Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ 8 Şubat 2020

Sultangazi Kurban Satış ve Kesim Alanını İçişleri Bakanı’na Sordu

Sultangazi Kurban Satış ve Kesim Alanını İçişleri Bakanı’na Sordu
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl Cebeci Mahallesi Selçuklu Bulvarı’nda kurduğu Kurban Satış ve Kesim yeri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşındı.

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Enver Hamzaoğlu’nun, 2019 yılı Kurban Bayramı’nda hayvan kesim yerlerine ilişkin usulsüzlük yapıldığını iddia ederek, konuyu 3 kez soru önergesi vererek belediye meclisinde gündem taşımıştı. Hamzaoğlu’nun ardından İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz’da TBMM gündemine taşıdı.

Beyaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) soru önergesi sundu.

İYİ Parti Milletvekili Ümit Beyaz’ın verdiği soru önergesi şöyle:

“Yazılı ve görsel medyada iddia edilen bilgilere göre, Sultangazi Belediyesi’nin 2019 yılının Kurban Bayramı’nda hayvan kesim yerlerine ilişkin kurbancılara yer tesis etme konusunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmiştir.

Bu bilgiler çerçevesinde:

1-“Sultangazi’de kurban satış çadırlarının kurulması ve tahsisi işlemi 2019 yılında hangi usulle gerçekleşmiştir? İhale ile yapıldıysa hangi şartlarda ve kimlerle yapılmıştır?”

2-“Sultangazi’de kaç kurban çadırı kurulmuştur? Bu çadırlardan ayrı ayrı elde edilen gelir miktarı nedir?”

3-“Kurban satış yerleri, hayvan sahiplerine kaç lira bedelle ve kaç kişiye satılmıştır?”

4-“Kurban kesimi için belediyeye ait kaç konteynır bulunuyor? Bu konteynırların ihalesi kime verilmiştir.”

Tasarım | Enba