılda çalışmaları durdurulan İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin ilçeye okul olarak kazandırılabileceğini belirten Çelik, “Buranın yüzde 70’i bitmiş. Burası 2017 yılından beri duruyor. Buranın davalık olduğu ve bundan dolayı hiçbir şey yapılamadığı söyleniyor. Peki, orası çürüyecek mi? Burası hem Esentepe’nin öğrencilerine, hem Uğur Mumcu’ya, hem Cebeci’ye hitap edebilecek ve hepsini de kaldırabilecek kapasiteye sahip bir binadır. Burası tamamen belediyemiz ait belediye hizmet alanıdır. Davalık olabilir ama bakanlık ve yüklenici firma ile görüşülerek uzlaşama sağlanabilir ve burayı ilçemize kazandırırız” dedi. Çelik’in konuşmasına müdahale eden Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan, Çelik’in doğru bilgilendirme yapmadığını, kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini söyledi. Çelik’de, “Siz oturumu yönetin. Arkadaşlar cevap verir” diyerek İlhan’a tepki gösterdi. CHP’li Zeki Görer’de İlhan’a tepki göstererek, “Siz oradan kalkın, Ak Parti sıralarına geçin. Çok meraklıysanız gelip burada siyaset yapın” dedi. CHP’li ve Ak Partili üyeler arasında Çelik’in açıklamalarından dolayı polemik yaşandı.

Toplantıda söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, CHP grubunun meclisi provoke etmeye çalıştığına vurgu yaparak, “Diş Fakültesi olarak yapılan bina mahkeme ile tasfiye durumundadır. İnşaatın yüzde 50’si dahi yapılmamıştır. Tasfiye demek hiçbir şey yapamazsınız demek. Bizim Cerrahpaşa ile görüşmelerimiz devam ediyor. Buraya gelecekler. Buranın tasfiyesi bitmeden zaten onlarda gelemez. Buranın ortaokul ya da lise olacak durumu da yok. Burası aynı zamanda belediye hizmet alanı. Arkadaşlarımız belediye hizmet alanına okul yapılmayacağını bilmiyorlar. Ya da bilerek ve kasıtlı olarak söyleyerek, basını da yanıltıyorlar. Esentepe Mahallesi’nde yer belediyenin mülkiyeti alanında yer alan bir alan. Biz oraya okul yapacağız. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı’nın kamulaştırması uzun sürüyor. Biz Esentepe Halkına hemen okul yaptırmak istiyoruz. Biz Sultangazi’ye en çok park yapan bir idareyiz” diye konuştu.

Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Battal Isırgan, CHP’li Çelik konuşması sırasında cep telefonu ile kaydettiği fotoğrafı meclis üyelerine göstererek, Çelik’in sunum yaptığı haritayı göremediğini, bembeyaz bir sayfa gördüğünü ve tamamını basına doğru anlattığını söyledi. Çelik’in meclisi basın toplantısına alet ettiğini belirten Isırgan, aynı zamanda meclise saygı göstermediğini de ifade etti. Çelik ise basın mensuplarının toplantıları her zaman takip ettiğini belirterek, “Basından rahatsız olmayın” dedi. Ak Parti Grup Sözcüsü Fatih Sultan Mehmet Çiçek’te Çelik’i meclis basın toplantısına dönüştürdüğü için kınadığını söyledi.

Daha sonra söz alan Ak Parti Üyesi Yılmaz Durmuş, İBB’nin bugüne kadar Sultangazi’ye bir çivi dahi çakmadığını, CHP grubunun meclis toplantılarını provoke etmekle suçladı. CHP’li üyelerin, “Siz bugüne kadar ne yaptınız?” çıkışı üzerine Durmuş, “Bizim bugüne kadar yaptıklarımız saymakla bitmez” dedi. Yeniden söz alan CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, geçmişte İBB kaynaklarıyla hizmetler yapıldığını belirterek, “Şimdi bir tek saat kulesi diktiniz oraya. Diş Hekimliği Fakültesi ile ilgili hukuki bir sorun olduğunu bende biliyorum. Bu sorun oturulur, konuşulur, çözülür. Bu sorunu çözebilecek durumdasınız. İşinize geldiği zaman istediğiniz yerleri plan tadilatı ile sosyal donatı alanına çeviriyorsunuz. Şimdi niye yapmıyordunuz? Sultangazi halkı bunları öğrenir diye rahatsız oluyorsunuz. Panik oldunuz. Zaten orası eğitim yeri. Kendiniz zaten binayı dikmişsiniz oraya. Hayır olmaz diyorsunuz. Şu binayı Sultangazi’ye kazandırın” şeklinde konuştu.

