Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 9 Haziran 2018

Sultangazi Meclisi’nde ‘mezhebe göre plan tadilatı’ tartışması

Sultangazi Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısı meclis 1 Başkanvekili av. Hacı Orhan başkanlığında gerçekleşti. Esentepe Mahallesi’nde Sultangazi Belediyesi’nin kullandığı arsanın ticaret ve konut alanına çevrilmesine yönelik gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. CHP’li Sait Coşkunoğlu, Sultangazi Belediyesi’’nin mezhebe göre plan tadilatı yaptığını iddia etmesi üzerine, Ak Partili Mustafa Demir, Coşkunoğlu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

7 gündem maddesinin görüşüldüğü Sultangazi Belediye Meclisi toplantısında zaman zaman Ak Parti ve CHP’li üyeler arasında tansiyon yükseldi. CHP Grubunun Pazartesi günkü toplantıda “Size burayı sattırmayız” dediği Esentepe Mahallesi’nde Sultangazi Belediyesi’nin kullandığı arsanın ticaret ve konut alanına çevrilmesi gündem maddesini üzerine söz alan CHP meclis üyesi İmam Koçak, “Bu alanla ilgili 1/5000’lik planlar başlamadan, 1/1000’lik ulaşım raporu beklenmeden alelacele neden meclise getirdiğinizi halen anlamış değiliz. Belediye Başkanımızın özellikle bu dosyaya ile ilgili büyükşehirde İmar Komisyonu’nda gece yarılarına kadar neden beklediğini kavramış değiliz? Ak Partili üyeler buradan bir kamu yararı olduğunu ifade etmişlerdir.

Ak Parti’nin nasıl bir kamu yararı olduğunu bu meclise açıklaması gerekiyor. Burada bir proje olacağı ifade ediliyor. Bu nasıl bir proje ki Belediye hizmet alanında gerçekleştirilemiyor da konut ve ticaret alanında gerçekleştiriliyor. Belediye Başkanımızın hemen hemen her faaliyet raporunda büyük arsa bulmanın ne derece zor olduğunu belirtti. Ama bugün elinde bulunan bu derece büyük bir alanın elden çıkarılması için yapılacak olan plan değişikliği, açıklamaları ile tezattır. Bu gündem maddesine ret oyu vereceğiz. Askı sürecinde bu işi yargıya taşıyacağız.”
Dedi.

Konu ile ilgili söz alan Ak Parti Grup Sözcüsü Mustafa Demir, “Niyet okumayla gündeme gelen bir maddeyi, gündeme girmesin diye ret oyu veren arkadaşlarımızı da anlamakta güçlük çekiyorum. Şu an mevcut belediye binamız daha önce imar durumu spor alanıydı. Aynı gerekçelerle sizden önceki meclis üyeleri ‘Niye belediye hizmet alanı yapıyoruz?’ gibi benzer gerekçelerle karşı çıkmıştı. Şimdi de sizler söz konusu alanda nasıl bir proje yapacaksınız? Diye soruyorsunuz. Değerli arkadaşlar bu meclise o projenin nasıl uygulanacağı gelecek. Ve belediye başkanı sizden yetki isteyecek. O zaman tartışılacak bir konuyu daha gündeme gelmeden, daha komisyona gitmeden böyle peşin hükümlü, önyargılı karşı gelmeyi ben takdirlerinize bırakıyorum.  Bu yasalara ve yönetmeliklere tamamen uygundur.

Askı süreci ayrı bir şeydir. İtirazlar tek tek bu meclise gelmek zorundadır. Ya kabul edilir, ya ret edilir. Kamu yararına olan bir şeyi de mahkemeye taşımayı vatandaşlara bu seçim arifesinde nasıl izah edeceksiniz onu da bilmiyorum. Söz konusu yerde de yine belediye ve kamu lehine olan bir bina yapılması düşünülüyor.”
diye konuştu.

Ak Parti Grup Sözcüsü Mustafa Demir’in açıklamalarına cevap veren CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu, “AKP döneminde müteahhidin talebine göre ihale hazırlanıyor, arsalar üretiliyor.” İfadelerini konuştu. Coşkunoğlu konuşmasında plan tadilatlarının da mezhepsel anlamda hazırlandığını iddia ederek, “AKP döneminde mezhebe göre plan tadilatı yapılıyor.” Dedi. Coşkunoğlu’nun bu açıklamasına Meclis 1. Başkanvekili av. Hacı Orhan, “O nasıl oluyor?” diye sordu. Coşkunoğlu, “Onu teknik arkadaşlarımız daha iyi biliyor. Esentepe Mahallesi’ndeki plan ayarı da mezhepsel olarak yapılıyor. Bu saltanatınız bitecek bu böyle gitmez. Bu düzen değişecek, adil düzen gelecek.” diye cevap verdi.

Coşkunoğlu’nun ‘mezhepsel ayırım’ açıklaması mecliste tansiyonu yükseltti. Konuşmasına devam ettirmek isteyen Coşkunoğlu ile Meclis 1. Başkanvekili Hacı Orhan arasında polemik yaşandı.

Sait Coşkunoğlu’nun ‘Mezheplere yönelik planlar yapılıyor’ açıklamasını esefle kınadığını belirten Ak Parti Grup Sözcüsü Mustafa Demir, “Meclis toplantısı sonrasında arkadaşlarımızla beraber hazırlayacağımız dilekçe ile beraber savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızı arz ederim. Bu çok ağır bir suçlama. Siz iktidar da olsanız bizi kesersiniz. Ya sözünü geri alın, ya da savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Bunun altından kalkamazsınız.” Şeklinde konuştu.

Yorumlar

Tasarım | Enba