Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 4 Kasım 2019

Sultangazi Belediyesi Kasım Ayı meclis toplantısı yapıldı

Sultangazi Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında “Cumhuriyet Bayramı” tartışması yaşandı.
Sultangazi Belediyesi Kasım Ayı meclis toplantısı yapıldı
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında “Cumhuriyet Bayramı” tartışması yaşandı. Toplantıda gündem dışı söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Kemal Eyyüpoğlu’nun geçtiğimiz hafta kutlanan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına CHP grubunun katılmadığını ifade etmesi, mecliste tansiyonu yükseltti. CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, Eyyüpoğlu’nun üslubunu doğru bulmadıklarını belirtti. Ak Parti ile CHP’li üyeler arasında yaşanan “Cumhuriyet Bayramı” tartışması adeta sözlü düelloya döndü. Yaşanan tartışma sırasında CHP Grubunun meclise kavga etmeye geldiğini söyleyen Kemal Eyyüpoğlu’nun bu sözleri partili mevkidaşları tarafından alkışlandı.

Toplantıda söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen ise, “Demokrasiden bahsedip tahammülsüzlükte sınır tanımadıklarını artık herkesin görmesini istiyorum. Burada kameraları gördüklerinde kendilerinden geçiyorlar. İBB’de de aynısı yapıyorlar. 10 gündür içim yanıyor. Bu ülkede şerife bacılar, kara Fatmalar, Nene Hatunlar varken, Barbaros Şansal elbisesini dikti diye Dilek İmamoğlu nasıl oluyor da Cumhuriyet kadını oluyor” dedi.

Öztürkmen’in konuşmasına CHP’li Belgin Poyraz, “Ne alaka. Kılık kıyafet takıntınız var. Sizden öğrenmeyeceğiz, siz bizden öğreneceksiniz. Önce Cumhuriyetin değerlerini öğrenin” diye cevap verdi. Bu sözler meclisteki tansiyonu bir kez daha yükseltti. Öztürkmen, CHP grubuna dönerek, “Sizden zulümler öğrendik. Öğrendiğimiz zulümlerin haddi hesabı yok” dedi.

Ak Parti Meclis Üyesi Onur Uygun’da söz alarak, CHP grubunu eleştirdi. Uygun, “İBB yönetiminin almanın şımarıklığını göstermeye çalışıyorlar. İstanbul’un bütün ilçelerinde ve İBB’de AK Parti’nin çoğunluğu vardır. Biz her zaman Cumhuriyetin sahipçisi olacağız. Biz hizmetlerimizle konuşacağız. Özellikle sol taraftan sürekli müdahale oluyor” dedi. Uygun’un bu sözleri üzerine İYİ Partili Kemal Karuç, “Sol taraf deme lütfen” demesi üzerine, Uygun İyi Partili üyelerden özür dileyerek konuşmasına devam etti.

CHP’li Yarcan Tan ise yaptığı konuşmada, “Dilek İmamoğlu’nun elbisesi kimseyi ilgilendirmez. Parası var alıyor. Dilek İmamoğlu Cumhuriyet kadınıdır” diye konuştu.

Ak Parti Grup Başkanvekili kemal Eyyüpoğlu’nun “CHP’liler Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılmadı” sözlerine cevap veren CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, “Öncelikle ben bir insanım. Fiziksel olarak iki yerde duramam. İstanbul Valiliği ve İBB Başkanı İmamoğlu’nun katılmış olduğu törenlerdeydik. Nerde olacağımızı size soracak halimiz yok” dedi. Çelik, yıllar sonra Sultanahmet’te Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığını da sözlerine ekledi. Ak Parti grubu da “Neden Sultanahmet?” diye sordu.

Toplantıda söz alan İYİ Parti’li Enver Hamzaoğlu’nun, “Genel konular değil, sadece Sultangazi konuşulsun” sözlerine, CHP’li Yarcan Tan, “Geneli en çok sen konuşuyorsun Enver abi” sözleri, meclisteki tansiyonu düşürdü.

yeniden söz alan Ak Parti Grup Başknvekili Kemal Eyyüpoğlu, kendisine yönelik ‘üslup’ eleştirilerine cevap erdi. Eyyüpoğlu, “Ben asla üslubumu terbiyesizlik anlamında kullandığımı düşünmüyorum. Özür dilenecek bir şeyde yok. Olmuş şeyleri anlatıyor, yapılmış şeyleri söylüyorum. Mithat bey kutlamalara neden katılmadığını açıkladı. CHP sadece Mithat beyden ibaret değildir. İlçe başkanı veya ilçe yöneticileri katılabilirdi” dedi.

CHP’li Belgiz Poyraz’da yeniden söz alarak, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının neden Sultanahmet Meydanı’nda düzenlendiğini açıkladı.

Tasarım | Enba