Ak Parti Grup Başknevkili Kemal Eyyüpoğlu, Çelik’in konuşmasında yaptığı açıklamaların içerisinde cevaplarını da verdiğini dile getirerek Çelik’e teşekkür etti. Eyyüpoğlu, “İBB’nin Ak Parti döneminde Sultangazi’ye yaptığı hizmetleri kendileri saymaya kalksa, kendileri sayamazlar. Ama iki yıl geçti İBB Sultangazi’ye bir hizmet yapmadı. Sultangazi’ye yapılan hizmetleri görmezlikten geliyorsunuz. Bugün CHP’li belediyelerin tamamının yaptığı toplamı kadar Sultangazi’de şu anda projeler devam etmektedir. CHP grubu yanlış bilgilerle Sultangazi halkını yanlış bilgilendirmeye çalışıyor. Üniversite yerinin lise veya ortaokul yeri olmadığını eğitim kanunları yönetmeliğinde bilmeleri gerekiyor. Biliyorlar ama provoke etmek, Sultangazi halkını yanıltmak için söylüyorlar. Orası lise veya ortaokul olamaz. Basın mensuplarının karşısında şov yapmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Kendileri İBB’den Sultangazi halkı için neler talep etmişler? Rica ediyorum bir liste yapsınlar, basın karşısında şov yapsınlar. Bizde yaptıklarımızı anlatacağız. Hazırlıklı olsunlar” dedi.

Eyyüpoğlu’na söz alarak cevap veren Mithat Çelik, “Kemal bey 25 yılda yapılan çalışmaları sanki Mart ayından beri yapılmış gibi anlatıyor. 25 yılda İBB’nin bütçesinden bunları yaptırdınız” dedi. Bu açıklamalar üzerine mecliste yeniden polemik yaşandı. Çelik, CHP’li belediyelerin 25 yıl İBB’den yardım almadan hizmet yaptıklarını söyleyen Çelik, “Siz İBB’yi kaybettikten sonra hiçbir şey yapamadınız. Kaynağınızla sadece Sultangazi’ye bir saat kulesi yapabildiniz. Demek ki, 25 yılda CHP’li belediyeler bir destan yazmış” diye konuştu.

Çelik’in konuşmasından sonra söz almak isteyen Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen’e Meclis 1. Başkan Vekili Hasan Esat İlhan, “Destanı mı anlatacaksınız?” diye sordu. Öztürkmen ise, “Biz destanı 25 yıldır yazdık, yazmaya da devam ediyoruz. Biz yazarız onlar okur” diye cevap verdi.

Polemiklerin ve karşılıklı atışmaların yaşandığı esnada söz alan Ak Parti Meclis Üyesi Yasemin Batur, gündem dışı konuşmaların bitirilerek toplantı gündemine geçilmesini talep etti. Batur’un bu talebi üzerine CHP’li Zeki Görer, “Yasemin hanım 4-5 ayda 1 geliyorsunuz. Meclise gelmiyorsunuz” sözleri üzerine mecliste tansiyon bir anda yükseldi. Yaşadığı rahatsızlıktan dolayı meclis toplantılarına katılmadığı bilinen Batur, Görer’in bu sözleri üzerine adeta çileden çıktı. Masaya vurarak Görer’e, “Sen kimsin? Haddini bileceksin, terbiyesiz, saygısız. Sen bu soruyu bana soracak adam değilsin. Önce bir bayanla nasıl konuşulması gerektiğini öğren. Aptal aptal konuşuyorsun” diye konuştu. Görer’de kendisine yöneltilen sözleri Batur’a iade ettiğini ifade etti.

Yorumlar

Tasarım | Enba