Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 6 Nisan 2017

Sultangazi Belediyesi’nin faaliyet raporu onaylandı

Sultangazi Belediyesinin 2016 yılı hizmet, yatırım ve çalışmalarını kapsayan faaliyet raporu belediye meclisince oy çokluğu ile kabul edildi.

Sultangazi Belediye Meclisi 2017 Nisan ayı 3. Birleşimi toplantısı Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda 2016 yılı denetim ve faaliyet raporları meclis üyelerinin bilgilerine sunularak oy çokluğu ile kabul edildi. Toplantıya katılan Belediye Başkanı Cahit Altunay, CHP Grubunun ‘Sultangazi Belediyesi Zarar Ediyor’ açıklamalarına da cevap verdi.

AHMET ALİ SUKAS; “BU FAALİYET RAPORU SINIFTA KALMIŞTIR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu adına söz alan meclis üyesi Av. Ahmet Ali Sukas, Sultangazi Belediyesinin 2016 yılı hizmet, yatırım ve çalışmalarını kapsayan faaliyet raporunun eksikliklerle dolu olduğunu belirtti. Meclise sunulan faaliyet raporunun hiçbir ferdi tatmin etmediğini belirten Sukas, “Bu faaliyet raporu sınıfta kalmış ve karnesi zayıflarla dolu bir öğrencinin yıl sonunda aldığı karneye benzemektedir.” Dedi. Önceki faaliyet raporları ve meclise sunulan faaliyet raporunda ‘vizyon proje’ edebiyatıyla göz boyamaya yönelik bir takım projelerin ön plana çıkarıldığını söyleyen Sukas, vatandaşın temel sorunlarına çözüm üretilmediğini ve vatandaşın dertlerine deva olunamadığını ifade etti.

CHP Grubu adına konuşan Sukas konuşmasında şunları kaydetti;

“Sultangazi Belediyesi’nin gelirleri bu ilçede yaşayan insanların ödediği vergiler ve kamu kaynaklarının kullanılmasından meydana gelmesine rağmen hizmet dağıtımı vatandaşlar arasında objektif kriterlere göre yapılmamış ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızın bir kısmı ötekileştirilirken, bir kısmı siyasi saiklerle, etnik ve sosyolojik kaygılarla korunarak hizmet verilmiştir. Kısacası partizan bir tutumla hizmet verilmiştir.

Sultangazi Belediyesi’nde yapılan işe alımlarda adaletli davranılmamıştır. Bizden olan, olmayan ayırımı yapılarak işe alımlar yapılmış kamu vicdanı halkımız vicdanında yaralanmıştır.

Belediyemiz tarafından yapılan ihalelerin şeffaf yapılmadığı konusunda ilçemiz kamuoyunda yaygın bir söylenti vardır. Özellikle belediyemiz temizlik ihalelerini hep aynı firmanın alıyor olması manidardır. CHP Grubu olarak yapılan ihalelerin daha şeffaf yapılması yönündeki önerilerimizde hiçbir zaman dikkate alınmamıştır.

Özellikle yönetimde adaletli olmak, dürüst her insanın birinci önceliği olmalıdır. Belediyemizden ihale alan firmalarda çalışan ve bu firmaların hukuksuz ve haksız işten çıkarmaları neticesinde mağdur olan vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü noktasında bütün girişimlerimize rağmen adım atılmadığını görmek oldukça üzücüdür. Asgari ücretle çalışıp evine ekmek götürme derdinde olan bir işçinin işten haksız atılmasına çözüm bulamayan, en azından tazminatını ödettiremeyen bir belediyenin yapacağı bütün vizyon projeler millettin vicdanında zerre kadar önem arz etmemektedir.

İlçemizin kanayan yarası haline gelen sorunlardan bir tanesi olan ve maalesef bu faaliyet yılında da çözülmeyen tapu gecekondu sorunları çığ gibi büyüyerek, sorun olmaya devam ediyor. Havza içi proje alanında kalan bu yerlere ilişkin olarak hiçbir uygulama yapılamamakta, bu sorun her geçen gün çeşitli bahanelerle ötelenmektedir. Özellikle Habibler Mahallemizde buluna n üç bin aile bu sorunla ve belirsizlikle yıllarca boğuşmaktadır. İnsanlarımız bu sorunu çözmemizi bekliyor. Bunu da yapmaya üşeniyorsanız bu makamları boşuna işgal etmenin bir anlamı olmadığını da belirtmek isterim.

