Eminhaber.Org

Sultangazi Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı gerçekleşti

Sultangazi Belediye Meclis Temmuz ayı 1. Oturumu meclis 1. Başkanvekili av. Hasan Esat İlhan başkanlığında gerçekleşti.

MECLİSTEN NOTLAR

Hasan Esat İlhan başkanlığında gerçekleşen Sultangazi Belediye Meclisi Temmuz ayı 1’nci oturumunda 8 madde görüşüldü. CHP ve MHP’nin yazılı önergeleri ve 8 gündeme maddesi ilgili komisyonlara havale edildi. Meclis toplantısını MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel ve MHP’li işadamı Selami Akpınar’da takip etti.

Toplantı öncesi meclis üyeleri gündem dışı söz aldı.

 “ÇÖPLER TOPLANMIYOR”

İlk olarak söz alan CHP’li Halit Kollik, Kent Ormanı başta olmak üzere birçok parkta çöplerin toplanmadığını belirterek, meclise konuyla ilgili çekilmiş olan fotoğrafları gösterdi. Kollik, “Ekrem İmamoğlu’nun seçildiği 31 Mart’tan sonra işler yarım bırakılmış. İlçemizin 15 Mahallesi’nde yaşanan sorunları takip edip, gündeme taşıyacağız. Amacımız daha yaşanabilir güzel bir Sultangazi”dedi.

“SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ”

CHP’li Belgin Poyraz’ın gündeminde ‘Sivas Katliamı’ vardı. 2 Temmuz Sivas Katliamını unutmadıklarını belirten Poyraz, “Bundan tam 26 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta gerici ve bağnaz diye tanımladığımız bir grup, önce taşlı sopalı bir saldırıya geçerek olaylar çıkarmışlardır. Dana sonra bu caniler sanatçı ve aydınların kaldığı otele saldırarak oteli yakmışlardır. Çoğu Alevi olan vatandaşı yakarak, katletmişlerdir. Katliamının üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen acısı ilk günkü gibi yüreğimizi acıtmaktadır. 2 Temmuz bir kara lekedir. Bu katliamı yapanları asla affetmeyeceğiz. Hem bu dünyada, hem öbür dünyada ellerimiz yakalarında olacaktır” diye konuştu.

“BAŞKAN YARDIMCILARININ ÖDENEKLERİ KARARA BAĞLANMADI”

Zeki Görer’de Kurban Bayramı’nda Kurban Satış Kesim ve Merkezinin hangi bölgeye kurulacağını sordu. Konuyla ilgili soru önergesi veren CHP Grubunun bununla ilgili bilgi edinmek istediğini belirten Görer, meclis üyeleri arasında belediye başkan yardımcıları olarak görev yapan isimlerin maaşlarının mecliste henüz kararlaştırılmadığını dile getirdi.

“23 HAZİRAN’DA MİLLETİN HAKİMİYETİNE SET ÇEKİLMEYECEĞİNİ ÇOK AÇIK GÖSTERMİŞTİR”

CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik ise 31 Mart ve 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri üzerine konuştu. Çelik, “31 Mart yerel seçimlerinde yurttaşlarımız 5 yıl boyunca kendilerini yönetecek yerel yöneticileri seçmişlerdir. 31 Mart’ta gerçekleşen seçimleri Ekrem İmamoğlu kazanmıştır. İmamoğlu, mazbatasını alarak göreve başlamış ve 18 gün içerisinde öğrencilerin ulaşım kartlarına yüzde 40, su faturalarına da yüzde 40 indirim sağlayarak çok önemli kararlara imza atmıştır. Ancak YSK’nın haksız ve hukuksuz kararı sonucu İBB seçimleri iptal edilmiştir. Bu antidemokratik karar milyonlarca İstanbullunun kararının hiçe sayılmasına neden olmuştur. Yurttaşlarımız kendi kararlarına bir darbe olarak gördüğü bu hukuksuz hükmü 23 Haziran’da daha büyük bir katılımla boşa çıkarmıştır. 31 Mart’ta 13 bin oy farkıyla işbaşına getirdikleri sayın İmamoğlu’na, 23 Haziran’da 806 bin oy farkıyla bir kez daha onay vermişlerdir. 23 Haziran seçimlerinin milletin hakimiyetine set çekilmeyeceğini çok açık göstermiştir. Sayın İmamoğlu 16 milyon İstanbulluya hizmet etmek üzere görevinin başındadır. İsrafa son verip, İstanbul’un kaynaklarını İstanbulluların yararına kullanmak üzere şeffaf, katılımcı, üretken hizmet anlayışıyla çalışacağına yürekten inanıyoruz. Bizler sayın İmamoğlu’nun başarısı için her zaman onun yanında olduğumuzu belirtiyoruz” dedi.

