Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 1 Eylül 2016

Sultangazi Belediyesi flaması KUZEY KUTBU’nda

Sultangazi Belediyesi flaması 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Kuzey Kutbu’nda…

Emekli kurmay Albay Ali Türkşen’in öncülüğünde 14 kişilik grup, 30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle Svalbard adasındaki Norveç buzullarına (Kuzey Kutbu) tırmanarak Türk bayrağı açtı. Grup içerisinde yer alan Sultangazili Fatih Şahin’de Sultangazi Belediyesi’nin flamasını Kuzey Kutbu’nda açtı.

Kuzey yarımkürenin ulaşılması en güç yerlerinden olan Norveç’e bağlı Svalbard adasındaki buzullara (Kuzey Kutbu) giden 14 kişilik grup, şimdiye kadar buzul adaya giden en kalabalık Türk grubu olma özelliğini de taşıyor. Grup içerisinde Sultangazi Cebeci Mahallesi’nde ikamet eden Fatih Şahin’de yer aldı.

3833009c-4cf4-4dab-b80b-026174670b64

Kuzey yarımkürenin ulaşılması en güç yerlerinden olan Norveç’e bağlı Svalbard adasına ilk kez kalabalık bir Türk grubu gitti. Dünyanın en kuzeyindeki idarî merkez özelliğinde olan Svalbard, yılın iki döneminde de sadece karanlık ya da sadece aydınlık oluyor. Kuzey Buz Denizi’nde yer alan ve sadece 2 bin 100 kişinin yaşadığı adada 3 bin kutup ayısı bulunuyor.

Svalbard’daki 1000 metre yüksekliğindeki buzula kış döneminde tırmanan ilk Türk dağcı gurbu içerisinde yer alan Sultangazili Fatih Şahin şimdiye kadar buzul adaya (Kuzey Kutbu) giden en kalabalık Türk grubu özelliği taşıyan isimler arasında yer aldı. Şahin ikamet ettiği Sultangazi’yi de unutmadı. Norveç Buzullarında Türk Bayrağı açan grubun içerisinde yer alan Şahin, daha sonra Sultangazi Belediyesi’nin flamasını açtı. Sultangazi Belediyesi’nin Fatih Şahin’in Kuzey Kutbu gezisine sponsor olduğu da öğrenildi.

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Norveç buzullarında (Kuzey Kutbu) Sultangazi Belediyesinin flamasını dalgalandıran Fatih Şahin’i arayarak tebrik etti.

Yorumlar

Tasarım | Enba