Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ 21 Eylül 2015

Sultangazi bu ekonomik gücü kaybetmek üzere

Yılda 150 Milyon çift üreten ekonomi ve istihdamda Sultangazi’ye büyük bir katkı sağlayan Ayakkabı üreticileri, ilçeyi terk ediyorlar.

 

Spor ayakkabı üretiminde Türkiye’nin en büyük birinci üretim üssü olan Sultangazi’de ayakkabı üreticileri daha kaliteli ve fazla üretim için Organize Sanayi Bölgesi istiyorlar. Bu istekleri uzun yıllara dayanıyor. Sorun çözülemeyince de üreticiler yavaş yavaş organize sanayi bölgesi bulunan ilçelere taşınıyorlar.

 

Son 3 yılda yaklaşık 50 ayakkabı üreticisi Beylikdüzü, Çatalca, Hadımköy bölgelerine taşındılar.

 

 

Yaklaşık 400 firma ile yılda 150 Milyon çift üreten, 35 bin çalışanı bulunan, spor ayakkabı üretimi ve kalitesinde Avrupa’da birinci sırada yer alan sektörün temsilcisi İstanbul Spor Ayakkabıcıları Derneği İsa Görer, “3 yıl sonra ayakkabı sektörünün tamamı sanayisi bulunan ilçelere taşınır” dedi. Ayakkabı sektörünü “Bacasız sanayi” olarak yorumlayan Görer, “Şu anda Sultangazi’den gitmek isteyen ve yer arayan firma sayısı oldukça fazla” açıklamasında da bulunarak, ilçenin en büyük ekonomi gücünün yaşadığı sorunu bu cümlelerle özetliyor.

 

Yıllardır sektörün temsilcisi olan İSAD Yönetimi organize sanayi için çalmadık kapı bırakmadı. Sultangazi Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve ilgi bakanlıkların kapılarını çalarak, sanayi bölgesi için taleplerini ilettiler. Projelerini bile hazırladılar. “Yer gösterin biz yapalım” teklifine rağmen bugüne kadar bir sonuca varılamadı. Bu sorunu çözmek için adım da atılmadı.

 

Sultangazi bu ekonomik gücü kaybetmek üzere. İlçe dışına taşınan üreticilere, her yıl yenileri ekleniyor.

 

ÜNLÜ MARKALAR ÇALIŞMAKTAN VAZGEÇİYOR

 

Spor ayakkabı üretimi ve kalitesinde Avrupa’da da birinci sırada yer aldıklarını ifade eden İSAD Başkanı İsa Görer, organize sanayi olmamasından dolayı yaşadıkları bir soruna daha dikkat çekiyor. Görer, “Adidas, Puma, LC Waikiki, Zara, New Balance dibi dünyaca ünlü ayakkabı markaları Sultangazili spor ayakkabı üreticileri ile çalışmak istemesine rağmen ilçede organize sanayi bulunmamasından dolayı daha sonra çalışmaktan vazgeçiyorlar.

 

unnamed

Üreticiler olarak Avrupa’ya mal üreteceğiz. Avrupalı gelip yerimizi görmek istiyor. Üretim makinelerimizin, her şeyimizin dört dörtlük olduğunu gören Avrupalı yerimizden dolayı bizimle çalışmaktan vazgeçiyor. Tabiri caizse bu konuda sınıfta kalıyoruz. Çünkü ünlü markaların belirli kriterleri var. Bu kriterler yerine getirilemediği için de ünlü markalar bizimle çalışmaktan vazgeçiyorlar. Kriterlerin yerine getirilmesi içinde sanayiye ihtiyacımız var.

 

Şu anda Rusya’ya 9 Milyon çift ayakkabı siparişi var. Bunu ilçemizde 50 firmaya dağıtacağız. Ancak Rusya’dan siparişi veren şirket yetkileri bu firmaların yerlerini görmek için ülkemize gelecek. Ama çoğu firma ile yer dolayısıyla çalışmaktan vazgeçecek.” Dedi.

Yorumlar

Tasarım | Enba