Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 11 Nisan 2019

Sultangazi Meclisi’nde ‘Ekrem İmamoğlu’ Tartışması

Sultangazi Meclisi’nde ‘Ekrem İmamoğlu’ Tartışması
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi Belediye meclisinin yeni üyeleri arasında “Faaliyet Raporu” tartışması yaşandı. CHP adına konuşan Mithat Çelik, konuşmasında “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu” ibaresini kullanınca, Ak Partili üyeler, sıralara vurarak Çelik’i protesto ettiler.

Sultangazi Belediyesi Meclis toplantısı Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan Başkanlığında gerçekleşti. Yeni dönemin ikinci birleşiminde CHP ve Ak Parti arasında gerginlik yaşandı. Faaliyet Raporu görüşmelerinde söz hakkı almayan, toplantı sonunda raporla ilgili söz alan CHP grubuna Ak Partililer tepki göterdi.

Faaliyet Raporu üzerine söz alan CHP Meclis Üyesi Mithat Çelik, “Yeni dönemde oluşan belediye meclisinin Sultangazi halkı için hayırlı olmasını, başarılı bir çalışma dönemi geçirmesini temenni ediyorum. 31 Mart 2019 tarihinde mahalli idareler seçimi gerçeklemiştir. Seçmen sandığa gitmiş, yerel yönetimlerde tavrını ortaya koymuştur. Sandığa giden, iradesini ortaya koyan, vatandaşlık görevlerini yerine getiren tüm vatandaşlarımıza CHP grubu adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkan adayımız mimar Haluk Bozkurt öncülüğünde örgütümüzle birlikte vatandaşlarımıza, öncelikle Sultangazi’nin mevcut durumunu sonrasında ise projelerimizi anlattık. Sultangazi ilçemiz İstanbul’da yaşanabilir ilçeler arasında sondan 3’ncü sıradadır. Bu durum 10 yıl öncede aynıydı, bugünde aynı. Sultangazi’de uyuşturucu gibi maddelerin kullanım yaşı 12’ye düşmüştür. Sultangazi’de yetersiz yeşil alan bulunmaktadır. Hele hele İsmetpaşa ve Sultançiftliği Mahallelilerinde yeşil alan konusu içler açısıdır” ifadelerini kullandı. Çelik’in konuşmasına devam ettiği sırada araya giren Ak Parti Meclis üyesi Fatih Sultan Mehmet Çiçek, “Ağır eleştiri geliyor. Yani faaliyet raporu ile ilgili söz alması gerekiyordu” dedi.

Sultangazi’de aylık bin 350 TL maaş alan sözleşmeleri öğretmenlere dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Çelik, “Böyle bir tabloda eğitim sisteminden ne bekleyebiliriz? Taş ocakları sorunu çözülmediği gibi ‘taş ocaklarını kapatacağız’ diyerek, bütün sahayı tek şemsiye altında toplayarak ve daha da büyümesine sebep olan, bu konuda sorumluluktan kaçan bir yerel yönetimin bulunduğunu” belirtti. Çelik’in bu sözleri de Ak Parti sıralarında yapılan itiraz sözleri sonucu kesildi. Çelik, “Konuşmacının sözleri kesilmez” diyerek tepki gösterdi.

Oturumu yöneten Belediye Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan, faaliyet raporu gündemine geçildiğinde CHP grubuna söz verdiğini, CHP grubunun söz almadığını, toplantının bitiminde söz aldıklarını hatırlatarak, Çelik’in konuşmasını toparlamasını istedi. İlhan, inisiyatif kullanarak söz hakkını verdiğini de dile getirdi. İlhan’ın bu sözlerine CHP’li Mithat Çelik, Hasan Esat İlhan’ı taraflı davranmakla suçladı. İlhan ise taraflı davranmadığını, meclisi yönetmeliğe ve usulüne göre yönettiğini söyledi.

31 Mart yerel seçimlerinde başta Sultangazi Belediyesi olmak üzere seçim çalışmalarında AK Partili belediyelerin kaynaklarını, Ak Parti için seferber ettiğini ifade eden Çelik, “Seçim yasakları sürekli olarak ihlal edilmiştir. Seçim sürecinde Sultangazi belediyesi ve resmi kurumlara Ak Parti adayının resimlerinin asıldığına şahit olduk. Buna rağmen İstanbul halkı iradesini ortaya koymuştur. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Ekrem İmamoğlu’nu seçmiştir. Ancak 70 yıllık seçim hukuku yok sayıldı” dedi. Çelik’in bu açıklamalarına Ak Parti meclis üyeleri, sıralara vurarak Çelik’i protesto etti. Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan ise oturumu kapattıklarını ve görevlilere Mithat Çelik’in mikrofonunu kapatmaları yönünde talimat verdi. CHP’li üyeler, “Burada halkın iradesine lütfen saygı duyun. Bu hukuka aykırıdır. Halkın sesini kısamazsınız” diyerek İlhan’a tepki gösterdi.

Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan, Ak Parti sıralarına dönerek CHP’li Mithat Çelik’in açıklamalarına cevap verilip, verilmeyeceğini sordu. Ak Parti adına söz alan Fatih Sultan Mehmet Çiçek, “CHP Grubunun bize yönelik sarf ettiği o ağır eleştirilerin hiçbirini kabul etmediğimizi söylemek istiyorum. 2018 faaliyet raporunun görüldüğü bir toplantıda kalkıp siyasi şovmenlik yaparak bu işler yürümez. Faaliyet raporu üzerine söz vermeniz halinde, söz hakkı almamışlardır. Toplantı bitiminde söz hakkı almaları bir usul değildir. Bize yönelik yapılan ağır eleştirileri kendilerine iade ediyorum. Ve kınıyorum” diye konuştu.

Tasarım | Enba