“31 MART’IN GALİBİ CUMHUR İTTİFAKI’DIR”

CHP’li üyelerin ardından ilk olarak söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Kemal Eyyüpoğlu, “Yenilenen 23 Haziran İBB seçimlerini Millet İttifakı Başkan adayı Ekrem İmamoğlu kazanmıştır. Seçim sonucunun önce ülkemize, sonra İstanbul’umuza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Milli irade bir kez daha tecelli etmiştir. Bizim için milli iradenin hem sağlıklı, hem şaibesiz gerçekleşmesi önemlidir. Son seçimin kimin kazandığının ötesinden tereddütleri kim ortadan kaldırdı bakımından başlı başına değerlidir. 31 Mart’ın galibi ise tartışmasız şekilde Ak Parti ve Cumhur İttifakıdır. Siyaset anlayışımızda milleti suçlamak asla ve asla yoktur. Bu konuda Türk milletine ve İstanbul halkına teşekkürlerimizi sunarız” dedi. Eyyüpoğlu, CHP’li Zeki Görer’in başkan yardımcılarının ödeneklerinin karara bağlanmasına yönelik kararın Ocak ayında gerçekleşen meclis toplantısında alındığını da sözlerine ekledi.

“SAPKINLIĞA DESTEK VEREN CHP’Lİ BELEDİYELERİN TAVRINI ONAYLAMIYORUZ”

Ak Parti Meclis Üyesi Selma Akın Patır, onur yürüyüşüne destek veren CHP’li belediyeleri eleştirdi. Patır, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; toplumda sağlam bir aile yapısını oluşturmak, mevcut tehlikelere karşı korumak çok önemlidir. Toplumu ayakta tutan ailedir. Asıl görev ve sorumluluklarını unutan CHP’li belediyelerin sergilemiş olduğu tavrı doğru bulmamakla beraber, onaylamıyoruz. Müslüman Türk milletinin manevi değerlerini hiçe sayan, aile yapısını bozan bir sapkınlığa LGBT’Liler destek vermek amacıyla CHP’li belediyelerin bir yerden talimat almışçısına sosyla medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda manidardır” diye konuştu.

“ENSAR VAKFI OLAYINDA NEREDEYDİNİZ?”

Ak Parti üyesi Selma Akın Patır’ın eleştirilerine cevap veren CHP Grup Sözcüsü Mithat Çelik, “Aile bütünlüğünü sizler kadar bizde biliyoruz. Bizler Ensar Vakfı’nı biliyoruz. Ensar Vakfı’nın kapılarında bizim partililerimiz durdu. Siz neden durmadınız? Siz neredeydiniz? Çocukları hiç düşünmediniz mi? Keşke bu duygularınızı orada bizimle beraber paylaşsaydınız. Beyanlarınızı aynen size iade ediyorum” ifadelerini kullandı.

“CHP GURUBU ÇÖP ÜZERİNDEN ALGI OLUŞTURUYOR”

Ak Parti Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit’de söz alarak CHP grubunun gündeme getirdiği ‘çöpler toplanmıyor’ iddialarına yanıt verdi. CHP grubunun algı oluşturmaya çalıştığını belirten Yiğit, bundan dolayı CHP grubunu kınadığını söyledi. Yiğit, çöplerin her gün saat 06.00 ila 22.00 arası toplandığını söyledi.

MHP’Lİ YAŞAR KOÇYİĞİT, MÜLKİYET SORUNUNU YAZILI ÖNERGE OLARAK MECLİSE SUNDU

Toplantı CHP ve MHP’nin sunduğu yazılı önergelerin okunmasıyla devam etti. MHP Meclis Üyesi Yaşar Koçyiğit meclis sunduğu yazılı önergede, merkez Habibler Mahallesi’ndeki mülkiyet sorununu gündeme taşıdı. Koçyiğit, önergesinde merkez Habibler Mahallesi’nde mülkiyet sorunun çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Yorumlar

Tasarım | Enba