İlçemizin kanayan yarası haline gelen taş ocakları ilgili somut adımların atılmamıştır. Sayın Başkanın samimi bir şekilde bu sorunu çözmeye çalıştığını biliyoruz.  Ancak bu kadar zamanda kayda değer bir yol alınamamış olması da sorunu daha çetrefil bir hale getirmiştir. Tozdan, dumandan, çamurdan geçilmeyen bir ilçeye altında saraylarda yapsanız hiçbir anlamı yoktur. Bölgede yaşayan insanların nefes alacak hali kalmamışken, insan gibi yaşama hakkı elinden alınmışken başka projelerden bahsetmek bölge halkının ilgisini çekmemektedir.

Bölgemizde yaşayan çok sayıda alevi vatandaşımız vardır. Alevi vatandaşlarımızın en temel haklarından bir olan ibadet hakkına yönelik olarak bölgemizde bulunan cemevlerine ilişkin sorunların çözümü her geçen gün ertelenmeye devam etmektedir. Cemevleri ile camiler arasındaki hizmet noktasındaki ayırım ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de devam etmektedir.

İlçemizin yollarının durumu içler acısıdır. Fen İşlerine ayrılan bütçenin miktarına baktığımızda bu yolların halen düzeltilmemiş olmasını anlamak mümkün değildir. Fen İşleri’ne ayrılan bütçe ile bu yollar bugüne kadar düzeltilmemişse ne zaman düzeltilecektir. Duble yolar, vizyon projeler yaptığını her mecrada dile getiren bir partinin, ilçesinin yollarının bu durumda olması yerel yöneticilerinin bir eksikliği değilse nedir? Yaşanabilir, yürünebilir, araçla sağlıklı bir şekilde gidilebilir yolları ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz.

İlçemizin giriş ve çıkışlarında dev gökdelenler AVM’ler yapıldığı halde, ilçemize giriş yollarının olmaması çok büyük sıkıntı yaratmaktadır. İlçemizin en önemli girişlerinden biri olan metris kavşağı bugüne kadar çözüme kavuşturulmamıştır. Bu sorunun bugüne kadar çözülmemiş olması da sizlerin vurdumduymazlığınızdır.”

Sultangazi Belediyesi'nin faaliyet raporu onaylandı84e88360-2955-47de-a353-472acfce583b

NECDET SELVİ; VATANDAŞ İŞ VE AŞ DERDİNDE”

Toplantıda konuşan CHP Meclis Üyesi Necdet Selvi ise, “Belediyeler vatandaşa hizmet etmek için kurulmuş olan yerel yönetim birimleridir. Ticari mantıkla değil, vatandaşa hizmet anlayışını ön planda tutan bir anlayışla yönetilmelidir. Vatandaşın yararına olacak bir projenin ticari getirisi olmasa bile öncelikli olarak ele alınmalıdır. Zira bizleri seçenler bizden hizmet beklemektedir.  Sizin kasanızda olan para ve mülkiyetinizde olan gayrimenkuller doğrudan vatandaşı ilgilendiren konular değildir. Vatandaş iş ve aş derdindedir.” İfadelerini kullandı.

“1980’LERDEN KALAN DAVALARIN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ”

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, CHP Belediye Meclis üyeleri Ahmet Ali Sukas ve Necdet Selvi’nin faaliyet raporu ile ilgili olarak yaptıkları değerlendirmelere ve sorulara şu cevapları verdi…

“Arkadaşlarımızın faaliyet raporu konusunda gördükleri eksiklikleri dile getirmelerinin son derece faydalı olduğunu düşünerek kendilerine teşekkür ediyorum.

Sultangazi Belediyesi'nin faaliyet raporu onaylandıC8t5_3eWsAAZOyA

Biz bu ilçeyi ilk devraldığımızda hesapta olmayan bir şeyle karşılaştık. Neydi bu?  1980’li yıllardan süregelen; bedele dönüşme davaları ve kamulaştırma davaları.

Devlette devamlılık esastır, yani ‘eskiden gelen davlardan bize ne?’ diyemezsiniz. Bu anlamıyla biz arkadaşlarımızla oturduk ve bu konuda bir çözüm planı oluşturduk.  Dikkat ederseniz her yıl faaliyet raporumuza bu konuyla ilgili olarak bir gelir ve gider kalemi ekliyoruz.

“SADECE GAYRİMENKUL SATMIYORUZ, AYNI ZAMANDA YER DE ALIYORUZ”

Şimdi muhalefet meclis üyelerimiz bizim arsa sattığımız ve bu konuda zarar ettiğimiz yönünde bazı şeyler gündeme getirdiler. Bunlar doğru iddialar değildir. Ben bunun ne olduğunu size anlatayım.

