Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 7 Eylül 2020

Sultangazi için çok önemli konular konuştular…!

Sultangazi Belediye Meclisi 1 aylık tatilin ardından Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan başkanlığında Eylül toplantısını yaptı. Yaklaşık 2 saat süren toplantının büyük çoğunluğu genel gündeme ayrıldı. Yerel gündemi bir kenara iten meclis üyeleri arasında her toplantıda olduğu gibi zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Sultangazi Belediye Meclisi 2019 yerel seçimlerinden sonra genel siyasetin ağırlıklı olarak konuşulduğu bir meclis haline geldi. 2019 yerel seçimlerinde yaşadıkları ilçeye ve ilçe halkına hizmet etmek için seçilen saygıdeğer meclis üyelerimiz, kendilerini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında zannederek, genel siyaset ağırlıklı konuşmalarını sürdürüyorlar.

1 aylık tatilin ardından toplanan ve enerji toplayan Sultangazi’nin seçilmiş meclis üyeleri, bugün gerçekleşen toplantıda tabuyu yılmadı, yine genel gündemi konuştu. CHP’li meclis üyesi Belgin Poyraz’ın gündeminde İstanbul Sözleşmesi, tarikatlar, sapık sahte şeyh Fatih Nurullah vardı. Diğer üyelerde özel günleri ve tarihi geçmiş bir takım konular ile ilgili görüşlerini dile getirdiler. Her zamanki gibi yine iktidar ve muhalefet partisi üyeleri arasında karşılıklı atışmalar yaşandı.

CHP’lilerin ülkede yaşanan her taciz, tecavüz vakalarında Ensar Vakfı’nın bir şubesinde yaşanan taciz konusunu dile getirmesi Sultangazi Büyük Millet Meclisi’ndeki tansiyonu yine yükseltti. Ensar Vakfı’nın meclisteki gür sesi Onur Uygun, bir kez daha vakıf ile ilgili suçlamalara cevap verdi ve bu konunun sık sık dile getirilmesinin altında Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığının yattığını söyledi. CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik’ de ülkede Atatürk düşmanlığının olduğunu söyledi.

Sultangazi Büyük Millet Meclisi’nde vakıflar, tarikatlar, İstanbul Sözleşmesi konuşulur da FETÖ konuşulmaz mı? Konu terör örgütü FETÖ’ye geldiğinde CHP’li Mithat Çelik ile Ak Partili Yasin Gazi arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Ensar Vakfı’nı savunanların geçmişte FETÖ’yü de sahiplendiğini belirtmesi üzerine Yasin Gazi, Çelik’in konuşmasına müdahale etti. Çelik, Gazi’ye dönerek, “FETÖ’yü en iyi sen bilirsin” dedi.

Sultangazi Büyük Millet Meclisi’nin yaklaşık 2 saat süren toplantısının 1 saat 45 dakikası Sultangazi halkını yakından ilgilendiren, ilçe gündeminin ilk sırasında yer alan çok önemli bu konular konuşuldu. Meclis üyelerimiz kâh birbirlerine bağırdı, kâh oturdukları yerden ayağı fırlayıp birbirlerine cevap verdiler.

Sonuç: Sultangazi Büyük Millet Meclisi’nde tarikatlar kapatılacak önergesi oy birliği ile kabul edildi. İstanbul Sözleşmesi ise bir başka tarihte görüşülmek üzere oy birliği ile kabul edildi. Ensar Vakfı’nın ise Sultangazi Şubesi’nin kapatılmasına, diğer il ve ilçelerdeki faaliyetlerinin devam etmesine karar verildi.

Mecliste görüşülen 10 kıytırık asil gündem maddesi ise ilgili komisyonlara havale edildi. 2008-2014 ve 2014-2019 yılında görev yapan meclis üyelerini bizlere, mumla aratan meclisimizin şu anki mevcut üyelerinin bu performanslarını bozmamaları en büyük temennimizdir.

Ayrıca Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, CHP üyesi Yarcan Tan ve Zekir Görer ve konuşmasının bir bölümünde Sultangazi’ye değinen Enver Hamzaoğlu’na teşekkür ederiz. Yine konuşmasının bir bölümünde ilçedeki ücretsiz dağıtılan defterlerle ilgili sorunu dile getiren MHP’li Yaşar Koçyiğit’i de tebrik ederiz.

Yorumlar

Tasarım | Enba