Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 23 Ekim 2019

Sultangazi Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi 450 milyon 160 bin TL

Sultangazi Belediyesi 2020 Yılı mali bütçesi, Belediye Meclisi’nde Ak Parti, MHP ve İYİ Partili üyelerin oy çokluğu ile kabul edildi. 2020 yılı bütçesi 450 Milyon 160 bin TL olarak belirlendi.

Sultangazi Belediye Meclisi, 2020 Mali Yılı Bütçe Tasarısını onayladı. 450 Milyon 160 bin TL olarak belirlenen bütçe Ak Parti’nin yanı sıra MHP ve İYİ Parti Meclis üyelerinin kabul oylarıyla oy çokluğu ile kabul edildi. CHP grubu ise 2020 Yılı mali bütçesine ret oyu verdi. Bütçe üzerine yapılan konuşmalarda yaşanan polemikler nedeniyle mecliste tansiyon sık sık yükseldi.

İYİ PARTİ BÜTÇEYE ‘EVET’ DEDİ

Bütçeye destek verdiklerini açıklayan İYİ Parti Meclis Üyesi Enver Hamzaoğlu, “2020 Mali Yılı Bütçesini belediyemizin daha rahat, daha huzurlu çalışmasını ve ilçemize daha faydalı olacağı idrakiyle İYİ Parti olarak bütçeye evet oyu vereceğiz. Yapılan doğru işlerde yanınızda olacağız. Yanlışlarını ve eksikliklerini söylemeye devam edeceğiz” dedi. Hamzaoğlu, bütçe için hazırlanan kitapçığı da incelediklerini belirterek, kitapçıkta yer alan hizmetleri göremediğini de sözlerine ekledi. 2020 Mali Yılı Bütçe kitapçığını “kağıt masrafı” olarak değerlendiren Hamzaoğlu, Sultangazi’nin yerinde saydığını ve her geçen gün geriye doğru gittiğini söyledi.

Ak Parti Meclis Üyesi ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Fatih Sultan Mehmet Çiçek ise, “Belediyemizin 2020 yılı giderlerinin büyük bir kısmı insan ve toplum refahı hizmetleri için ayrılmıştır. Bu bütçemiz halkımızın talep ve beklentileri doğrultusunda hazırlanmıştır. Sosyal belediyeciliği hakim olduğu bu bütçe eşit, adil, paylaşımcı ve şeffaf bir şekilde icra edilecek olup, Sultangazi halkımızın yaşan kalitesini de yükseltecektir” dedi.

CHP GRUBU BÜTÇEYİ ELEŞTİRDİ, RET OYU VERDİ

Toplantıda söz alan CHP Meclis üyesi Yarcan Tan, 2020 yılı mali bütçesini eleştirdi. Tan, “2020 yılı mali bütçesinde üretime dayalı, öz kaynak yaratan bir gelir yok. Bunun yerine arsa satışı ve yüksek borçlanmalarla tüketim ve israf düşüncesi hakim bir bütçe olmuştur. Hazıra dağ dayanmaz derler. Zengin babanın müflis oğlu gibi arsa satarak ve borçlanarak belediyeyi beşinci yılın sonunda yönetilemez bir hale getireceksiniz” diye konuştu. Yarcan Tan, CHP grubunun 2020 yılı mali bütçesine ret oyu vereceklerini de söyledi.

Sultangazi Belediyesi 2020 Yılı mali bütçesi ile ilgili söz alan CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, bütçenin hazırlanmasında kendilerinin yok sayıldıklarını ve önerilerinin dikkate alınmadığını ifade etti. Hazırlanan bütçede “Yeşil Sultangazi” gibi bir hedefin bulunmadığına dikkat çeken Çelik, “yatırım” olarak bütçede kaynak ayrılmadığını belirterek, “Eğitime yönelik bütçede bir kaynak ayrıldığını da göremedik” dedi.

Çelik, “Yeşil Sultangazi hızla hayal olmaktadır. İsmetpaşa, Sultançiftliği, 50. Yıl, Esentepe ve 75. Yıl Mahalleleri nasıl yeşil olacak? anlamış değiliz. Yeşil’e dönük bir şeyin yapılmayacağı bütçe ile sabittir. Böyle gidilirse yaşanılmaz bir Sultangazi’ye doğru gideceğiz. Sayın başkanın Sultangazi’nin eğitimiyle ön plana çıkacağına dair açıklamaları vardı. Seçim sürecinde tam zamanlı eğitime yönelik çalışmalar yapacağını söylemişti. Ancak buna yönelik bir icraat göremedik. Seçimlerde verilen vaatlerin tutulmasını takip etmekteyiz. Ancak bu vaatlerin karşılığı olarak bütçede ayrılan bir kaynak göremedik. Biz projelerini sayın başkana sık sık hatırlatacağız” diye konuştu.