Geçen sene yani 2016 yılında tapu tahsis belgesi olan vatandaşlara tapularını vereceğimiz için ve imar affından faydalanan vatandaşlarımıza verilecek haklarının toplam bedelinin 73 milyon lira olacağını öngördüğümüz için 2016 bütçe raporuna ekledik.

“73 MİLYONLUK PLANLAMANIN 23 MİLYONU KASAYA GİRDİ”

Ancak 2016 yılında bu 73 milyonluk gayrimenkul satış gelirlerinin 23 milyonu gerçekleşti. Geriye kalan 50 milyonluk kısmın satışı gerçekleşmediği için bu 50 milyonluk kısım mal olarak kasamızda kaldı. Yani bir zarar söz konusu değil.

Peki, bu 23 milyonluk gelir nereye gitti? Bunun da cevabını vereyim siz. Bu 23 milyonluk gelirin 7 milyonluk bölümü vatandaştan kamulaştırmayla alınan yerlerin bedeli olarak ödendi. Yani biz yer satarken aynı zamanda yer alıyoruz.  Geriye kalan 16 milyonluk kısım ise bedele dönüşme davalarından gelen borca karşılık olarak ödendi.

Yani 2016 yılında yaklaşık 16 milyon lirayı biz, 1980’li yıllardan gelen sorunlu davaların borcu olarak ödemişiz. Bu sorunlu yerlerin müsebbibi biz değiliz ancak en başta söylediğim gibi, devlette devamlılık esastır ve biz bu vatandaşın bütün sorunlarını elimizden geldiğince çözmeye adayız.

“50 MİLYONLUK KISIM MAL OLARAK KASADA DURUYOR”

Bütçenin 50 milyonluk açıkla gerçekleştiğini iddia eden arkadaşlar bu 50 milyonluk kısmın mal olarak kasamızda kaldığının farkında değiller sanırım. Burada bir kayıp söz konusu değil. Dediğim gibi bu kısım mal olarak kasamızda duruyor. Bu 50 milyonluk bölüm çözüldükçe kasamıza girmeye devam edecek.

Geçmiş bütçelerimiz tamamı neredeyse eksiksiz olarak gerçekleşti. Bu konuda bütçe ve faaliyet raporları eksiksiz olarak gerçekleşen belediyelerden bir tanesiyiz.

Ayrıca kamulaştırma konusunda en önde olan belediyeyiz. Bunu Ankara’da bunu biliyor. Bütün bunlara rağmen hizmet aksamıyor.

“SULTANGAZİ BELEDİYESİ PEŞİN SATAN BİR BELEDİYEDİR”

Şu anda İller Bankasına 46 milyon lira borcumuz var. Yıllık 200-250 milyon geliri olan bir belediyenin toplam 46 milyon borcu var. Nedir bu borç? Bu belediye hizmet binamızın yapımı için iller bankasından aldığımız para ve biz bunu 5 yıl boyunca taksitle ödeyeceğiz. Bunun dışında hiçbir borcumuz yoktur. Bu 46 milyonluk borç için de kaynak oluşturulmuş durumdadır. AVM, düğün salonu, fotoğrafçı ve hastanenin açılmasıyla beraber kiraya verilecek 7 tane eczane dükkanından gelecek parayla zaten taksitleri bina kendi kendine ödüyor. 5 yıl sonra bu kiraların tamamı belediye bütçesine gelir olarak yansıyacak. Sultangazi belediyesi peşin satan bir belediyedir.

 “BİZ 1 KİŞİYLE YAPACAĞIMIZ İŞİ 300 KİŞİYLE YAPMIYORUZ”

Arkadaşlarımız belediyenin bir ticari işletme değil bir hizmet kurumu olduğunu hatırlattılar. Elbette durum bu ancak belediyenin ayakta kalması için istihdam yaratması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü eskiden belediyeler 1 kişiyle yapılacak işi 300 kişiyi işe alarak yapmaya çalışıyorlardı. Ama bir süre sonra bu 300 kişinin de maaşını veremiyorlardı.

“İSTİHDAM YARATIYORUZ”

Biz istihdam yaratmaktan yanayım dedim, şimdi buna bir iki örnek vermek istiyorum. Aşağıdaki AVM’de 500’e yakın insan ekmek yiyor. Gazi mahallesinin girişinde yapımı devam edecek AVM’de yaklaşık 1500 kişi çalışacak. Hemen yanı başımızda inşaatı devam eden hastanede yine en az 1500-2000 kişi ekmek yiyecek. İşte istihdam yaratmak budur.

