Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, ÜST MANŞET 8 Şubat 2018

Sultangazi meclisi’nde TÜGVA tartışması çıktı

Sultangazi Belediye Meclisi’nde Türkiye Gençlik Vakfı ( TÜGVA ) ile Belediye arasında Protokol Yapma Yetki Talebi tartışma çıkarttı. CHP’li Sait Coşkunoğlu hayır dedikleri gündem maddesine ilişkin konuştu ve : “Gençlik Yurdu ile ilgili burası hangi siyasi partinin arka bahçesi olarak dizayn edilecek ? Biz buna CHP olarak karşıyız.” dedi. Ak Partili Mustafa Demir ise : “ÇYDD ‘ye de veriliyor. Orada Devlet’te kalıyor da burada mı kalmıyor. Gençlerimizin yetişmesi için 10 Yıllığına biz uygun gördük.” konuşmasını yaptı.

Sultangazi Belediye Meclisi’nin Şubat son oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hacı Orhan Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Mustafa Demir, CHP Grubuna Sait Coşkunoğlu Grup Başkan Vekilliği yaptı. HDP’li Ali Yurt oturuma katılmadı.

SİYASİLER MECLİS’TE BULUŞTU

Ak Parti Sultangazi İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan ve İlçe Başkan Yardımcısı Kemal Eyyüpoğlu Meclis Üyeleri ile oturum öncesi istişare yaptı. Saadet Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Hüseyin Aydoğan ve İlçe Başkan Yardımcıları meclisi takip eden isimler arasındaydı. CHP Sultangazi’nin çiçeği burnunda İlçe Başkanı Murat Poyraz da ilk defa Grubunu ve Meclisi ziyaret etti. Başkan Poyraz meclis üyeleri ile selamlaşıp hatıra fotoğrafı çektirdi.

Oturumda 6 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu. Oturum başlamadan söz alan CHP Grup Başkan Vekili Sait Coşkunoğlu Suriye Harekatına ilişkin okunuştu ve şunları söyledi :“Pazartesi günü de gündem yapmıştık, o günden bu yana 2 şehidimiz var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Ülkemize sabır diliyorum. Bu bataklıktan ordumuz bir an önce dönmelidir ülkemize. Şanlı ordumuz bir an önce gereğini yapacaktır.

CHP’Lİ COŞKUNOĞLU MÜJDE VERDİ

Sözlerine devam eden CHP’li Coşkunoğlu Sultangazililere Arsa ve Rayiç Bedellerin yüzde 300 değil yüzde 50 ile sınırlı kalacağına dair hukuk savaşı verdiklerini söyleyip kazandıklarını ifade etti. Coşkunoğlu : “Belediyemiz Arsa ve Rayiç bedeller ile ilgili bir düzenleme yapılmıştı. Bu düzenlemelere CHP’liler olarak ve birkaç vatandaşımız ile birlikte askı süresi içerisinde itiraz etmiştik. İtiraz süresi içerisinde ret cevabı gelmişti. Vergi mahkemelerine taşımıştık bu ret kararını. Artışlar yüzde 50’yi aşamaz denildi. Demek ki müracaatımız ne kadar haklıymış. Mahkeme kararı tebliğ edildi. Burada yapılan yüzde 300’lük artışların önü kesildi. Artışlar yüzde 50 ile sınırlandırıldı. Sultangazili vatandaşlarımıza müjdeliyorum” dedi.

KARARDA BELEDİYE HAKSIZ DEMİYOR

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Demir de Suriye Harekatına ve Rayiç Bedellere dair konuştu. Ak Partili Demir : “Suriye’de Polis, Asker ve Korucularımızın yaptığı operasyon ülke sınırlarını bozmadan toprak bütünlüğünü bozmadan bir harekettir. 5 bin Tır dolusu silah Terör Örgütlerine verildi. Başta onu kınamak lazım. Ben şiddet ile onu kınıyorum. Şu an da ki ÖSÖ kimdir nedir tartışmaya gerek yok. ÖSÖ ‘ya bu işi bırakmak adına bu iş yapılıyor. 10 bin km öteden gelenleri kınıyoruz. Sınırımızda olağan üstü bir silah yığılması var. Tehdit var. Kayıtsız kalmadık. Afrin Harekatını yaptık, ordumuz gereğini yapacaktır. Yüzde 1000 artış ta Sarıyer ve Beşiktaş Belediyelerinde de olmuştu. Davalarda mahkeme masraflarını yarı yarıya ödeyeceksin. Karar da Belediye Haksız demiyor onu belirtelim.” konuşmasını yaptı.

AV. HACI ORHAN’DA İTİRAZ ETMİŞ

Rayiç bedeller ile ilgili olarak Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hacı Orhan’da : “ bende bu artışlara itiraz etmiştim. Esenyurt Belediyesi’ne karşı müracaatta bulunmuştum.” diyerek artışlara itiraz ettiğini söyledi. CHP’li Coşkunoğlu Ak Partili Demir’in sözleri üzerine : “ Emperyalist Güçlere karşıyız. Bu silahları verenler bu güçlerdir. Ordumuz başaracaktır umuyoruz.” diyerek Suriye Harekatının destekçisi olduklarını ifade etti.

TÜGVA TARTIŞMA ÇIKARTTI

Oturumun 5. gündem maddesi olan Türkiye Gençlik Vakfı ( TÜGVA ) ile birlikte 10 yıllığına Belediyenin Protokol Yapma Yetki Talebi tartışma çıkarttı. CHP’li Coşkunoğlu maddeye karşı çıktıklarını ifade edip : “Gençlik Yurdu ile ilgili burası hangi siyasi partinin arka bahçesi olarak dizayn edilecek ? Biz bununla ilgili CHP olarak karşıyız. Bu çalışmaların da son bulmasını bekliyoruz. Milli ve Devlete bağlı bir gençlik yetişmesini istiyoruz.” dedi. CHP’li Coşkunoğlu’na Ak Partili Demir cevap verdi ve şunları dedi : “ Protokol yapma yetkisi verilmesi demek kanunun ilgili maddelerine göre kamu yararına vergiden muaf derneklere bunlar verilebilir. ÇYDD ‘ye de veriliyor. Orada Devlet’te kalıyor da burada mı kalmıyor. Gençlerimizin yetişmesi için 10 Yıllığına uygun gördük

 MECLİS’TE FETÖ VURGUSU YAPILDI

 CHP’li Coşkunoğlu ise itirazının haklılığını dile getirmek için FETÖ’den örnek verdi ve “ FETÖ ‘nun yurtlarına da bunlar verildi. İBB’de de verildi. Bunları bu meclisler gördü.” diye çıkıştı. Ak Partili Demir ise Sultangazi Belediyesi’nde FETÖ’ye hiçbir zaman kıyak yapılmadığını belirtti ve “Sultangazi Belediyemizde FETÖ’ye hiçbir yer verilmedi. Böyle bir şey geçmedi. Burada geçmedi. Kayıtlara geçsin” dedi.

Oturum gündem maddelerinin oylanması ile son buldu

Yorumlar

Tasarım | Enba