Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ 31 Aralık 2015

Sultangazi Gençliği Akif’in İzinden Gidiyor

Sultangazi Gençliği Akif’in İzinden Gidiyor
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi Belediyesi, İstiklal Marşımızın yazarı ve milli şairimiz M. Akif Ersoy’u vefatının 79. yılında andı. İBB Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, milli şairin eserleri ve duruşuyla her zaman örnek alınması gerektiğini söyledi. Programda sanatçı Ahmet Yenilmez, “Safahat” adlı tiyatro oyunu sahneledi. 

 

Sultangazi Belediyesi, milli şairimiz M. Akif Ersoy’u vefatının 79. yılında andı. İBB Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programına Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, AK Parti İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan, İlçe Müftüsü Yusuf Sarıkaya, Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Recep Taşkın ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

 

Programda konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, milli şairimiz Mehmet Akif’in bu topraklara kalemiyle, ruhuyla, yaşantısıyla iz bırakan en önemli şahsiyetlerden biri olduğunu söyledi.

 

Milli şairin insan ve vatan sevgisiyle dolu olduğunu kaydeden Başkan Altunay, şunları söyledi:

 

“Yokluklar içinde O, sadece şair değil, Kurtuluş Savaşını on kıtaya sığdırarak milli mücadeleyi en mükemmel bir şekilde dile getiren şahsiyettir. Bu nedenle milletin dili, sesi olan bu şahsiyetin hayatının bilinmesi ve her fırsatta dile getirilmesi yetmez, toplumun her kesimi tarafından örnek alınması da gerekmektedir. Kurtuluş Savaşını İstiklal Marşı ile adeta abideleştirmiş bir vatansever olan Mehmet Akif Ersoy’un fikirleri ve yaşama tarzı aynı zamanda örnek vatandaşın tanımıdır.”

akif-ersoy-sultangazi-de-anıldı-1

Tarihe ve geçmişimize sahip çıkmamız gerektiğini belirten Başkan Altunay,  “Usta kalem her fırsatta birlik ve beraberlik ruhuna vurgu yapmıştır. M. Akif Ersoy’un hayatı, mücadele ateşiyle yoğrulmuş kişiliği ve eserleri dün olduğu gibi bugün de milletimize esin kaynağı olmuştur. Zira vefatının üzerinden yıllar geçmesine rağmen, yüreğimizin en müstesna köşesinde yerini almış, bundan sonra da almaya devam edecektir” dedi.

 

Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Recep Taşkın da konuşmasında Sultangazi gençliğinin M. Akif’in izinden gittiğini söyledi. Milli Şair’in en zor anlarda dahi, “korkma!” diyerek ülkenin yılgın ve yorgun insanını yüreklendirdiğini ifade eden Taşkın, “Merhum Akif’in  kişiliği; ruh dünyası, millet sevgisi, mücadele azmi ve bağımsızlık aşkı her zaman bizlere ışık tutacaktır” dedi.

akif-ersoy-sultangazi-de-anıldı-2

Programda Sultangazi Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen M. Akif Şiirlerini Güzel Okuma Yarışması’nda dereceye girenlere ödüller verildi. Yarışmanın birincisi olan M. Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammed Ali Çınar, M. Akif Ersoy’dan şiir okudu.

 

Anma programında M. Akif Ersoy’un yayınladığı tüm şiirlerinin yer aldığı “Safahat” adlı eseri ise sanatçı Ahmet Yenilmez’in performansıyla tiyatro sahnesine taşındı. Şairin hayatından kesitlerin yer aldığı tiyatro oyunu izleyenlerin beğenisini topladı.

akif-ersoy-sultangazi-de-anıldı-3 akif-ersoy-sultangazi-de-anıldı-4 akif-ersoy-sultangazi-de-anıldı-5

İlginizi çekebilir

Biri Oyaladı, Diğeri Çaldı

Biri Oyaladı, Diğeri Çaldı

Tasarım | Enba