“HİZMETLER KONUSUNDA ADİL DAVRANIYORUZ”

Yine arkadaşlarımız hizmetleri yaparken adil davranmadığımız iddiasındalar. Bakın arkadaşlar biz ilçeyi bir bütün olarak görüyoruz. Mesela Gazi Mahallesine inşa ettiğimiz Otelcilik Turizm Meslek Lisesi, bilerek yaptığımız bir projedir. Neden çünkü biz Gazi Mahallesinin isminin sürekli olarak başka olaylara anılmasını istemiyoruz. Bakın bizim gazi mahallesinde bulunan depomuz yandı. Ama biz buraya mahalle için daha faydalı ne yaparız diye düşündük ve kapalı yüzme havuzu inşaatımız bitmek üzere. Yine gazi mahallesine yapmayı düşündüğümüz kapalı Pazar alanı projemiz belki de bugüne kadar yaptığımız projeler içerisinde en kapsamlısı olacak. Yani bizim böyle bir ayrım yaptığımız iddiası doğru değildir.

“PERSONEL KONUSUNDA BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

İşe alımlar konusunda bir soru geldi. İşe alımlar konusunda biz kendi kadromuzu inceledik. İlk göreve geldiğimizde 403 kadrolu çalışanımız vardı. Şimdi 404 kişi kadrolu personelimiz var. Ama özel şirketlerin işçi alma politikasına müdahale etmiyoruz. Ancak onlarda daha çok bu bölgelerde yaşayan insanları işe aldıklarını düşünüyoruz.

“İHALELER KONUSUNDA EN ŞEFFAF İLÇEYİZ”

İhale konusunda bir soru sormuşlardı arkadaşlarımız. İhale konusunda biz kamunun faydasına olacak her şeyi gözetiyoruz. Bakın eğer bu konuda bir eksiklik veya yanlışlık varsa lütfen hukuka gidelim. İhaleyi biz hukuken öngörülen şartlarda duyurusunu yaparak yapıyoruz. Ama şu ihaleye 5 kişi katılmış, buna 2 kişi katılmış bu beni ilgilendirmez, ben ihale açmadan evvel çıkıp piyasadan şirket arayamam. Bu konuda en karlı teklifi veren şirkete ihaleyi veriyoruz çünkü burada bütün ilçe sakinlerinin hakkı var. Bizim eski ihalelerimize bakın, bizden ihale alan başka partili çok arkadaşımız var. İddia ediyorum ihale konusunda en şeffaf çalışan belediyelerden bir tanesiyiz.

“MAHKEMENİN KARARINI BEKLEMDEN, ‘BEN YAPARIM’ DİYEN DELİKANLI VARSA BUYURSUN YAPSIN”

İmar konusunda gelen sorulara şöyle cevap vereceğim. Merkez habipler mahallesinde imar verdiğimiz yerlerin tamamı tapuludur. Yeni Habipler’de ise tapu tahsisli olan herkese hakkını verdik. Bu konuda ‘benim tapu tahsisim var ama hakkımı alamadım’ diyen hiç kimse yoktur. Bu mahalle için devam eden bir mahkeme var. Bu mahkeme sonuçlandığı gün, mahkemenin karar verdiği şekilde gerekli bütün çalışmaları yapacağız. Esentepe mahallesinde biz tapu dağıtıyoruz. Kadastronun mahkemeye verilerek düzeltilebilirdi bu konu ama biz risk aldık ve bu sorunu biz çözdük.

“MUHALEFET BELEDİYESİ ZAMANINDA 1 GECEDE MAHALLE İNŞA EDİLDİ”

Yayla ve Habipler Mahallelerinde mahkeme sonuçlandığında biz gerekeni yapacağız. ‘Çözemiyorsanız orada neden oturuyorsunuz?’ söylemi biraz ağır oluyor. Hukuk devletinde siz hukuku hiçe sayarak bir şey yapamazsınız. Eğer ‘Ben yaparım’ diyen delikanlı varsa buyursun yapsın. Bu konuları bilmeden veya dikkate almadan gidip orada insanları kışkırtmakla elinize hiçbir şey geçmez. Buradaki muhalefet partisinin belediyesi görevdeyken, yani Nurettin Sözen belediye başkanı olduğu gün burada mahalle inşa edildi. Hiçbir plan ve programa uyulmadan yapılan bu yapıların sorunlarını şimdi biz çözüyoruz. Bazıları için de mahkeme kararı bekliyoruz. Hepsini çözmemizi istiyorsanız bir 10 sene daha bizi seçersiniz, biz de çözeriz.