MECLİSTE YÜKSEK TANSİYON: “ O ZAMAN BİZ BU İŞİ YAPMAYALIM”

CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik’in konuşmasını toprlaması yönünde uyarıda bulunan meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan ile CHP’li üyeler arasında tartışma yaşandı. İlhan, konuşması süresinin 15 dakika olduğunu ifade etmesi üzerine, Mithat Çelik yönetmelik gereği 40 dakikaya kadar konuşma haklarının olduğunu söyledi. Çelik’in konuşmasına devam etmesi üzerine araya giren meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan, “Siz keyfinize göre davranacaksanız o zaman biz bu işi yapmayalım” dedi. Toplantıda Hasan Esat İlhan ile CHP’li üyeler arasında yaşanan polemik nedeniyle mecliste tansiyon sık sık yükseldi.  CHP’li üyeler İlhan’ı haksızlık yapmakla suçladı. Konuşmasının yaşanan tartışmalar arasında tamamlayan Mithat Çelik, Hasan Esat İlhan’a yönelik, “Sayın başkan bize karşı tutumunuzdan vazgeçin. Eğer bu şekilde devam edecekseniz, başkanlığı bırakın meclis sıralarına oturun ve konuşun” şeklinde konuştu.

Ak Parti Meclis Üyesi ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Fatih Sultan Mehmet Çiçek, yeniden söz alarak bütçeye yönelik CHP grubunun eleştirilerine cevap verdi. Bütçeye CHP’liler ret vermesine yönelik açıklamalarına bir fıkra ile cevap vermek isteyen Çiçek’e CHP’li üyeler tepki gösterdi.

“HEDEFİMİZ; KASASINDA PARA OLAN, BORÇSUZ BELEDİYE”

Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun’da 2020 mali yılı bütçesi ile belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Dursun, 2020 mali yılı bütçesinin adalet ve şeffaflık çerçevesinde titizlikle hazırlandığına dikkat çekti.

Öngörülen 450 milyon 160 bin lira olan bütçenin Sultangazi’nin menfaatleri doğrultusunda belirlendiğini söyleyen Başkan Dursun, “Harcadığımız para Sultangazililerindir. Ve bize bir emanettir. Bu emanet şuuruyla çalıştığımızı bilmelisiniz. Bu emaneti en iyi şekilde harcamaya çalıştığımızı bilmelisiniz. Bütün işlerimizde tasarrufu ön planda tuttuğumuzu bilmelisiniz. Buna Sultangazi halkımız süreç sonunda şahit olacaktır zaten. Bu yüzden tasarrufu ön planda tutarak ihtiyaçlar doğrultusunda en iyi hizmeti vermek durumundayız. Hedefimiz 5 yılın sonunda bütün vaatlerini gerçekleştirmiş, kasasında para olan, borçsuz bir belediye bırakmaktır. Bunun için gayret ediyoruz” dedi.

Gider bütçesinin müdürlüklere göre dağılımını açıklayan Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun; bütçenin özünü eğitim, kültür, yeşil alan ve çevrenin oluşturduğu söyledi. “108 milyon lirayı yani bütçenin yaklaşık yüzde 40’ını yeşil alan ve çevreye ayırdık. Sultangazi’nin yeşile bürünmesi için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“20 YILDIR YAPILMAYANI 4 AYDA YAPTIK”

Başkan Dursun, eğitim ve kültürel faaliyetlerinin Sultangazi Belediyesi olarak olmazsa olmazları olduğunu sözlerine ekleyerek, “Yayla Mahallesi’nde bulunan Hamit Süreyya Eremsel İlkokulu 20 yıldır problemliydi. Her türlü hukuki sorunu aşarak hatta risk alarak, 3 milyon liralık yatırım yaparak okulu yeniledik. Yapılan ek prefabrik binayla 16 derslik olan okulu kısa sürede 19 dersliği olan bir eğitim yuvası haline getirdik. Eğitime verdiğimiz en önemli kanıtıdır bu” diyerek, CHP’li üyelere, “Eğer bu bizim eğitime önem vermediğimizi gösteriyorsa sizler için tekrar düşünmenizi istiyorum. 20 yılda yapılmayan bir meseleyi sadece 4 ayda çözdük” şeklinde konuştu. Dursun CHP’li üyelere dönerek “Bunu sizin alkışlamanız lazım” diye konuştu.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Sultangazi’de depo yangını

Sultangazi’de depo yangını

Tasarım | Enba