Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ 5 Temmuz 2019

Sultangazi Meclisi’nde Borçlanma Yetkisi Tartışması

Sultangazi Belediye Başkanı av. Abdurrahman Dursun borçlanma yetkisi istedi.

Sultangazi Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı 1. Oturum 2’nci birleşiminde ‘borçlanma yetkisi’ tartışması yaşandı. Gündemin 4. sırasında yer alan ‘Belediye Başkanına Borçlanma Yetkisi’ni içeren gündem maddesinde, başkan Dursun 20 Milyon TL borçlanma yetkisi istedi. Ak Partili ve MHP’li üyenin onayıyla karar meclisten oy çokluğuyla geçti. CHP ise, borçlanma yetkisine ret oyu verdi.

Gündem maddesi üzerine söz alan CHP Meclis Üyesi Yarcan Tan, “Belediyenin 2019 yılı bütçe denkliği ve çeşitli projelerinde kullanılmak üzere uzun vadeli olarak 20 milyon TL borçlanmak isteniyor. İller bankasının bu kredi talebini red edeceğini belirtip piyasa koşullarında kamu ve özel bankalardan borçlanılacak. Bu krediye teminat olarak, Bedaş’tan gelen elektrik tüketim vergisi, İSKİ tarafından tahsil edilen çevre temizlik payı ve İBB’den gelen paylar teminat gösterilip ipotek edilecek. Şimdi nedir bu? Bu para hangi projelerde kullanılacak. Açıkçası hangi projelerde kullanılacağı belli değil. CHP grubu olarak bu projeleri bilmek istiyoruz” dedi.

20 Milyon TL’lik borçlanmanın piyasa kötü olması nedeniyle yüksek faizle daha da artacağına değinen Yarcan Tan, “Üstelik de belediyenin gelecek gelirleri, gelecek nesillerin hakları gasp edilerek ipotek edilerek artacaktır. Belediye harcamalarını araç kiralamalarında olduğu gibi hesapsızca yapacaksınız, sıkışınca gelecek nesilleri borçlandıracaksınız. Yok böyle bir anlayış. Ülkeyi yönetenler dışa bağımlı, üretmeyen, ithalat ve borca dayalı bir ekonomik modeli tercih etmişlerdir” diye onuştu. Tan’ın konuşması sırasında Ak Partili Fatih Sultan Mehmet Çiçek, araya girerek “Sultangazi’yi konuş” dedi. Yarcan Tan, konuşmasını kesmeyerek sürdürmeye devam etti. Tan, “Borç katlanarak devam edip, çevrilemez bir duruma gelmiştir. Fabrikalar bir bir konkordato iflaslarını açıkladılar. Her batan fabrika yanında yüzlerce tedarikçiyi götürdü” şeklinde konuştu. Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan’da Yarcan Tan’ı uyararak gündem maddesi ile ilgili konuşmasını istedi.

Tan, son olarak “Bizlerin halkın temsilcisi olarak bu yüksek faiz ortamında zaten var olan yüksek borca yeni borçlar ilave edilerek gelecek nesillerin borçlandırılmasına karşı çıkıyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Tasarım | Enba