Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 10 Temmuz 2017

Sultangazi CHP’de Değişim Çok Yakın

Sultangazi CHP’de Değişim Çok Yakın
Ali Baba Halı Yıkama

Cumhuriyet Halk Partisi, Genel Başkan Kemal Kılaçdaroğlu’nun Ankara’dan başlattığı ve İstanbul Maltepe’de büyük bir mitingle sonlandırdığı Adalet yürüyüşünden sonra parti takviminde belirlenen ilçe kongrelerine ve ardından il kongrelerine giderek, 2019 genel seçimleri için son hiyerarşik yapılanmasını tamamlayacağa benziyor.

1 Kasım genel seçimleri ve 16 Nisan referandumundan sonra parti içi muhalefetin iyiden iyiye hareketlenerek birkaç aday çevresinde vücut bulmaya çalıştığı sırada, CHP’nin alışılagelmiş muhalefet çizgisinin dışına çıkarak adalet yürüyüşü başlatan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, kongreler sonrası parti içerisinde elini güçlendirdi.

Türkiye’de bu anlamıyla en demokratik yapıya sahip olan CHP’de belde örgütlerinde bile bazen ikiden daha fazla aday kıyasıya yarışır. CHP’nin son dönemlerinde hiçbir ilçe kongresi tek adaylı yapılmamıştır. İlçemiz Sultangazi’de Ali Boztaş ve Hıdır Karadaş arasında kıyasıya yapılan kongre hala hafızalarda. Son olarak mevcut İlçe Başkanı Mustafa Tiryakioğlu ve diğer aday Ali Acar arasında kıran kırana geçen kongreyi Tiryakioğlu, 3 oy farkla kazanmıştı.

Tiryakioğlu’nun kongre zaferi, hepimizin bildiği gibi özellikle Gazi Mahallesi ve diğer 3 mahallede bulunan üyeler arasında söz sahibi birkaç kanaat önderinin güç birliğiyle sağlanmıştı.

Ancak CHP’nin yerel kulislerinden gelen bilgiler Tiryakioğlu ve güç birliğine gittiği isimlerle kongreden sonra bir takım sorunlar yaşandığı ve hatta birçok konuda bazı yöneticiler Başkan Tiryakioğlu’ndan bağımsız olarak hareket ettiği bilgileri yayılmaya başladı.

Tiryakioğlu’nun ilçe özelinde ve ülke gündeminde yaşanan birçok konuda gerekli tepkiyi gösterememesi, kamuoyu ve kendi tabanıyla buluşamaması, hep bu anlaşmazlıkların devamı olarak değerlendirildi.

Tiryakioğlu’nun kongrede yarıştığı Ali Acar’ın 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde CHP Sultangazi belediye başkan adayı olması ve mevcut meclis üyelikleri listesini kendisinin yapmasından dolayı Tiryakioğlu, meclis üyeleriyle bir türlü ortak dili yakalayamadı.

CHP içerisinde uzun süredir harlanmadan usul usul yanan “Ulusalcı” akımın, Emine Ülker Tarhan’ın istifası ve Kılıçdaroğlu’nun toplumun muhalif tendanslı kesimleriyle adı konulmamış temas ve dayanışması aslında bu ateşin küllenerek sönme eğilimi göstermesine neden oldu.

Metin Feyizoğlu, Ümit Kocasakal ve Deniz Baykal’ın somut cephe kurmadan işletmeye çalıştığı muhalif kesim ve Muharrem İnce’nin yaktığı isyan ateşi (Burada Muharrem İnce’yi diğerlerinden ayıran bir konuyu belirtmekte fayda var. İnce muhalif olduğunu alenen dillendiren, kurultayda aday olan ancak muhalefet çizgisini gündeme göre ayarlayan, partisinin kendisine ihtiyacı olduğunda düşündüğünde Kılıçdaroğlu’nun yanında durmaktan imtina etmeyen bir anlayışı var.) adalet yürüyüşünde tabanın heyecanına çarpınca, ulusalcı kesim ilçe ve il kongrelerinde etkisini kaybetti.

Bütün bu gerçekler ışığında hem Mustafa Tiryakioğlu’nun delege seçiminde ve kongrede güç birliğine gittiği isimlerle ayrı düşmesi, hem de ulusalcı ve muhalif kesimin artık eski güç ve etkisinden uzak olması, CHP Sultangazi’de başkanlık koltuğundaki ismin değişeceğine delalet…

CHP’de kongre öncesi üye listeleri 10 Temmuz 2017’de ilçe merkezlerinde askıya çıkarılacak ve 17 Temmuz günü bu listeler askıdan indirilecek, kongre için düşüncüleri olan CHP’lilerin bu konuda hassas olacağını düşünüyoruz.

Tasarım | Enba