“TAŞ OCAKLARI KONUSUNDA ELİMİZDEN GELEN HERŞEYİ YAPIYORUZ”

Taş ocakları konusunda ilçe belediyesi olarak yapılması gereken ne varsa yapıyoruz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Yeni yapılacak çevre yoluyla biz ocaklarla yerleşim birimlerinin birbirinden uzaklaşacağını düşünüyoruz. Yolun çevresine inşa edilmesi için karayollarına ‘ses duvarları’ için başvurduk. Bu ses duvarlarının aynı zamanda toz duvarları olacağını düşüyoruz.

“CEM EVİ İÇİN YER TAHSİS ETTİK”

Cem evleri konusunda neler yaptığımız soruldu. Bu ilçe belediyesini aşan bir konu ancak biz ilçe belediyesi olarak, bu konuda üstümüze düşenin fazlasını yapmaya çalıştık ve yapmaya çalışacağız. ‘Mademki bu ilçede ikamet ediyor ve vergi veriyorlar, bu insanlarımızın inançları konusunda biz elimizden geleni yapmalıyız’ diye düşündük ve harekete geçtik. Şu anda Fevzi Paşa Caddesi üzerindeki yeri Cem Evi olarak tahsis ettik, planları da geçti. Bu konuda Hacı Bektaş Dernekleri başkanı bizi ziyaret etti, kendisiyle istişare ettik.

Kadın sığınma evi ile ilgili olarak sosyal hizmetlerle görüştük ve muhtemelen kiralık bir yer tutacağız ve bu konuda ilk adımı atmış olacağız.

“KIŞ MEVSİMİ YOLLARI BOZDU AMA ONARMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI”

Yolların bozuk olmasıyla ilgili olarak bir soru geldi. Çetin bir kış geçirdik ve kışla mücadele sebebiyle yolların bozulduğunun biz de farkındayız. Birim idarecileriyle bir toplantı yaptık ve yollarda meydana gelen bozulmaları tespit ettik ve bu sorunları minimuma getirdik. Ben sahadayım yollarımız çok kötü durumda değil. Mevsim şartlarından dolayı belki şu anda bu sorunları yama yapmak yoluyla çözüyoruz ama havalar düzeldiğinde kaplama yapılması gereken yerleri kaplama yapacağız.

Elektrik tellerinin yer altına alınasıyla ilgili olarak bir iki mahallemizde sıkıntı var ama bu sıkıntı çalışmadan kaynaklı. Elbette bu çalışmalar bittiğinde bu sıkıntıların hiçbir tanesi olmayacak. Buna örnek mahallelerimiz var. Gazi Mahallesi kabloların yer altına alınmasında sona kaldı. Evet, bir mahallenin sona kalması gerekiyordu. Biz yaptığımız değerlendirmede bu mahallemizin yollarının diğer mahallelerden daha iyi olduğunu düşündüğümüz için sona bıraktık. Bazen sona kalan da en iyi yer oluyor bu da ayrı bir durum.

“OKULLARA YARDIM DEVAM EDECEK”

Okullar konusunda arkadaşlarımız yardımların artması konusunda istekte bulundular. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Ben, ‘neden bu kadar harcama yapılıyor?’ diye hesap soracaklarını düşünüyordum. Ancak tersi oldu. Evet, biz geçen yıl 15 tane okulumuza konferans salonu yaptık, kırtasiye ihtiyaçlarını eksiksiz yerine getiriyoruz. Bu yıl bize dış cephe boyasının da bizim tarafımızdan yapılması isteniyor, inşallah bu yıl ona da bir kaynak bulacağız ve bu işi de biz yapacağız.

Sultangazi Belediyesi'nin faaliyet raporu onaylandı96e89b71-e34b-4423-99f1-1a787cbd6a06

“ESKİ BELEDİYE BİNASINA BİZ KİRA ÖDEMİYORUZ”

Eski belediye binamızdan çıktığımız gün biz kirayı kestik. Orayı SGK kiraladı. Şimdi SGK oranın kirasını veriyor mu vermiyor mu ben bilemem. Bunun takipçisi olmak gibi bir mecburiyetim de yok ama ben sadece vatandaşımız merak ettiği için konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanını aktardım. Kendisi hemen telefonla gerekli yerleri aradı ve aldığı cevap; ‘1 ay içerisinde SGK orada faaliyete başlayacak’ eğer gerçekleşirse vatandaşımıza hayırlı uğurlu olsun.

Araç hizmet alımı ile ilgili olarak bir soru geldi. Arkadaşlar biz bu araçları neden kiralıyoruz? Biz bu araçları ilçemize daha iyi hizmet vermek için kiralıyoruz. Mesela ilçeden her gün 2-3 araç şehir dışına cenaze götürüyor.

Yorumlar

Tasarım | Enba